Prljava borba u ritmu sambe 1Foto: EPA-EFE/MARCELO SAYAO

Rođenjem Latinoamerikanci postaju navijači, to je jednostavno deo mentaliteta ovog dela planete. Baš kao i to da je sitna krađa (prevara), ako nije primećena, sasvim normalna stvar, sećamo se svi Maradonine „božje ruke“.

U tom duhu protiče i „zaustavno vreme“ utakmice dva brazilska predsednička kandidata, desničara Žaira Bolsonara i levičara Fernanda Hadada. Svuda se vijore zastave Brazila, sve je u ritmu sambe, kao za vreme karnevala, ali zbog nezapamćeno prljave kampanje, svi se pitaju koji će kandidat, kao predsednik, sprovesti reči sa zastave – Ordem e Progresso (red i napredak).

Reda, trenutno nema, „ratuje“ se na društvenim mrežama. Lažni profili preplavili su Facebook i WhatsApp do mere da su reagovali brazilski izborni sud i čelnici tih društvenih mreža, piše list Folha iz Sao Paula, a prenose čileanski mediji. Međusobne optužbe kandidata stižu jedna drugu, a Hadad na Twitteru piše „poruke koje su poslate (misli na lažne vesti prosleđivane preko WhatsAppa) su finansirane iz ilegalnih fondova“, a ne iz sredstava prijavljenih za izbornu kampanju, piše ovdašnji list Financiero. Iz sedišta WhatsAppa, potpredsednica Viktorija Grand, saopštava da je u svakodnevnom kontaktu sa izbornim autoritetima u Brazilu u sprovođenju akcije „Podeli činjenice, a ne glasine“. Takođe, u sklopu aktivnosti firme, kao posledica svega što se dešavalo, ugašeno je preko 100 naloga te mreže u Brazilu.

Na snazi je i ograničenje poruka, na svetskom nivou, koje se mogu proslediti putem te mreže, na pet u Indiji i 20 u ostalim državama. Prema njenim rečima, nema sumnje da je WhatsApp deo predizborne komunikacije, pa je zato izuzetno važno da svaki potez te kompanije bude odmeren i da za njega snose deo odgovornosti.

Napredak, u državi u kojoj postoji polarizacija, možda i najveća do sada, teško je vidljiv. U ovim završnim danima kampanje, Hadad ga temelji na demokratskim osnovama, a njegov rival Bolsonaro ističe da želi, ukoliko trijumfuje u nedelju, da oformi liberalno konzervativni blok država sa Argentinom, Paragvajem, Kolumbijom i Čileom. Taj blok bi bio ekonomski liberalan, a politički konzervativan, prenosi El Merkurio. Te države, kaže Bolsonaro, mogu Brazilu ponuditi mnogo u pravcu društvenog razvoja, na ekonomskom, tehnološkom, naučnom, obrazovnom i kulturnom nivou.

Posle višenedeljnog ćutanja u sredu se, iz zatvora, oglasio i bivši predsednik Brazila, Lula da Silva, pozivajući na stvaranje demokratskog saveza koji bi podržao njegovog naslednika, Fernanda Hadada i zaustavio „fašističku pretnju“. Lula u poruci kaže „ne smemo dozvoliti da očaj povede Brazil u pravcu fašističke avanture, kao što smo videli da se dogodilo u drugim državama tokom istorije“, piše list La Tercera.

Pred prvi krug izbora najprljaviji deo posla poveren je agencijama za istraživanje javnog mnjenja i one su ga više nego uspešno odradile. Iznoseći svoje procene pobednika, favorizujući finansijera, predstavljale su najjače oružje u rukama kandidata za osvajanje glasova. Tako da sada svi sa podozrenjem prate podatke svih koji se pojavljuju o mogućem ishodu. Ipak, teško je ignorisati brojke, koje se svuda pojavljuju i govore da je prednost Bolsonara smanjena, a da je trenutni odnos mogućih glasova 57 odsto prema 43 odsto za njega.

I, još uvek nije gotovo u zemlji sambe i fudbala. Probudio se onaj navijački deo mentaliteta, jer su sa „klupe za rezervne igrače“ u predsednički meč utrčale brazilske fudbalske legende šaljući podršku, a time i poruku svojim simpatizerima za koga da „navijaju“ u nedelju, prenosi kanal 24Horas. Tako su se na „desnom krilu“ uz Bolsonara našli Ronaldinjo, Kafu, Rivaldo, i Edmundo, dok se sa „levog krila“ oglasio Žuninjo Pernambukano „dolazimo odole, mi smo narod. Kako ćeš preći na drugu stranu, zar ćeš podržati fašistu Bolsonara, brate?“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari