Profesor František Šistek sa Karlovog univerziteta gde se desilo masovno ubistvo, za Danas: Pucnjava u Pragu nema veze sa mentalitetom, broj legalnog oružja znatno povećan 1Foto: privatna arhiva/ František Šistek

Ovakvi slučajevi nemaju veze s mentalitetom. Jednostavno ako postoji mogućnost da se dođe legalnog do oružja, uvek će se naći neki ludak, kaže za Danas profesor František Šistek sa Karlovog univerziteta u Pragu gde se juče desilo masovno ubistvo.

Ubijeno je 14 osoba, uključujući napadača, a više od 30 je povređeno, od kojih neki teže, saopštila je praška služba za vanredne situacije.

Profesor Šistek pojašnjava za Danas da se broj legalnog oružja kod građana znatno povećao zadnjih godina.

„Ali u proseku se u Češkoj vrlo retko upotrebljava vatreno oružje, i u tom pogledu smo još jedna od najsigurninih zemalja. Zato su svi mnogo šokirani“, ističe Šistek.

Naš sagovornik, inače istoričar fokusiran na istoriju bivše Jugoslavije (posebno Crne Gore), nacionalizam i modernizaciju, stereotipe o Balkanu, suprotstavljene interpretacije prošlosti u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, kulturnu istoriju i savremenu balkansku kulturu, naglašava da je čitao brojne komentare u Češkoj posle masakra na Cetinju, u Srbiji, i u Americi kad se desilo nešto slično.

„Nervirali su me uvek ljudi koji su tom prilikom potezali za stereotipima tipa ‘vruća balkanska krv’ kad se to dešavalo kod vas, ili ‘divlji Zapad’ kad je Amerika bila u pitanju“.

Uostalom, kaže, „i u mirnoj i civilizovanoj Skandinaviji se našao jedan Brejvik koji je napravio masakr na ostrvu Utoya“. Jednostavno, naglašava, ovakvi slučajevi nemaju veze s mentalitetom.

Povodom tragičnih događaja od juče priča da nije bio blizu mesta zločina.

„Prvo se pojavila vest da čovek puca s krova zgrade na prolaznike, onda smo uskoro saznali da se ono najgore već desilo unutra pre nego što se gore popeo“.

Šistek: Odmah sam zvao bliske ljude

Dodaje da je zvao odmah njemu bliske ljude za koje je znao da su u gradu da vidi da li su dobro i da ne idu u blizu.

„Niko na sreću nije bio ni blizu. Još ne znamo identitet svih zrtava, većinom su studenti, vršnjaci ubice“, navodi Šistek.

Pojašnjava da se sve desilo na Filozofskom fakultetu Karlovog univerziteta, trg Jana Palaha u Starom gradu.

„Ubica David Kozak je bio student istorije, bavio se istorijom Poljske u 19. veku. Koristio je automatsku pušku koju je legalno posedovao, u vrednosti gotovo jedne godišnje plate asistenta na Univerzitetu“, ukazuje nam sagovornik.

Dok smo razgovarali sa Šistekom kazao nam je da su baš u tom trenutku objavili identitet prve žrtve – profesorica Lenka Hlavkova, direktorica katedre za muzikologiju na istom fakultetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari