Pupovac: To što radi Milanović veoma je opasno 1Foto: FoNet/ Božidar Petrović

Ne osjećam se ugroženo nakon svega, već posramljeno – kaže u razgovoru za Danas Milorad Pupovac, zastupnik u hrvatskom Saboru iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koja je deo vladajuće većine, komentarišući verbalni sukob prethodnih dana sa predsednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem.

Kako kaže Pupovac, koji je i predsednik Srpskog narodnog vijeća, njihovi odnosi su do ove svađe bili „dobri, surađivali smo u različitim političkim pitanjima uključujući i njegov izbor za predsednika Republike“. Povod spora dvojice političara je izbor novog predsednika/predsednice Vrhovnog suda.

* Vladimir Šeks, član predsedništva HDZ-a je kazao da je Milanović prekršio Ustav poslednjim izjavama, te da je vreme da podnese ostavku. Takođe i premijer Andrej Plenković je juče kazao da „ako se ovako nastavi može se razgovarati o opozivu predsednika“ iako, kako je rekao, takav predlog ne bi prošao u Saboru. Kako vi to ocenjujete?

– Sasvim sigurno je predsednik Milanović prešao granicu, daleko izvan granice kulture javnog komuniciranja. Ušao je u sferu uništavanja ono malo javnog uma što ga ima u ovoj našoj zemlji. I cijelu javnu komunikaciju pretvorio u seosko guvno, za kavganje, vrijeđanje i uvrede. To je opasno i kada to rade predstavnici manje značajnih političkih stranaka i manje značajne figure. Ali kada to počne raditi predsednik republike, e to je veoma, veoma opasno.

* Kakav je stav SDSS-a o izboru predsednika Vrhovnog suda?

– To je stvar koja nije smjela završiti ovako jer ona je loša za odnos između institucija koje o tome donose odluku prema Ustavu i prema zakonu u Republici Hrvatskoj. Zoran Milanović je htio da on radi ono što bi trebalo dijeliti sa drugim institucijama, htio je izazvati podjele unutar vladajuće većine i na taj način, ne doprineti iznalaženju rešenja, nego nečemu što bi stvorilo haos u izboru za predsednika Vrhovnog suda. Sigurno znam da ćemo se i ja i klub zastupnika SDSS-a truditi da na to mjesto dođe najbolji od kandidata koji se jave na javni natječaj. Takođe ćemo se truditi da se na javni natječaj javljaju najbolji i da onda predsednik republike može izabrati onoga koga se smatra najboljim i da to bude usaglašeno sa institucijama koje o tome donose odluku.

* Šta mislite o Zlati Đurđević koju je Milanović predložio za predsednicu Vrhovnog suda?

– Profesoricu Đurđević poštujemo i cijenimo kao stručnjakinju i članicu akademske zajednice. Žao nam je što je upala u ovakve okolnosti, ovakvu situaciju koja je može učiniti žrtvom sukoba između institucija. Da je kojim slučajem bilo drugačije, možda je ili vjerojatno je profesorica Đurđević mogla biti ne samo ozbiljna kandidatkinja, nego i realan izbor za predsednicu Vrhovnog suda. Ali, nakon što predsednik republike vrijeđa članove akademske zajednice, kao što je profesor Žarko Puhovski, kao što je profesor Dejan Jović, u krajnoj liniji i mene, to sasvim sigurno stvara neku vrstu obaveze i kod profesorice Đurđević.

* Kako komentarišete odluku hrvatskog nedeljnika Novosti, koje izdaje Srpsko narodno vijeće, da ne objave kolumnu Viktora Ivančića? Da li je bilo nekih pritisaka iz vlasti?

– Što se tiče odluke uredništva oko te kolumne o tome se raspravljalo i raspravljaće se unutar redakcije i unutar izdavača i njegovog Savjeta. Mogu samo reći da mi je žao što nije bilo potrebne komunikacije između uredništva i autora Viktora Ivančića i što to nije riješeno u skladu sa uzusima najbolje komunikacije između Ivančića i uredništva. O tome ćemo kao izdavač voditi računa. Što se tiče redakcije Novosti i nas kao izdavača, Novosti će i dalje ostati slobodarski i emancipatorski nedeljnik, kako za potrebe i interese srpske zajednice, tako i za potrebe i interese cijelog hrvatskog društva. Ono što će biti samo kriterij i što jeste kriterij, je kvalitet onoga što se napiše i procjena toga da li je nešto utuživo ili nije utuživo prema važećim zakonima u Republici Hrvatskoj. Ono što je sasvim sigurno jeste da mi kao izdavač nećemo dopustiti nikakav pritisak na uređivanje Novosti, ne samo od nas nego ni itkoga izvana preko bilo koga unutar novinarskih krugova ili redakcija ili unutar same redakcije. Potrudićemo se ne samo da Novosti sačuvaju svoju autonomiju, kvalitet i svoju ulogu već ćemo učiniti da je medijski pojačamo sa novim alatima i tehnologijama koje ovoga trenutka također pripremamo kao dio našeg medijskog programa.

* Kakva je trenutna situacija sa Srbima koji su pretrpeli štetu u zemljotresu na Baniji?

– Ovoga trenutka su većina ljudi zbrinuti što se tiče stambenog smještaja, kontejnerima, mobilnim kućicama ili nekakvim popravcima njihovih postojećih ili dijela stambenih objekata. Sprovodi se akcija da svaki kontejner ima vodu, da je sređena kanalizacija i da je pristup do kuće takav da su putevi nasuti sa šljunkom i peskom, i naravno radi se i dalje na humanitarnim programima kao što su hrana, higijenske potrepštine. Takođe, radi se na tome da se osiguraju sredstva za popravak njihovih gospodarskih objekata – štala, skladišta – da bi imali normalniji život, pripremaju se programi masovne obnove infrastrukture, obnove kuća i programi ekonomske revitalizacije. Naravno da bi obnova kuća išla brže da su se smirile potresne aktivnosti, ali nisu. Tako da će očito trebati neko vrijeme da bi se cijeli posao mogao zahuktati na pravi način.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari