Protesti u Turskoj zbog nasilja nad ženama 1Foto: Fonet/AP

Hiljade ljudi protestovalo je u subotu u Turskoj sa zahtevom da predsednik Redžep Tajip Erdogan preinači odluku o povlačenju zemlje iz Istanbulske konvencije, prvog međunarodnog obavezujućeg sporazuma o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama.

U području Istanbula Kadikoj demonstranti su nosili purpurne zastave i transparente i uzvikivali: „Nismo preplašeni, ne bojimo se. Nećemo se pokoriti!“ Manji protesti su održani u Ankari i u Izmiru na jugozapadu zemlje, izvestili su mediji.

Sporazum Saveta Evrope koji je potpisan u Istanbulu nalaže sprečavanje i eliminisanje porodičnog nasilja, kao i sudsko gonjenje u slučaju da do njega dođe, te promoviše ravnopravnost. Turska, koja je sporazum potpisala 2011, prošle godine je zabeležila porast broja slučajeva femicida.

Prema pisanju Gardijana, nije naveden razlog za povlačenje, ali su zvaničnici iz turske vladajuće Partije pravde i razvoja (AK) prošle godine izjavili da Vlada razmatra napuštanje sporazuma usred spora u vezi s tim kako se izboriti s porastom nasilja nad ženama.

„Garancija prava žena su aktuelne odredbe naših statuta, a prvenstveno našeg Ustava. Naš pravosudni sistem je dovoljno dinamičan i jak da po potrebi primenjuje nove odredbe“, navela je ministarka za porodična pitanja, rad i socijalnu politiku Zehra Zumrut Selčuk na Tviteru, ali nije dala razlog za povlačenje Turske iz sporazuma.

Mnogi konzervativci u Turskoj tvrde da se sporazumom potkopavaju porodične strukture, te podstiče nasilje. Takođe su neprijateljski nastrojeni prema principu rodne ravnopravnosti u Istanbulskoj konvenciji i smatraju da se tako podstiče homoseksualnost, s obzirom na njen princip nediskriminisanja po osnovi seksualne orijentacije.

Kritičari povlačenja Turske iz sporazuma su saopštili da će se tako zemlja, koja ima status kandidata za pridruživanje Evropskoj uniji, još više udaljiti od vrednosti evropskog bloka. Oni tvrde da sporazum i zakoni koji su usvojeni nakon njegovog potpisivanja moraju revnosnije da se primenjuju.

Turska nije prva zemlja koja je napravila korak ka napuštanju sporazuma. Poljski najviši sud je analizirao pakt nakon što je jedan član kabineta rekao da Varšava treba da napusti sporazum koji nacionalistička vlada smatra previše liberalnim. Erdogan osuđuje nasilje nad ženama, a ovog meseca je rekao da će njegova vlada raditi na tome da se ono iskoreni. Međutim, kritičari tvrde da njegova vlada nije uradila dovoljno da spreči slučajeve femicida i porodičnog nasilja.

Učesnici protesta u Istanbulu su nosili portrete žena koje su ubijene u Turskoj, a na jednom od njih je pisalo: „To su žene koje će pobediti u ovom ratu.“ Banu, jedna od demonstrantkinja, rekla je da „joj je dosta patrijarhalne države“. „Muka mi je od toga da se ne osećam bezbedno. Dosta je bilo!“ rekla je za AFP, preneo je Gardijan.

„Osećamo da je ovo kraj puta“, rekla je 43-godišnja Čigdem Karadag. „Konvencija nije primenjivana kako treba, ali njeno poništenje je nivo više. Došla sam ovde sa svojim kćerkama jer želim da ih odgajam u obrazovanom društvu da ne bi bile ubijene, da bi živele slobodno i imale jednaka prava.“

Turska nema zvaničnu statistiku o femicidu, ukazuje britanski list. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), 38 odsto žena u Turskoj su tokom života trpele nasilje partnera u odnosu na oko 25 odsto u Evropi.

Ankara je preduzela mere kao što je tagovanje pojedinaca koji su poznati po pribegavanju nasilju i uvođenje telefonske aplikacije preko koje žene mogu da pozovu policiju, a koja je daunlodovana stotinama hiljada puta.

Erdoganova odluka je usledila nakon što je ovog meseca najavio reforme sudstva za koje je rekao da će unaprediti prava i slobode i pomoći da se ispune standardi EU. Turska je kandidat za pristupanje EU od 2005, ali su pregovori o pridruživanju obustavljeni zbog političkih neslaganja i pitanja ljudskih prava u Turskoj.

Portparol nemačkog ministarstva spoljnih poslova je rekao da se ovim potezom Turske šalje pogrešan signal Evropi i ženama u zemlji. Odluku Turske je osudilo i francusko MSP. „Ova odluka će se prvenstveno odraziti na žene u Turskoj s kojima je Francuska u potpunosti solidarna“, navodi se u saopštenju.

Turska je bila prva zemlja koja je potpisala Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici na ministarskom sastanku u Istanbulu 2011. Zakon je stupio na snagu 2014.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari