Savet EU imenovao je tužioce Kancelarije evropskog javnog tužioca (EPPO) koji će se sa šeficom službe Laurom Kodrutom Kovesi baviti istragama, gonjenjem i privođenjem pravdi onih koji čine krivična dela protiv EU budžeta.
Postavljeno je njih 22 od kojih 14 na mandat od šest godina koji ne može da se obnovi a ostali na tri godine.
Evropski tužioci sa trogodišnjim mandatom koji se ne može obnoviti određeni su žrebom.
Svaka članica EU koja je ušla u EPPO nominovala je kandidate za tu službu – ljude koji rade u tužilaštvima ili pravosuđu čija nezavisnost se ne može dovesti u pitanje, koji imaju potrebne kvalifikacije, kao i iskustvo u nacionalnim pravnim sistemima u vođenju finansijskih istraga i međunarodnoj saradnji u krivičnim pitanjima.
Nakon razmatranja kandidatura, Savet je izabrao po jednog evropskog tužioca iz svake zemlje koja učestvuje u EPPO, saopštio je Savet.
Zadatak EPPO biće borba protiv kriminala uperenog na finansijske interese EU, poput prevara, korupcije, izbegavanja plaćanja poreza na dodatu vrednost iznad deset miliona evra.
Savet i Evropski parlament su 2019. imenovali Lauru Kovesi za prvu glavnu tužiteljku EU.
Kovesi je bila prva žena glavni tužilac u Rumuniji i najmlađi glavni tužilac. Dok je vodila rumunsku antikorupcijsku agenciju, zbog korupcije je istražen i optužen veliki broj visoko rangiranih zvaničnika.
U EPPO učestvuju 22 članice EU – Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Češka, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Portugalija, Rumunija, Slovenija, Slovačka i Španija.
Očekuje se da to nezavisno telo EU počne da radi krajem 2020. a sedište će mu biti u Luksemburgu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.