Vojnici su zauzeli radio-stanicu u Librevilu, prestonici Gabona, i najavili preuzimanje vlasti i „obnovu demokratije“.
Čuli su se pucnji. Predsednik Bongo čija porodica vlada pola veka nalazi se na lečenju u Maroku.
Vojnici su najpre upali u jednu radio-stanicu saopštili su da je formirano „veće nacionalne obnove“. Ispred zgrade državne televizije u Librevilu su se, prema nekim svedocima, čuli pucnji, a put su blokirala vojna vozila. Vojnici su još rekli da je nedavno novogodišnje obraćanje predsednika Alija Bonga koje je prenošeno na televiziji „pojačalo sumnje“ o Bongovoj „sposobnosti da izvršava obaveze na svojoj funkciji“.
Slušaocima se obratio poručnik Keli Ondo Obijang koji predvodi samozvani Patriotski pokret odbrambenih i bezbednosnih snaga Gabona.
Snimak govora koji se zatim pojavio pokazuje Obijanga kako govori da je pokrenut vojni udar kako bi se „obnovila demokratija“ u zemlji. Dodao je da je vojska preuzela kontrolu nad vladom i pozvao „mlade ljude iz bezbednosnih snaga“ i ostalu omladinu da im se priključe. Oko njega su stajala dvojica naoružanih vojnika u kamuflažnim uniformama i sa zelenim beretkama na glavi.
Predsednik Bongo (59) je u oktobru pretrpeo moždani udar, najpre je hospitalizovan u Saudijskoj Arabiji, a od novembra se nalazi na lečenju u Maroku. Kako je preneo Rojters, jedan portparol predsednika je najavio da će se Bongo uskoro obratiti povodom događaja u Librevilu.
U nedavnom govoru je predsednik priznao da ima zdravstvene probleme, ali je tvrdio da se oporavlja. Njegova porodica vlada afričkom zemljom bezmalo pola veka. Ali Bongo je nasledio svog oca Omara koji je preminuo 2009. godine.
U oktobru su u Gabonu održani mirni parlamentarni izbori. Pre dve godine, nakon tesne pobede Bonga na predsedničkim izborima, došlo je do nasilnih protesta sa više žrtava.
Gabon, ekvatorijalna država na zapadnoj obali Afrike, broji oko dva miliona stanovnika. Ekonomija zavisi od izvoza nafte kojom zemlja obiluje, ali se uprkos tome broji među najsiromašnije na svetu. Pad cene nafte je produbio krizu.
#Gabon people in the streets, rejoicing. Internet seems to have been shut down to prevent communication. pic.twitter.com/xiXIuJjmne
— CGR.NewYork (@CGR_newyork) January 7, 2019
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.