Uprava policije registrovala je tokom protekle godine 109 samoubistava, što u praksi znači da je skoro svaki treći dan neki građanin na sebe digao ruku, prenosi RTCG.
Psiholozi i psihijatri ocjenjuju da su razlozi za suicid raznovrsni, te da uvek treba reagovati na sumnje kada je ta pojava u pitanju jer se svaki problem može riješiti bez obzira koliko krupno izgledao u datom trenutku.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), sa 17 smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika, Crna Gora se nalazila u gornjoj polovini evropske rang-liste zemalja prema vrednosti opšte stope suicida. U periodu od 2011. do 2015. samoubistvo su izvršila čak 743 lica.
Najveći broj samoubistava zabiežen je u gradovima na području nadležnosti Centra bezbjednosti Podgorica sa pripadajućim odjeljenjima bezbjednosti Podgorica, Kolašin, Cetinje i Danilovgrad, a zatim u Nikšiću, Šavniku i Plužinama.
Suicid se najčešće izvrašava vješanjem i upotrebom vatrenog oružja. Sudeći prema statistici, najviše osoba oduzme sebi život u starosnoj dobi preko 60 godina, prenosi RTCG.
U 2013. godini 18,7 odsto osoba koje su sebi oduzele život bile su starosti između 20 i 40 godina, 35 odsto između 40 i 60 godina, a 45 odsto bile su osobe preko 60 godina.
Prema rečima psihologa Marka Đurića svaki slučaj suicida je priča za sebe, a neki od glavnih razloga koji se navode su depresija, psihotični poremećaji, poremećaja ličnosti, kao i kod zavisnika od psihoaktivnih supstanci. On kaže da osoba može izvršiti i samoubistvo kada je pod jakim stresom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.