Policija je koristila gumene metke protiv demonstranata u Nejpjidu, glavnom gradu Mjanmara, dok je hiljade ljudi prkosilo zabrani protesta.
Snage reda su nastojale da rasteraju učesnike protesta koji su izražavali bunt zbog vojnog puča u kojem je prošle nedelje smenjena izabrana vlada. Najmanje dvoje demonstranata je ozbiljno povređeno, prenele su agencije.
Uprkos novim restrikcijama koje su uvedene u ponedeljak, protesti su održani i danas, četvrtog dana zaredom. U pojedinim gradovima na snazi je i zabrana okupljanja i noćni policijski čas dok vrhovni vojni komandant Min Aung Hlaing upozorava da niko nije iznad zakona.
Demonstranti u Mjanmaru traže oslobađanje liderke Aung San Su Ći, kao i visokih funkcionera njene Nacionalne lige za demokratiju (NLD). Su Ši je uhapšena kada je vojska preuzela vlast i proglasila vanredno stanje na godinu dana tvrdeći ne navodeći dokaze da su prošlogodišnji izbori pokradeni.
Policija je u utorak upotrebila vodene topove da rastera demonstrante u Nejpjidu. Demonstranti se, međutim, nisu razišli i odbili su da se povuku, preneo je Rojters. „Ukinite vojnu diktaturu“, vikali su okupljeni. Prvo su u vazduh ispaljeni hici upozorenja, a onda je policija protiv demonstranata upotrebila gumene metke. Kako je preneo Bi-Bi-Si, pozivajući se na anonimni izvor iz bolnice u Nejpjidu, dvoje demonstranata su zadobili teške povrede, ali, kako se navodi, još nije poznato kako su tačno povređeni.
Jedan drugi lekar iz hitne pomoći je rekao da je sanirao rane kod još tri pacijenta za koje se sumnja da su povređeni gumenim mecima. Oni su potom prebačeni u glavnu bolnicu, izvestio je Rojters.
Kako se navodi, ima više nepotvrđenih izveštaja da su se pojedini policajci pridružili demonstrantima, a u nekim područjima policija je pustila demonstrante da prođu kroz policijske barikade. Dopisnik Bi-Bi-Sija, mđutim, kaže da je jasno da policajci ulažu „veće napore“ da rasteraju demonstrante.
„Došli smo ovde itekako svesni da je na snazi zabrana okupljanja više od petoro ljudi“, rekao je jedan mladić koji se pridružio okupljenim demonstrantima u blizini zgrade UN u Jangonu koji su nastojali da privuku pažnju međunarodne zajednice.
„Međutim, izašli smo na ulice jer moramo da protestujemo dok predsednik i Majka Su ne budu oslobođeni“, rekao je, aludirajući na Aung San Su Ći.
Su Ći je bila na meti kritika međunarodne zajednice u vezi s ljudskim pravima i tretmanom muslimana Rohinđa, ali je među većinskim stanovništvom popularna. Njenu pobedu na izborima 2020. je potvrdilo više nadzornih tela iz inostranstva.
General Min Aung Hlaing je u ponedeljak u prvom televizijskom obraćanju od državnog udara rekao da je preuzimanje vlasti opravdano zbog „krađe glasova“, optuživći izbornu komisiju da nije sprovela istragu u vezi sa neregularnostima na glasačkim listićima na izborima u novembru. Komisija je saopštila da nema dokaza za tvrdnje o izbornoj krađi. Min Aung Hlaing je obećao nove izbore koje će, kako je rekao, nadgledati nova „reformisana“ izborna komisija i naglasio da će vojska onda predati vlast pobedniku. On je takođe rekao da će njegova vlast biti drugačija od 49 godina duge vlasti vojske koja je okončana 2011. Govorio je i o „pravoj i disciplinovanoj demokratiji“, što je izazvalo podsmeh na društvenim mrežama.
Novi Zeland je u utorak saopštio da će prekinuti sve kontakte sa visokim zvaničnicima Mjanmara i da će uvesti zabranu putovanja vojnim liderima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.