Oko 150 Iračana protestovalo je danas u centru Bagdada, zahtevajući od vlade da preduzme mere za zaustavljanje ekonomske krize i pad vrednosti iračkog dinara, posle dodatnog slabljenja te valute.
Demonstranti su skandirali protiv premijera Mohameda Šije al-Sudanija, a neki su istakli transparente „Jačanje dolara znači smrt za siromašne i decu“ i „Danas ćemo videti ko od poslanika podržava zahteve naroda, a ko je protiv“.
Neki od okupljenih su držali slike demonstranata ubijenih tokom masovnih antivladinih protesta započetih krajem 2019. godine.
Mere koje su SAD preduzele poslednjih meseci da suzbiju pranje novca i prebacivanje dolara u Iran i Siriju iz Iraka, veoma su ograničile pristup Iraka toj valuti.
U nekim delovima zemlje juče se na ulici za jedan dolar moglo dobiti 1.750 iračkih dinara, dok je zvanični kurs 1.460 iračkih dinara za dolar.
Većina menjačnica u Bagdadu danas je bila zatvorena, a u Irbilu, na severu Iraka, dolar je vredeo 1.710 iračkih dinara.
Od američke invazije na Irak 2003. godine, iračke devizne rezerve se nalaze u centralnoj banci SAD, Federalnim rezervama, što Amerikancima daje visok stepen kontrole nad iračkim zalihama dolara.
Sistem funkcioniše tako što centralna banka Iraka traži dolare od Federalnih rezervi, a zatim ih prodaje komercijalnim bankama i menjačnicama po zvaničnom kursu, kroz mehanizam nazvan „aukcija dolara“.
Po svemu sudeći, ubedljiva većina dolara prodatih na aukciji odlazi na kupovinu roba koje uvoze iračke kompanije. Međutim, političari i predstavnici bankarskog sektora tvrde da su iznosi na fakturama u mnogim slučajevima lažirani ili preuveličani kako bi velike sume novca bile prebačene iz Iraka u Iran i Siriju, zemlje pod američkim sankcijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.