Gruzijska policija ispalila je suzavac, nastojeći da rastera hiljade pro-EU demonstranata koji su se okupili u centru Tbilisija usred produbljivanja političke krize u zemlji na Crnom moru.
Građani su protestovali na ulicama glavnog grada, nezadovoljni zbog odluke vladajuće partije da se prekinu pregovori o pristupanju Evropskoj uniji.
Premijer zemlje nekoliko sati ranije obećao je da „neće pregovarati“ sa opozicijom, koja je besna zbog odluke vladajuće partije Gruzijski san da odloži pregovore o pridruživanju EU nakon što je proglasila pobedu na izborima koji su ocenjeni kao lažni.
Kavkasku zemlju od oko 3,7 miliona stanovnika potresaju previranja od parlamentarnih izbora 26. oktobra, a Gruzijski san se suočava sa optužbama da je izdao dugogodišnju ambiciju zemlje da se pridruži EU i umesto toga pomera Tbilisi bliže Moskvi.
Opozicioni poslanici bojkotuju parlament zemlje, a proevropski predsednik nastoji da odbaci rezultate izbora u Ustavnom sudu.
Premijer Irakli Kobahidze odbacio je bilo kakve potencijalne pregovore sa opozicijom, pošto je u ponedeljak bila peta uzastopna noć sukoba između demonstranata i policije za nerede ispred parlamenta u centru Tbilisija.
Kako je izvestio Gardijan, hiljade demonstranata, mašući zastavama Gruzije i EU i uzvikujući „Gruzija“, ponovo su bili na ulicama, uključujući i u drugom gradu Batumiju, u znak protesta protiv odluke vlade da obustavi pregovore o pridruživanju EU.
Policija je brzo udaljila masu od parlamenta, koji je bio meta protesta poslednjih nekoliko noći.
Dok se masa ponovo okupljala ispred parlamenta, vlasti su ispalile suzavac na demonstrante, od kojih su neki jutros u ranim jutarnjim satima ispalili vatromet na policiju.
Kobahidze je juče rekao da su protesti „finansirani iz inostranstva” i obećao da „neće biti revolucije u Gruziji”.
On je takođe kritikovao zapadne zemlje jer nisu osudile „organizovano nasilje“ demonstranata, pošto su kritikovale prekomernu silu gruzijske policije.
Okupljeni na ulicama Tbilisija su rekli da će isto tako biti prkosni i da neće odustati od svog cilja. „Nije nas briga za njihova naređenja, oni svakodnevno krše zakon“, rekao je Giorgi (35) za AFP, preneo je Gardijan. „Moramo da stojimo ovde i protestujemo protiv ove diktature koja dolazi“, dodao je on.
Reporter AFP-a video je nekoliko desetina mladih demonstranata kako mirno stoje ispred zida maskiranih policajaca za nerede i pevaju gruzijsku himnu. Drugi su se sklonili u crkvu preko puta parlamenta, dok je stotine pogođeno suzavcem.
Grupe za ljudska prava i pro-EU predsednica Salome Zurabišvili osudili su nasilnu policijsku akciju tokom prošle nedelje.
Zurabišvili, koja podržava ono što ona naziva „pokretom otpora“ protiv Gruzijskog sna, rekla je u ponedeljak da su oni koje je policija pritvorila „podvrgnuti sistematskom premlaćivanju“. „Većina uhapšenih demonstranata ima povrede glave i lica, polomljene kosti lica, očne duplje, otvorene rane“, rekla je ona.
Vlasti optužuju demonstrante da su postali nasilni i da su ugrozili javnu bezbednost. Desetine su povređene u protestima od četvrtka, uključujući demonstrante, pripadnike policije i novinare, rekli su zvaničnici i aktivisti, iako je tačan broj nepoznat.
Neki demonstranti su ispalili vatromet prema policiji i palili vatre dok je primećeno da policija napada i nasilno privodi demonstrante, preneo je Gardijan. Vlasti su takođe upotrebile vodene topove, suzavac i gumene metke.
Više od 200 privedeno je tokom prve četiri noći protesta, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Tbilisi je u protekle dve godine bio pogođen brojnim protestima, pošto je partija Gruzijski san progurala zakone usmerene na civilno društvo, nezavisne medije i LGBTQ zajednicu. Brisel je upozorio da su te politike nespojive sa članstvom u evropskom bloku.
Ustav Gruzije obavezuje zemlju da teži članstvu u Evropskoj uniji, a istraživanja javnog mnjenja redovno pokazuju da je 80 odsto zemlje za pridruživanje evropskom bloku. Premijer je rekao da je ulazak u blok „do 2030. godine“ i dalje njegov „glavni prioritet“.
Zurabišvili je zatražila od Ustavnog suda da poništi izborni rezultat, proglasivši novi parlament i vladu „nelegitimnim“.
Kritičari optužuju Gruzijski san, koji je na vlasti više od decenije, da je udaljio zemlju od Evropske unije i približio je Rusiji, što on negira.
Rusija je u ponedeljak branila akcije gruzijskih vlasti za gušenje demonstracija. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Tbilisi radi na „stabilizaciji“ situacije, optužujući demonstrante da žele da „podstaknu“ nemire.
On je takođe rekao da je povlači „direktnu paralelu“ sa ukrajinskim protestom na „Majdanu“ 2014. godine, u kojem je zbačen lider koga je podržavao Kremlj, a koji se odrekao sporazuma o partnerstvu sa EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.