Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasio je ratno stanje u nenajavljenom televizijskom obraćanju kasno uveče, rekavši da je taj potez neophodan da bi se zemlja zaštitila od „komunističkih snaga“, prenosi CNN.
„Da zaštitim liberalnu Južnu Koreju od pretnji koje predstavljaju severnokorejske komunističke snage i da eliminišem antidržavne elemente… Ovim proglašavam hitno ratno stanje“, rekao je Jun u televizijskom obraćanju naciji uživo.
Jun je rekao da je odluka doneta da bi se ukonile prosevernokorejske snage iz zemlje i da bi se zaštio liberalni ustavni poredak.
Predsednik je naglasio da nema izbora osim da pribegne ratnom stanju, ali u obraćanju nije rekao koje će konkretne mere biti preduzete, javlja BBC.
On je optužio glavnu opozicionu stranku u zemlji za simpatije prema Severnoj Koreji i za antidržavne aktivnosti.
⚡️🇰🇷 People in South Korea have taken to the streets to protest against the declaration of martial law. pic.twitter.com/Z90rLHTany
— सिद्धार्थ कूकना (@sidkukna) December 3, 2024
Jun se osvrnuo na predlog opozicione Demokratske stranke, koja ima većinu u parlamentu, da se opozovu najviši tužioci i odbaci vladin predlog budžeta.
Novinska agencija Jonhap javlja da je lider južnokorejske opozicione Demokratske partije Li Džae Mjung rekao da je proglašenje ratnog stanja neustavno.
🇰🇷 WATCH: South Korean President Yoon Suk Yeol declares martial law
Yoon blames opposition impeachment efforts for “paralyzing the government” and slashes at critics, calling them “anti-state forces.” In reality, his move threatens South Korea’s democracy, undermining checks and… pic.twitter.com/TVf3TlOnEe
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) December 3, 2024
Jonhap takođe izveštava da je Han Dong-Hun, šef vladajuće Partije moći naroda, čiji je predsednik Jun Suk Jeol član, takođe obećao da će blokirati deklaraciju, opisujući je kao „pogrešnu“.
„Martial law“ je privremena odredba vojnih vlasti u vreme vanrednog stanja kada se smatra da civilne vlasti nisu u stanju da funkcionišu.
Primena ratnog stanja može imati pravne posledice, kao što je suspenzija uobičajenih građanskih prava i proširenje vojnog zakona.
Ratno stanje je u teoriji privremeno, ali može trajati neograničeno, objašnjava BBC.
Prema južnokorejskom zakonu, vlada mora da ukine vanredno stanje ako većina u Narodnoj skupštini glasa za to. Isti zakon takođe zabranjuje vojsci da hapsi poslanike.
Protesti protiv uvođenja vanrednog stanja
Policija je bila raspoređena na ulazu u zgradu Narodne skupštine u Seulu nakon što je južnokorejski predsednik proglasio vanredno stanje. Na snimku koji se pojavio na društvenim mrežama vidi se nekoliko gnevnih ljudi, verovatno poslanika, koje policija opremljena štitovima sprečava da prođu ka skupštini.
Police have been deployed at the entrance to the National Assembly Building in Seoul, following South Korean President Yoon Suk Yeol having declared Martial Law. pic.twitter.com/El0halVKHK
— OSINTdefender (@sentdefender) December 3, 2024
Pored jakog prisustva policije ispred južnokorejskog parlamenta, pojavile su se i slike i snimci helikoptera koji kruže iznad njega.
Iz južnokorejskih medija stižu izveštaji da je vojska te zemlje najavila obustavu svih parlamentarnih aktivnosti.
Poslanik Hong Ki-Von potvrdio je za BBC ranije informacije da je lider glavne opozicione stranke Južne Koreje, Demokratske partije, pozvao sve svoje članove da se okupe u parlamentu.
⚡️🇰🇷 People in South Korea have taken to the streets to protest against the declaration of martial law. pic.twitter.com/Z90rLHTany
— सिद्धार्थ कूकना (@sidkukna) December 3, 2024
Hong napominje i da mu je rečeno da su pripadnici specijalnih snaga vojske unutar zgrade skupštine. Nije jasno šta tačno ovi vojnici rade u zgradi parlamenta.
Parlament je izglasao blokadu proglašenja vanrednog stanja
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari u njoj održali su sednicu na kojoj su glasali o vanrednom stanju koje je proglasio južnokorejski predsednik.
Parlament je sada izglasao blokadu tog proglasa, a predsednik parlamenta ga je proglasio nevažećim.
Predsednik parlamenta Vu Von-sik podneo je rezoluciju kojom se poziva na ukidanje vanrednog stanja oko 1 sat posle ponoći po lokalnom vremenu.
Rezoluciju je glasalo 190 od 300 predstavnika vladajućih i opozicionih partija, a prisutni su bili za, prenosi Index.hr.
Vojska i policija napustili parlament
Predsednica Narodne skupštine rekla je da južnokorejski vojnici napuštaju zgradu parlamenta, prenosi novinska agencija Jonhap.
Vojnici su ušli u zgradu ubrzo nakon što je predsednik proglasio vanredno stanje.
Policija je takođe napustila zgradu parlamenta nakon što su političari glasali za ukidanje vanrednog stanja.
Hiljade demonstranata i dalje su ispred zgrade parlamenta, gde su poslanici večeras glasali za blokiranje proglašenja vanrednog stanja. Ispred parlamenta je ostala i policija.
Demonstranti skandiraju: „Ne borimo se protiv vas, već protiv predsednika“.
Očekuje se da će parlamentarci ostati u Narodnoj skupštini tokom noći.
Vojska ne prihvata odluku parlamenta
Vojska Južne Koreje saopštila je da vanredno stanje ostaje na snazi dok ga predsednik Jun Suk Jeol ne ukine uprkos tome što je parlament izglasao blokadu njegove primene, saopštila je južnokorejska državna televizija.
Reakcije iz sveta
O situaciji u Južnoj Koreji oglasio se Kurt Kembel, zamenik američkog šefa diplomatije Entonija Blinkena. On je izjavio da Bela kuća razvoj događaja u ovoj zemlji s „velikom zabrinutošću“.
„Nadamo se i očekujemo da će se svi politički sporovi u Južnoj Koreji rešiti mirno i u skladu s vladavinom prava“, zaključio je on.
Trenutni američki ambasador u Južnoj Koreji, Filip Goldberg, izjavio je da je situaciju ovoj zemlji trenutno „vrlo promenljiva“.
Dmitrij Peskov, Putinov sekretar za štampu, izjavio je za rusku agenciju Interfaks da je situaciju u Južnoj Koreji „zabrinjavajuća“ i da Kremlj pomno prati šta se dešava.
Predsednik Južne Koreje ukinuo vanredno stanje
Predsednik Jun Suk Jeol najavio je da će ukinuti vanredno stanje, a nakon sastanka njegovog kabineta ono više nije na snazi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.