Pućdemon: Ne tražim azil 1Foto: ЕPA-EFFE/QUIQUE GARCIA

Razrešeni predsednik Katalonije Karles Pućdemon izjavio je da je u Belgiju došao zbog „slobode i bezbednosti“, a ne da bi tražio politički azil.

Gardijan prenosi da je on, govoreći na konferenciji za novinare u Briselu, rekao da će se vratiti kući čim mu bude zagarantovan pravedan sudski proces.

U ponedeljak je španski državni tužilac zatražio da Pućdemon i još 13 separatističkih lidera budu optuženi za pobunu i zloupotrebu javnih sredstava. „Taj zahtev odražava želju ne za pravdom, već za osvetom“, rekao je Pućdemon. Njegov odlazak u Belgiju predstavlja novi zaokret u višemesečnoj krizi koja je nastala zbog referenduma o nezavisnosti Katalonije 1. oktobra. Kada su ga novinari u Briselu pitali koliko dugo planira da ostane u Belgiji, gde je pored njega došlo još pet ministara bivše vlade, Pućdemon je odgovorio: „Onoliko dugo koliko budemo smatrali da je potrebno. Situacija se menja svaki dan. Ovde imamo veće garancije da će naša prava biti poštovana.“

„Ako španska vlada može svima nama, a naročito meni, da garantuje pravedan, nezavisan proces, uz princip podele vlasti kakav imamo u većini evropskih zemalja, ako to mogu da nam garantuju, odmah ćemo se vratiti“, kaže Pućdemon. On je u Belgiju otputovao pošto je španski ustavni sud suspendovao deklaraciju o nezavisnosti koju je u petak izglasao katalonski parlament, a sud je saopštio da je da je otpočeo proceduru protiv zvaničnika katalonskog parlamenta zbog njihove uloge u referendumu. Osim toga, španska civilna garda je pretresla prostorije u sedištu katalonske regionalne policije.

Pol Bekar, belgijski advokat, potvrdio je da zastupa katalonskog lidera, ali je rekao da ne priprema nikakav zahtev za politički azil. Belgijski ministar za imigracije Teo Franken, vodeći član flamanske separatističke N-VA stranke, delovao je kao da želi dobrodošlicu kada je lokalnim medijima za vikend rekao: „Ako Katalonci traže azil, belgijski zakon to dozvoljava.“ Međutim, premijer Belgije Šarl Mišel prebacio je svom ministru da „doliva ulje na vatru“ i rekao da azil za Katalonce „nije na dnevnom redu“.

Kako piše Gardijan, drama u Kataloniji preti da postane „glavobolja“ za belgijsku vladu, koju čini koalicija flamanskih nacionalista, liberala i demohrišćana. Belgijski političari su zabrinuti da bi situacija mogla da ugrozi odnose sa Madridom, a neki opozicioni političari su optužili Mišela da nije uspeo da „disciplinuje svog ministra“. „Međunarodni ugled Belgije je doveden u pitanje“, rekao je bivši premijer Elio Di Rupo.

Španski premijer Marijano Rahoj je, podsetimo, zakazao regionalne izbore u Kataloniji za 21. decembar. Pućdemon je juče rekao da će prihvatiti „izazov ovih izbora svom snagom“. Španija želi da Katalonija „napusti svoj politički projekat, a to neće postići“, rekao je Pućdemon. 

Hoće li Madrid zahtevati ekstradiciju?

Pućdemon je u Briselu tražio pažnju Evropske unije, sugeriše Noje cirher cajtung (NZZ), ali je upitno da li će je naći. Bivšem katalonskom predsedniku teško je pošlo za rukom čak i da pronađe mesto na kojem će održati konferenciju za novinare. „Najpre je katalonski izbeglica pitao za Rezidans palas, zgradu kojom upravlja belgijska vlada. Ali je dobio odbijenicu. Događaj se zato zbio u Brisel Pres klubu“, navodi švajcarski list.

„Onaj ko je proglasio nezavisnost treba da ostane uz svoj narod“, izjavio je u petak zamenik belgijskog premijera Kris Peeters. NZZ je nagoveštavao uoči jučerašnje poslepodnevne sednice španske vlade da bi ona od Belgije mogla da zatraži izručenje Pućdemona i ostalih „izbeglica“.

M. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari