Ocena koju je predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac dao o sasvim izglednom budućem premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću kao o političaru kakav se zlatom plaća i njegov ultimativni zahtev da vladi ne bude dosadašnji ministar kulture Zlatko Hasanbegović izazvale su mnogo negativnih komentara u Hrvatskoj.
Među osam poslaničkih ruku nacionalnih manjina tri su srpske i srpski poslanici daju ton poslaničkoj grupi nacionalnih manjina, kojoj je na korist i da ostane jedinstvena i da uđe u narednu hrvatsku vladu. S druge strane, njihova jedinstvena podrška budućoj hrvatskoj vladi od interesa je i evroparlamentarcu Plenkoviću jer razbiti ih bilo bi tako neevropski.
Ipak sa zlatnom ocenom o Plenkoviću Pupovac je i požurio i preterao, dok je sa drugom, po mišljenju potpisnice ovih redova, pokušao i da uteši tanak liberalni sloj hrvatskog društva, potpuno komiran poslednjim predizbornim stavovima šefa socijaldemokrata Zorana Milanovića od koga se očekivalo, kako je rekao profesor Ivan Šiber, da zastupa baš liberalne i napredne, a ne retrogradne stavove.
Velika su očekivanja da će Andrej Plenković promeniti Hrvatsku demokratsku zajednicu. Mada zaista zvuči neprijatno ulagivački, Pupovčeva ocena o Plenkoviću mogla bi se pravdati kao podsticaj njegovim budućim naporima da HDZ i Hrvatsku menja u pravcu koji bi za srpsku zajednicu značio i veću sigurnost.
Direktor Centra za evropske i globalizacijske studije iz Zagreba Anđelko Milardović, najkraće rečeno, smatra da je Pupovac u saradnji i dosluhu sa Beogradom i Srpskom naprednom strankom podržao HDZ i Plenkovića.
„Pupovac sarađuje s Beogradom, a Beograd nije mogao navijati za Milanovića nakon onoga što je Milanović rekao o Beogradu, dakle Beograd je navijao za Plenkovića. Čak i da je Milanović pobijedio, sumnjam da bi Pupovac išao u koaliciju sa Milanovićem nakon onoga što je rekao o Beogradu. SNS očekuje ulazak u Evropsku pučku stranku koji ulazak bi trebao poduprijeti HDZ. I Pupovac će naravno i po naputcima svojih birača, ali i po naputcima iz Beograda poduprijeti i ući u tu vladu“, rekao je Milardović za Danas dan pre Pupovčeve izjave.
Veoma je rašireno uverenje u Hrvatskoj da se HDZ treba menjati kao i, mada ne tako ubedljivo, očekivanje da je Plenković upravo čovek koji je na to spreman i kome će to poći za rukom. NJegovi prvi istupi – recimo pristojni komentari Milanovićevog poraza – pročitani su kao nešto što ga duboko razlikuje od Tomislava Karamarka, a, bogami, i od predsednice Hrvatske Kolinde Grabar – Kitarović. I prvi znak očekivanih promena.
Milardović smatra da bi Plenković najpre trebalo da demokratizuje HDZ održavanjem unutarstranačkih izbora sa više kandidata za predsednika!
„Mi ovdje očekujemo da dođe do pročišćavanja, odnosno, ako HDZ sa Plenkovićem i Davorom Štirom, tim dvojcem iz Brisela, uspije nametnuti standarde unutarstranačke demokratije i postave ih tako visoko to će morati slijediti i svi ostali. Sledeći Plenkovićev potez trebaju biti unutarstranački izbori sa više kandidata za predsjednika. Jer HDZ nije imao više kandidata, jedini je bio Plenković. Tek ako pobjedi na unutarstranačkim izborima sa više kandidata, Plenković će se definitivno učvrstiti, onda će biti car“, kaže Milardović i dodaje da bi uspostavljanje unutarstranačke i političke demokratije „bilo jako dobro i za HDZ i za Hrvatsku“ .
Na Pupovčevu izjavu o Plenkoviću i ultimativan zahtev da u vladi više ne bude Zlatko Hasanbegović reagovali su burno Hasanbegović i Demokratski savez Srba u Hrvatskoj.
Hasanbegović je podsetio Pupovca da je za poslanika izabran kao predstavnik srpske nacionalne manjine, a ne levice te da ne bi trebalo da daje izjave o unutarhrvatskim ideološkim raspravama koje, drži Hasanbegović, bar što se njega tiče nisu protivsrpske. Plenković je, posle susreta sa Pupovcem, podržao Hasanbegovićev stav da će o tome ko će biti ministri u Hrvatskoj vladi odlučiti mandatar za premijera, dakle on, Plenković, a ne bilo ko drugi. U predizbornoj kampanji Plenković je na prigovore zbog pozicije Hasanbegovića na stranačkim izbornim listama odgovarao da ovaj ima svoje birače, a tokom TV-duela sa Milanovićem je tvrdio da Hasanbegović nije radikalna desnica nego je umeren. Predstavnici sasvim desne struje HDZ odlično su prošli na parlamentarnim izborima naročito zahvaljujući preferencijalnim glasovima.
Pupovac je na prošlonedeljnim izborima dobio preko 80 odsto glasova srpskih birača koji su se odlučili da glasaju na listi srpske nacionalne manjine. NJegova stranka osvojila je sva tri mesta. Demokratski savez Srba je izbore ubedljivo izgubio ma koliko vredni razmatranja bili prigovori te stranke na broj Srba koji su se odlučili da na izborima glasaju kao nacionalna manjina. Ta je stranka, povodom zvučne izjave Pupovca, saopštila da on „dodvoravanjem jednima i ucjenama drugima sramoti srpsku zajednicu“. Srđan Milaković, potpredsednik Demokratskog saveza Srba o očekivanim promenama HDZ-a i sudbini Hasanbegovića kao indikatoru tih promena kaže:
„Mi nemamo još uvek garanciju i nemamo razloga da verujemo da se bilo kog političara u Hrvatskoj treba plaćati suvim zlatom. I nemamo garanciju da je HDZ doživio takvu transformaciju kada je u pitanju odnos prema pravima srpske zajednice“.
A na pitanje veruje li da HDZ može da se menja, Milaković kaže: „Činjenica je da su neki političari tipa Sanadera krenuli sa nekakvim preobražajem bar kad je u pitanju odnos prema srpskoj zajednici. On je sasvim sigurno umio HDZ i znao je da kontroliše te desne struje u stranci. Ali vidite koliko je njima lagano i koliko njima malo treba da zaokrenu sektor desno. Kao što se događalo zadnjih par godina kad su došli drugi ljudi na čelo HDZ-a i dozvolili svojim članovima i svojim biračima da budu ono što jesu. Činjenica je, pokazali su svi izbori zadnjih godina i od osnivanja Hrvatske, da je hrvatsko biračko telo desno orijentisano i tu nema dileme“, tvrdi Milaković.
A što se stvari kao što je odnos prema Blajburgu ili pozdravu „za dom spremni“ tiče, tu se srpska zajednica „razlikuje ne samo od Hasanbegovića nego i u odnosu na Milanovića, o u odnosu na Plenkovića i mnoge druge“, Hasanbegović je tu samo najistaknutiji u struji.
„Mi kao Srbi tendencije u hrvatskom narodu ne možemo menjati, pa se moramo okrenuti stvarima i problemima koji se tiču živih ljudi“, smatra Milaković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.