Iskreno govoreći, nemam pojma kako se može rešiti aktuelna teška unutrašnja situacija u Srbiji. Režim, odnosno Vučić, neće ispuniti zahteve građana koji protestuju, a oni koji protestuju nemaju nikakvu mogućnost da nateraju vladajuće strukture da se kreću u pravcu demokratskijeg, transparentnijeg ponašanja, kaže za Demostat Franc-Lotar Altman, nezavisni nemački akademik i profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Bukureštu.
Komentarišući političku krizu nastalu u našoj državi nakon izbora 17. decembra, Altman napominje:”Međutim, ako se demonstracije nastave i režim odgovori represivnim akcijama, onda bar u Beogradu mogu da nastanu ozbiljni sukobi, pa, čak, i ulične borbe, ali ni to neće dovesti do suštinskih promena, već do najgoreg”.
Povodom zaključaka Demostata da, imajući u vidu atmosferu u društvu, nema uslova za direktan dijalog između vlasti i opozicije, zbog čega je potrebno međunarodno posredovanje, naš sagovornik ukazuje:”Kao spoljni posmatrač sa ograničenim unutrašnjim informacijama, takođe ne vidim znakove konstruktivnog dijaloga između režima i građana koji protestuju”.
Prema Altmanovom mišljenju, “Vučić neće prihvatiti posredovanje spolja, a to bi moglo da bude samo posredovanje Zapada, već će ponoviti svoje tvrdnje da su zapadni interesi potpirili proteste”.
– Jedina poluga koja ostaje jeste gledište Evropske unije, a ovde Brisel i najveće evropske prestonice moraju vrlo jasno da poruče da država u kojoj su nepristrasni međunarodni posmatrači prijavili toliko falsifikata, nepoštenih izbornih kampanja, pa čak i fizičkih napada tokom izbora, ne može da ima kredibilnu šansu da se pridruži EU porodici. I ovde će Vučić ponovo igrati na rusku i kinesku kartu, jer zna da glavne zemlje EU i dalje smatraju Srbiju najvažnijom zemljom na Zapadnom Balkanu. A ako međunarodna zajednica, odnosno zapadne zemlje, pokušaju da podrže građane koji protestuju, Vučić će to iskoristiti kao još jedan argument da je Zapad sve organizovao, tvrdi sagovornik Demostata.
Upitan na koji način bi moglo da bude organizovano međunarodno posredovanje i da li bi u takav proces trebalo da bude uključen i OEBS, Altman navodi: ”Opet, prilično sam skeptičan prema posredovanju međunarodne zajednice. OEBS je postao veoma slaba institucija, iako je i dalje pouzdan izvor informacija o posmatranju izbora. Naravno, biće neformalnih pregovora sa Beogradom, ali ja i dalje vidim samo gledište Evropske unije kao jedinu moguću polugu uticaja”.
Komentarišući tvrdnje vlasti u Srbiji da su se zapadne države mešale u izborni proces i da su im ruske službe bezbednosti predočile dokaze da se spremaju neredi posle izbora, Altman ističe:”Ko je prevozio ljude iz Republike Srpske u Beograd autobusima da učestvuju na tamošnjim izborima, jer se režim bojao da će izgubiti glavni grad? Zapadne institucije da utiču na izbore? Kakva glupost! S druge strane, sasvim je logično da je Rusija zainteresovana da drži Srbiju podalje od Zapada, a optužbe za navodnu zapadnu organizaciju nemira u Beogradu upravo su ono što bi se moglo očekivati”.
Sagovornik Demostata zaključuje:“Ako Vučić oseti pritisak Zapada zbog očiglednih izbornih falsifikata, onda mu je jedini izlaz da se osloni na podršku Moskve. Zbog toga Moskva mora da optuži Zapad za nemire da bi Beograd približila sebi”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.