Progon opozicionih lidera u Tunisu uoči oktobarskih predsedničkih izbora 1Foto: Pixabay

Veliki broj potencijalnih kandidata na predstojećim predsedničkim izborima u Tunisu suočeni su sa hapšenjem ili su pozvani da se pojave na sudu, jer vlasti suzbijaju sve one koji mogu da ugroze vlast predsednika Kaisa Sajeda.

Ova hapšenja izazvala su veliko nezadovoljstvo među političkim partijama i povećala zabrinutost zbog loše političke i ekonomske atmosfere u toj severnoafričkoj zemlji.

Abdelatif Meki, koji je bio ministar zdravlja Tunisa i istaknuti vođa islamističkog pokreta Enahda, pre nego što je osnovao sopstvenu političku stranku, nalazi se u grupi bivših političara koji su pod istragom zbog ubistva istaknutog lekara 2014. godine.

Njegova politička partija, Rad i postignuće, saopštila je da je tajming optužbi za ubistvo politički motivisan zbog njegovih planova da se kandiduje protiv Sajeda, na oktobarskim predsedničkim izborima u Tunisu.

Sajed je od 2019. zatvarao političke protivnike, suspendovao parlament i prepravljao ustav kako bi konsolidovao svoju moć. Uprkos političkim i ekonomskim problemima u Tunisu, on i dalje ima veliku podršku.

Amnesti internešenel je u februaru saopštio da je tokom prethodne godine više od 20 političkih kritičara Sajedove vlade bilo uhapšeno, pritvoreno, ili osuđeno po optužbama u vezi sa njihovim političkim aktivnostima.

Na meti su politički protivnici Sajeda iz celog političkog spektra, od tuniskih islamista kao što je Enahdin lider Rašid Ganuči i nacionalista kao što je liderka Slobodne desturijske partije Abir Musa.

Ganuči je iza rešetaka od maja 2024. godine, suočen sa optužbama za strano mešanje koje je Enahda, najveća islamistička partija u zemlji, negirala i ocenila kao politički motivisano.
Sud za borbu protiv terorizma u Tunisu osudio ga je na godinu dana zatvora i novčanu kaznu nakon javnih izjava koje je dao na sahrani u februaru 2022. godine, kada je predsednika nazvao „tiraninom“.

Sud ga je ovog vikenda osudio na tri godine zatvora zbog optužbi da je bio umešan u nedozvoljeno finansiranje iz inostranstva, tokom prethodnih predsedničkih izbora.

Musi, popularna desničarska političarka uhapšena je u oktobru 2023. godine dok je bila pod istragom po kontroverznom zakonu o sajber kriminalu, nakon što je tuniska izborna komisija podnela tužbu protiv nje.

Žalba je usledila nakon što je Musijeva kritikovala nedostatak transparentnosti i predsedničko mešanje u izborni proces.

Musijeva stranka saopštila je pre njenog hapšenja da planira da izazove Sajeda na izborima u oktobru a iste stavove je i potvrdila ranije ovog meseca, iako se ona i dalje nalazi u zatvoru.

Front nacionalnog spasa, koalicija sekularnih i islamističkih partija, uključujući i Enahdu, saopštio je da Tunis ne može održati legitimne izbore u takvoj političkoj klimi. Grupa je proglasila proces lažnim i rekla da neće podržati ili nominovati nijednog kandidata.

Izazovi sa kojima se suočavaju opozicioni kandidati su daleko od demokratskih nada koje su se osećale širom Tunisa pre jedne decenije. Ova zemlja se pojavila kao jedini uspešni primer Arapskog proleća nakon što je svrgnuti bivši diktator Zine El Abidine Ben Ali 2011. godine, održavši mirne, demokratske izbore i konačno izglasali novi ustav 2014. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari