Putin i Lukašenko razgovarali o dubljoj ekonomskoj integraciji Rusije i Belorusije 1Foto: EPA-EFE/ SERGEY DOLZHENKO

Ruski i beloruski predsednik, Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko, danas su u Sankt Peterburgu razmotrili produbljavanje ekonomskih veza te dve bliske saveznice, u vreme sve veće zabrinutosti Belorusije da Moskva želi da je oslabi.

Današnji sastanak je drugi susret Putina i Lukašenka ovog meseca.

Zvaničnici navode da se Rusija i Belorusija približavaju sporazumima o dubljoj integraciji ekonomija dve zemlje.

Putin je na početku razgovora rekao da je postignut određeni napredak u rešavanju otvorenih pitanja.

Pregovori Moskve i Minska podstakli su proteste opozicije u Belorusiji, gde mnogi strahuju da bi bliže veze s Rusijom mogle da oslabe nezavisnost te zemlje.

Putin, koji ovog meseca obeležava 20 godina od dolaska na vlast, ostao je tajnovit u vezi njegove političke budućnosti po isteku aktuelnog mandata, 2024. godine, izbegavši da odgovori na pitanje da li bi mogao da produži vladavinu prelaskom na novu poziciju lidera unije Rusije i Belorusije.

Dve zemlje su 1997. godine potpisale sporazum o uniji koji predviđa bliže političke, ekonomske i vojne veze, ali nisu formirale zajedničku državu.

Lukašenko, koji Belorusijom vlada duže od 25 godina, s malo tolerancije za neistomišljenike, oslanja se na jeftine ruske energente i zajmove u cilju jačanja beloruske ekonomije sovjetskog tipa.

Kremlj je nedavno povećao pritisak na Belorusiju, dizanjem cena energenata i smanjenjem novčane pomoći Minsku. Ruski zvaničnici navode da Minsk treba da prihvati bližu ekonomsku integraciju ako želi niže cene ruskih energenata.

S očiglednom namerom da dobije povlastice, Lukašenko je danas istakao ulogu Belorusije kao vojne saveznice i bezbednosnog partnera Rusije, što je argument koji je u prošlosti više puta koristio kako bi od Moskve dobio više subvencija.

Putin je međutim nagovestio da ta Lukašenkova taktika neće dati rezultate, navodeći da Belorusija ne može da dobije rusku naftu i gas po cenama tih energenata u Rusiji, ako ne pristane na blisku koordinaciju ekonomskih i finansijskih politika i stvaranje međudržavnih struktura.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari