Japanski premijer Fumio Kišida obećao je da će se boriti protiv polenske groznice, nazivajući alergiju na polen zdravstvenim problemom koji zahteva hitnu akciju vlade, prenosi Gardijan.
Kako je nivo polena u Tokiju dostigao najviši nivo u poslednjoj deceniji, Kišida je ove nedelje pred parlamentarnim odborom rekao da je peludna groznica postala „društveni problem“, dodajući da će raditi sa ministrima na osmišljavanju odgovora.
„Želimo da dobijemo rezultate“, rekao je on, prenose lokalni mediji.
Njegovi komentari su usledili kao odgovor na pitanje poslanika iz vladajuće Liberalno-demokratske partije koji je alergiju opisao kao „nacionalnu bolest“ i sugerisao da bi Kišida „ušao u istoriju“ ako je iskoreni.
Kaže se da oko 40 odsto Japanaca doživljava simptome polenske groznice – uključujući svrab, suzenje očiju i kijanje – čim ogromna populacija kedra i čempresa u zemlji počne da odbacuje svoj polen početkom godine.
Najnovija epidemija delimično objašnjava zašto toliko ljudi i dalje nose maske napolju, uprkos nedavnom ukidanju vladinih smernica koje savetuju ljudima da nose maske za lice kako bi sprečili širenje kovid-19.
Za rasprostranjenost polenske groznice u Japanu okrivljuje se posleratni program pošumljavanja, tokom kojeg je drveće zasađeno velikom brzinom kako bi se pomoglo građevinskoj industriji zemlje.
Kada je cena uvezenog građevinskog materijala pala 1970.-ih i 1980.-ih, japanske šume su ostavljene da rastu u gustini – i oslobađaju veliku količinu polena.
Ovogodišnja sezona polena izazvala je rekordnu prodaju antihistaminika i drugih proizvoda – od sprejeva za nos do zaštitnih naočara – pri čemu su neke prodavnice prijavile dvostruko veću prodaju u poređenju sa prva tri meseca 2022.
Intage, firma za marketinško istraživanje i analizu, saopštila je da se prodaja antiinflamatornih sprejeva za nos više nego udvostručila u nedelji od 27. februara, dok su lekovi protiv alergija porasli za 233 odsto, izvestio je Japan Times.
Temperature koje su toplije od uobičajenih samo su pogoršale stvari za obolele, a oslobađanje polena u nekim oblastima počelo je i do dve nedelje ranije nego prošle godine, pokazuju podaci Japanskog meteorološkog udruženja.
Ministarstvo životne sredine je nedavno upozorilo da će Tokio i 11 drugih prefektura imati najveći broj polena kedra u poslednjih 10 godina, što je navelo neke kompanije da obezbede „nadoknade za peludnu groznicu“ zaposlenima da troše na tretmane na recept i posete klinici.
U studiji iz 2020. o japanskoj polenskoj groznici, oko 80 odsto je reklo da ih simptomi čine manje produktivnim.
Očekuje se da će Kišidin plan uključiti više seče i ponovnog zasađivanja šuma drvećem koje baca manje polena, kao i promovisanje vrste pirinča za koju se kaže da ublažava simptome polenske groznice, piše Mainichi Shimbun.
Za sada, međutim, mnogi oboleli će imati malo izbora osim da nastave da prikrivaju i prave zalihe lekova.
„Količina polena je toliko visoka ove godine da je malo verovatno da će nošenje maski prestati još neko vreme“, rekao je portparol Unicharma, najvećeg japanskog proizvođača maski za jednokratnu upotrebu, za Yomiuri Shimbun.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.