Putin i Kim pomno prate: Hoće li događaji u Južnoj Koreji uzdrmati američku moć u regionu? 1Foto: EPA-EFE

Noć političkih preokreta u Južnoj Koreji uzdrmala je stabilnost ključnog demokratskog saveznika SAD – šokirala je region i Vašington u trenutku akutne globalne tenzije, piše CNN.

Činilo se da je zapanjujući razvoj zatekao Vašington. To je uznemirujuća realnost za vojsku Sjedinjenih Država, koja ima skoro 30.000 vojnika i svoju najveću prekookeansku bazu u Južnoj Koreji, koja služi kao provera protiv Severne Koreje i protivteža agresivnoj Kini u strateški kritičnom regionu.

Previranja imaju potencijal za značajne posledice u trenutku produbljivanja geopolitičkih linija u Aziji, gde i Severna Koreja i Kina jačaju veze sa Rusijom koja vodi rat protiv Ukrajine.

Lideri u Pjongjangu, Pekingu i Moskvi posmatraju razvoj događaja u Seulu i njegov potencijal da potkopa ključni bastion američke moći u regionu – a sve oči su sada uprte u Severnu Koreju, koja možda želi da iskoristi politički haos u svoju korist.

Obe zemlje već dugo vide savez SAD i Južne Koreje kao kamen temeljac mira u regionu, gde Severna Koreja nastavlja da preti Južnoj Koreji i SAD svojim programom ilegalnog naoružanja.

Ta pretnja je postala samo akutnija kako je Severna Koreja pojačala svoje partnerstvo sa Rusijom, šaljući municiju, projektile i vojnike kao ispomoć Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

„Svaka nestabilnost u Južnoj Koreji ima velike posledice za indo-pacifičku politiku“, rekao je penzionisani američki pukovnik Sedrik Lejton za CNN, ukazujući na to kako su američke trupe u zemlji spremne za scenario „borbe“ protiv Severne Koreje.

„Što je manje stabilnosti u Južnoj Koreji, to je gore za nas da ispunimo naše političke ciljeve“.

Američki predsednik Džo Bajden marljivo je radio tokom svog mandata na jačanju partnerstva SAD sa Južnom Korejom, sastajao se sa Junom više puta, govoreći o južnokorejskom lideru kao o „velikom prijatelju“.

Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost izrazio je „olakšanje“ nakon što je Jun preokrenuo kurs dodajući da je „demokratija u temelju“ saveza SAD i Južne Koreje.

Uprkos uveravanjima SAD da je alijansa i dalje „gvozdena“, iznenadni potez Juna mogao bi da baci nivo sumnje na partnerstvo i oslabi rastuće partnerstvo Japana i Južne Koreje, kažu posmatrači.

To, takođe, dodaje još jedan nivo neizvesnosti uoči povratka u Belu kuću novoizabranog predsednika Donalda Trampa, koji je ranije izrazio skepticizam u pogledu finansijskog aranžmana između SAD i Južne Koreje o smeštaju američkih trupa.

„Junove akcije će najverovatnije pokrenuti pitanja o pouzdanosti i predvidljivosti Južne Koreje kao saveznika i partnera u očima Sjedinjenih Država i Japana“, rekla je Rejčel Minjung Li, viša saradnica istraživačkog centra Stimson centra u Vašingtonu.

„Ovo je ozbiljno u svetlu činjenice da sada postoji nuklearna komponenta jača nego ikada u alijansi (SAD-Južna Koreja)“, dodala je ona, ukazujući na mehanizam za unapređenje saradnje na nuklearnom odvraćanju između SAD i Južne Koreje iz 2023. Seul nema sopstveno nuklearno oružje već se oslanja na američki arsenal.

Problematičan komšiluk

Politička previranja takođe otvaraju mogućnost Kim Džong Una da iskoristi haos.

Poznato je da severnokorejski lider bira pogodne političke trenutke za velike testove oružja – na primer, ispalio je novu interkontinentalnu balističku raketu nekoliko dana pre američkih predsedničkih izbora prošlog meseca.

„Znamo da Severna Koreja voli da ismejava demokratski sistem Južne Koreje kad god postoji nemir u Seulu“, rekao je Edvard Hauel, predavač politike na Univerzitetu Oksford u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji se fokusira na Korejsko poluostrvo.

„Ne treba da se čudimo ako Pjongjang iskoristi domaću krizu u Južnoj Koreji u svoju korist, bilo retorički ili na drugi način“, rekao je on.

Razvoj događaja i potencijal za promenu rukovodstva u Južnoj Koreji verovatno pomno prate Peking i Moskva, a obe se duboko protive vojnom prisustvu SAD u Aziji.

Kineski lider Si Đinping i njegovi zvaničnici posebno su sa gnevom posmatrali kako SAD jačaju svoje partnerstvo sa saveznicima u regionu – suočeni sa zabrinutošću Vašingtona zbog sve veće pretnje iz Pekinga i njegove produbljivanja bezbednosne koordinacije sa Moskvom.

I Jun, koji je zauzeo tvrđi stav prema Severnoj Koreji od mnogih njegovih prethodnika, bio je nepokolebljiv partner SAD.

Junova vlada je takođe sugerisala da bi raspoređivanje severnokorejskih trupa u Ukrajinu moglo da dovede do toga da ponovo proceni nivo vojne podrške koju daje ratom razorenoj zemlji, kojoj ne isporučuje direktno smrtonosno oružje.

Sve to, tvrdi Hauel, podiže međunarodne uloge za trenutni politički trenutak, bez obzira na njegov ishod za Juna.

„U vreme kada su interesi Južne Koreje u ratu u Ukrajini dobili na značaju, s obzirom na sada već puno učešće Severne Koreje, saradnja Seula sa saveznicima ne može biti ometena domaćim podelama“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari