Promotivna kampanja i brend „Tursko Egejsko more” naljutili Grčku 1foto wikipedia Benh LIEU SONG

Promotivna kampanja „Tursko Egejsko more” (“TurkAegean”), kojom Turska želi da privuče turiste dobila je svoj politički nastavak i izazvala bes Atine.

 

Dve zemlje dele Egejsko more i obalu, koja se, istorijski i kulturološki, povezuje sa Grčkom, naročito zbog antičke prošlosti. Sam naziv potiče od Egeja, oca mitskog kralja Tezeja koji je osnovao Atinu.

Turska, čije se zapadne obale prostiru na Egejsko more, smatra da je došlo vreme da bude prekinut običaj da se egejski region povezuje isključivo sa Grčkom. Prošlog decembra, Turska je podnela zahtev Kancelariji za intelektualnu svojinu EU za brendiranje termina TurkAegean.

Odobrenje je stiglo pre desetak dana i šokiralo i naljutilo grčke političare i javnost. Usred povika da je njihova kultura uzurpirana, grčki zvaničnici su krenuli u ofanzivu, piše britanski Gardijen. Izjasnio se i premijer Kirijakos Micotakis.

“Neki ljudi jednostavno, nisu dobro radili svoj posao. Očigledno je da će vlada iscrpiti sve zakonske mogućnosti da se izbori sa ovim razvojem“, rekao je Micotakis novinarima na kraju prošlonedeljnog samita NATO u Madridu.

Najviši zvaničnik Grčke u EU, potpredsednik Evropske komisije Margaritis Šinas, zahtevao je da se odluka preispita. U kratko sročenom pismu Tijeriju Bretonu, kolegi zaduženom za unutrašnja tržišta, Šinas je zamerio organu EU što nije na odgovarajući način naveo da se taj izraz koristi samo u turističkoj kampanji.

Portparol grčke vlade Janis Ikonomou rekao je, međutim, u intervjuu za Skaj televiziju da nije reč o priznanju specifičnog trgovačkog imena  EU, već o odluci privatnog ureda u Madridu, dodajući da će Grčka svakako reagovati U razgovoru za ERT, grčki ministar turizma Vasilis Kikilias objasnio je da će pokrenuti pravni postupak

Kampanja je još jedna epizoda u čini se beskonačnim grčko-turskim svađama. Navodno se očekivalo da na samitu u Madridu razgovaraju Micotakis i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji je to odbio. Erdogan je ponovio da se neće sastati sa Micotakisom dok se grčki premijer ne „sabere“.

Turski predsednik je u maju najavio da će prekinuti veze sa Micotakisom nakon što je grčki premijer pozvao Vašington da ne prodaje borbene avione F-16 Turskoj tokom govora pred američkim Kongresom.

Pored toga, Ankara optužujeAtinu da namerno militarizuje ostrva u blizini turske obale u suprotnosti sa međunarodnim sporazumima. Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu upozorio je prošlog meseca da će Turska osporiti status istočnih ostrva Grčke ako trupe ne budu povučene.

Na grčke prozivke odgovorila je Ankara. “Turski Egej je jedan od najizvrsnijih regiona koje Turska može da ponudi“, rekao je ministar kulture i turizma Mehmet Nuri Ersoj za Fajnenšel tajms, misleći na oblast sa ruševinama koje uključuju drevnu Troju i antički grad Efes.

Promoteri slogana tvrde da je njihov cilj da pokažu da dve zemlje imaju puno zajedničkog, od spektakularne obale do muzike i hrane. To zajedničko je ponovo pred političkim pritiscima palo u drugi plan.

Neki ovo zaoštravanje dovode u vezu sa mogućim prevremenim izborima u Grčkoj i redovnim u Turskoj sledeće godine. Zaoštravanje odnosa sa susedima često se pokazuje kao dobar deo predizborne kampanje.

Iako grčka vlada i Micotakisova Nova demokratija imaju stabilnu većinu u parlamentu, premijer Micotakis je nagovestio moguće prevremene izbore u septembru. Erdogan bi naravno želeo da on i njegova AK partija, koji vladaju dvadesetak godina, ostanu na vlasti i posle izbora naredne godine. Pitanje je samo da li će mu u tome pomoći spoljnopolitički potezi ili će turski birači kazniti vlast zbog rekordne inflacije od 80 odsto.

“Dođi na Severni Kipar, da se tamo nađemo“
Turski predsednik Erdogan pozvao je predsednika Kipra Nikosa Anastasijadesa da poseti severni deo ostrva na kome je proglašena “Turska Republika Severni Kipar” koju samo Ankara priznaje.

Kako prenosi CNN Turk, Erdogan i Anastasijades su na samitu NATO u Madridu dva puta kratko razgovarali. Njihov prvi kratak susret inicirao je francuski predsednik Emanuel Makron. Anastasiades je postavio fotografije sa Erdoganom na svoje naloge na društvenim mrežama, a na pitanje medija o čemu su razgovarali, kiparski predsednik je odgovorio da je tražio sastanak sa Erdoganom.

CNN Turk je rekao da je Makron ponudio Pariz kao mesto sastanka. Erdogan je odbio ponudu i rekao kiparskom kolegi, kog turski mediji predstavljaju kao “lidera kiparskih Grka”: “Dođi na Severni Kipar, da se tamo nađemo“. Rekavši da bi tako nešto bilo nemoguće, Anastasijades je odbio ponudu i prekinuo razgovor, preneo je CNN Turk.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari