Ukinut Zakon o porezu na burad u Kentakiju: Proizvođači burbona nazdravljaju toj odluci 1Foto: Shutterstock/Kelly vanDellen

Tokom godina koliko burbon iz Kentakija sazreva u novoj hrastovoj buradi, proizvođači imaju dve izvesnosti: gube deo odležalog viskija zbog isparavanja što nazivaju „anđeoski udeo“, i plaćaju porez na burad, ali stiže im olakšanje jer jedno od toga odlazi.

Parlament Kentakija glasao je za potpuno ukidanje poreza na imovinu na vrednost buradi odležanog žestokog pića. Tome je nazdravila industrije burbona koja je u procvatu, ali je ta dluka ogorčila neke lokalne lidere čije se zajednice oslanjaju na novac od poreza na burad. Guverner Kentakija Endi Bešir (Demokrata) potpisao je tu odluku ubrzo pošto je stigla na njegov sto.

Industrija destilacije pića u Kentakiju, godišnjeg obrta devet milijardi dolara, vidi usvajanje tog zakona prošle nedelje kao prekretnicu koja će pomoći da se osigura proizvodnja burbona u Kentakiju.

Pristalice ukidanja kažu da bi prizviđaćima porez samo rastao jer stalno rastu kličine burbona koje odležavaju. Bili su zato zabrinuti da će proizvođači početi da u drugim državama grade skladišta za odležavanje, što bi moglo dovesti i do selidbe proizvodnje.

Kentaki kojeg zbog posebne narodne muzike nazivaju i „Država Bluegrass“, dom je 95 odsto svetske proizvodnje burbona, saopštilo je Udruženje destilera Kentakija.

Porez na burad se naplaćuje samo u Kentakiju, a njegovo ukidanje će stimulisati rast u toj državi u kojoj skoro 12 miliona barela alkoholnih pića odležava u skladištima, navodi se u saopštenju.

„Destilerije u Kentakiju će konačno dobiti jednak tretman s drugim proizvođačima čija se roba ne oporezuje tokom proizvodnog procesa“, navodi se u saopštenju udruženja destilera.

Ali pobeda te industrije ima cenu: narušavanje njenih odnosa s nekim lokalnim samoupravama u kojima posluju. Lokalni zvaničnici rekli su poslanicima Kentakija da kompanije za proizvodnju alkoholnih pića krše obećanja koja su dale kada su tražile odobrenje za izgradnju destilerija. Proizvođači su hvalili koristi lokalnim samoupravama i to baš od poreza na burad, rekli su oni.

„Doneli su projekcije o tome kolika će biti naplata poreza za 10, 20, 30 godina“, rekao je Džoš Balard, član gradskog veća u Loretu, domu destilerije „Maker’s Mark“.

Naveo je da su „govorili da će naša deca i deca naše dece imati koristi, te smo im dozvoljavali da grade u našim mestima“.

Lokalni zvaničnici su priznali prednosti postojanja destilerije u njihovim mestima, uključujući popularnost „viski turizma“. Ali su ukazali na opterećenje od proizvodnje žestokog pića za lokalne samouprave – od habanja puteva, do značajnog korišćenja vodovodnih i kanalizacionih sistema za koje kažu da će postati još veći finansijski teret kada prihodi od poreza nestanu.

Industrija je saopštila da je ponudila ustupke kako bi ublažila pogođene lokalne samouprave, pristajući na postepenije ukidanje poreza i nastavak finansiranja škola, vatrogasnih službi i službi hitne pomoći u okruzima u kojima se čuvaju destilovana alkoholna pića.

Pogođene gradske i okružne vlasti imaće 20 godina da „planiraju i diversifikuju svoje poreske prihode“, saopštila je grupa destilera.

Lokalni zvaničnici i njihove pristalice upozoravaju da je mali uticaj poreza na bačve za destilerije u Kentakiju jer je neviđen rast te industrije pošto raste potražnja za američkim viskijem.

Po zakonu porez na burad će se postepeno ukidati od 2026. do 2043. godine, a lokalni prihodi od tog ; poreza neće do 2039. ;pasti ispod osnovnog nivoa na kojem su bili 2025.

Burbon dobija ukus i zlatno-smeđu boju starenjem, a većina vrhunskih burbona odležava između šest i deset godina, saopštilo je udruženje destilera.

Prošle godine je ta industrija platila skoro 40 miliona dolara poreza na burad, što je oko tri puta više nego 2014. godine, saopštila je grupa destilera. Burad žestokog pića se oporezuju ;i na lokalnom i na državnom nivou. Na državnom nivou porez je pet odsto procenjene vrednosti pića.

Na lokalnom nivou porez je različit u svakom od okruga. Prošle godine, ukupna poreska procenjena vrednost svih buradi u Kentakiju dostigla je rekordan nivo, premašivši pet milijardi dolara, saopštila je grupa.

Na osnovu dsadašnjeg punjenja i skladištenje buradi, ti porezi su se udvostručavali svakih šest do sedam godina, te bi dostigli 250 miliona dolara 2039. godine, da nije mera za smanjenje poreza ili premeštanja buradi izvan Kentakija, kaže Udruženje destilera koje dodaje da su destilerije, njegove članice, usred građevinskog buma izgradnje skladišta vrednosti 5,2 milijarde dolara.

Republikanski senator Džimi Higdon, čiji okrug pokriva „srce burbonske zemlje“, rekao je da lokalni zvaničnici „nisu gledali kroz dolar“ i da su voljni da imaju mnogo manje poreskog prihoda „da bi ovo funkcionisalo“.

Centar za ekonomsku politiku u Kentakiju saopštio je da destilerije već dobijaju milionske subvencije za ekonomski razvoj, popuste na porez na dohodak i oslobađanje od poreza na imovinu. Grupa destilera je rekla da čak i uz oslobađanje od poreza na bačve, destilacija ostaje industrija sa najviše poreza u Kentakiju.

Pošto je ostvarila pobedu u poreskoj politici, izgleda da je ta industrija priznala da mora da učini nešto da popravi odnose s društvenom zajednicom u kojoj radi, a koja će ipak, mada polako, ostati bez poreskog prihoda od buradi.

Udruženje destilera je saopštilo da se nada da „zajednice i destilerije mogu zajedno da krenu napred“ da bi stvorile više radnih mesta u destilaciji i privukle turiste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari