Fatalna masovna pucnjava u zatvorenom okruženju Praga mogla bi izgledati kao grom iz vedra neba. U gradu istorijski poznatom po defenestracijama, ali manje po nasilnim zločinima, bezbednost i sigurnost se uzimaju zdravo za gotovo mnogo više nego u većini evropskih prestonica, piše Robert Tait novinar iz Praga za Gardijan.
Reakcija gradonačelnika Praga, Bohuslava Svobode, čije se kancelarije u novoj gradskoj većnici u Pragu nalaze na maloj udaljenosti od mesta zločina, prenela je zbunjenost mnogih meštana dok su se borili da svare užas koji se dogodio.
„Uvek smo mislili da je to stvar koja nas se ne tiče“, rekao je za Ceske Televize, nacionalni javni servis. „Sada se ispostavilo da se, nažalost, i naš svet menja i da se ovde pojavljuje problem pojedinačnog strelca“.
Ipak, incident je verovatno manje van konteksta nego što takve primedbe impliciraju.
Policija je u četvrtak saopštila da je napadač legalno posedovao više komada vatrenog oružja, što se može objasniti činjenicom da Češka ima zakone o posedovanju oružja ‘najpovoljnije’ u EU.
„Pravo na nabavku, držanje i nošenje vatrenog oružja“ priznato je u češkom zakonodavstvu o vatrenom oružju, dok ustavni amandman donet na povelju o osnovnim pravima tek 2021. zakonski garantuje „pravo na odbranu sopstvenog života ili života druge osobe sa oružjem“.
Amandman je usvojen nakon peticije koju je potpisalo 102.000 građana i koja je organizovana u suprotnosti sa predlogom Evropske komisije da se ograniči posedovanje vatrenog oružja širom EU.
Na vývoj celé události a postupně přibývající informace o útočníkovi se podívejte v reportáži 📷 pic.twitter.com/5lp4OfuaJB
— ČT24 (@CT24zive) December 21, 2023
Opozicija je odražavala dugu istoriju posedovanja oružja u Češkoj, koja datira još od pobune Husita protiv katoličke crkve 1419.
Iako je bila pod strogom kontrolom tokom nacističke okupacije 1939-45, i od strane komunističkog režima koji je vladao Čehoslovačkom tokom hladnog rata, široko rasprostranjeno vlasništvo nad oružjem vratilo se nakon Baršunaste revolucije 1989. koja je najavila kraj komunizma.
Do 2020. bilo je više od 307.000 legalnih vlasnika oružja, u zemlji od oko 10,6 miliona ljudi, velika većina njih kao razloge za vlasništvo navodi zabrinutost za bezbednost i zaštitu.
Vlasništvo ide ruku pod ruku sa ponosnom tradicijom češke proizvodnje naoružanja.
I, možda ne nepovezano, masovne pucnjave u relativno mirnoj srednjoevropskoj zemlji nisu nepoznate.
U jednom napadu, u februaru 2015, 63-godišnji muškarac je upotrebio dva pištolja da ubije osam ljudi u restoranu u istočnom gradu Uhreski Brod pre nego što se ubio.
Kao i kod pucnjave u Pragu, napadač je legalno posedovao oba vatrena oružja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.