Ruski predsednik Vladimir Putin ove nedelje će posetiti Kazahstan, a kako je saopštio Kremlj, jedna od glavnih tema njegovih tamošnjih sastanaka će biti energetika.
Kazahstan, srednjoazijska zemlja, većinu svoje nafte izvozi preko Rusije, što stvara trgovinske napetosti.
O saradnji Rusije i Kazahstana govori i članak ruskog predsednika s naslovom „Rusija-Kazahstan: Alijansa okrenuta budućnosti, koju zahteva život”, koji je uoči njegove posete objavio list Kazahstanskaja pravda.
“Uoči moje redovne državne posete Republici Kazahstan, želeo bih da na stranicama autoritativnog lista Kazahstanskaja pravda podelim svoje viđenje trenutnog stanja i budućnosti odnosa između naše dve zemlje.
Saradnja između Rusije i Kazahstana predstavlja iskreno savezništvo koje se i dalje razvija u svim pravcima. Naše partnerstvo podupire tradicija prijateljstva, dobrosusedskih odnosa i međusobne pomoći i oslanja se na nepokolebljive principe jednakosti i uvažavanja međusobnih interesa.
Narode Rusije i Kazahstana povezuju slične kulturne, duhovne i moralne vrednosti, vekovi življenja u jednoj državi, kao i zajednička dostignuća i pobede.
Snažan dobar lični odnos koji smo Kasim-Žomart Tokajev, predsednik Republike Kazahstan, i ja razvili nakon višegodišnjeg zajedničkog rada još jedan je dokaz toga na kojem nivou su veze naše dve države. Redovno jedan drugom upućujemo telefonske pozive i sastajemo se u različitim formatima.
Stalno koordiniramo naše stavove o hitnim bilateralnim, kao i o regionalnim i globalnim pitanjima i pravimo planove za budućnost. Najvažnije je da smo i predsednik Tokajev i ja uvek tražili konkretne rezultate i trudili se da damo sve od sebe da obezbedimo najbolje moguće uslove da omogućimo dalji stabilan razvoj rusko-kazahstanske saradnje, prosperitet naših zemalja i poboljšanje kvaliteta života naših građana.
Rusija je jedan od glavnih ekonomskih partnera Kazahstana. Naše države aktivno pružaju podršku za evroazijsku ekonomsku integraciju i bile su među osnivačima Evroazijske ekonomske unije, gde razvijamo zajedničko tržište robe, usluga i kapitala, uklanjamo regulatorne i trgovinske barijere i stvaramo zajedničku infrastrukturu za transport i logistiku.
Sve ovo nam omogućava efikasnu saradnju u različitim ekonomskim oblastima i donosi velike koristi našim zemljama.
Impresivan obim naše bilateralne trgovine govori sam za sebe. Prošle godine je dostigao novi vrhunac, dostigavši 28 milijardi američkih dolara, i već je između januara i septembra 2024. premašio 20 milijardi američkih dolara. Naša bilateralna trgovina se konstantno diverzifikuje, pri čemu udeo nerobnih dobara sa većom dodatom vrednošću kontinuirano raste.
Osim toga, obračuni u nacionalnim valutama igraju sve veću ulogu, što je pomoglo u zaštiti poslovnih transakcija između naših zemalja od negativnog uticaja spoljnih faktora, uključujući političke.
Ruske investicije u ekonomiju Kazahstana takođe rastu iz godine u godinu; danas iznose oko 13 milijardi američkih dolara. U Republici posluje više od 23.000 preduzeća sa ruskim kapitalom.
Kompanije naših zemalja realizuju broj velikih zajedničkih projekata u oblasti industrijske saradnje i visokih tehnologija i razvijaju nove proizvodne procese punog proizvodnog ciklusa, što omogućava sveobuhvatnu ekonomsku modernizaciju i jača tehnološki suverenitet Rusije i Kazahstana.
Naše zemlje su uključene u jednako konstruktivnu saradnju u naftnom i gasnom sektoru. Zbog aktivnosti Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma, više od 80 odsto kazahstanske nafte se izvozi na strana tržišta preko ruske teritorije i ruske lučke infrastrukture na Crnom moru.
Rosatom pruža praktičnu pomoć u implementaciji projekata ciklusa nuklearnog goriva i razvoju industrije uranijuma u Kazahstanu. Ruska državna korporacija, koja ima jedinstvene kompetencije i tehnička rešenja, često bez premca u svetu, spremna je za nove velike projekte sa Kazahstanom.
Rosatom pruža praktičnu pomoć u implementaciji projekata ciklusa nuklearnog goriva i razvoju industrije uranijuma u Kazahstanu. Ruska državna korporacija, koja ima jedinstvene kompetencije i tehnička rešenja, često bez premca u svetu, spremna je za nove velike projekte sa Kazahstanom. Takođe se otvaraju dobri izgledi za saradnju u oblasti alternativne i čiste energije, zaštite životne sredine i borbe protiv klimatskih promena.
Postoji čitav niz obećavajućih industrijskih projekata i inicijativa i u drugim oblastima ekonomske saradnje. Želeo bih da pomenem, na primer, rad na proširenju istočnog kraka međunarodnog transportnog koridora sever-jug koji prolazi kroz Kazahstan i stvaranje svemirskog raketnog kompleksa Bajterek na kosmodromu Bajkonur pomoću ruske rakete nosača Sojuz-5.
Regioni naših zemalja daju opipljiv doprinos jačanju naše obostrano korisne saradnje. Praktično svi konstitutivni entiteti Ruske Federacije uspostavili su direktne veze sa svojim partnerima iz Kazahstana i zajedno rade na projektima u oblasti energetike, industrije, transporta i visokih tehnologija.
Humanitarne razmene zauzimaju tradicionalno važno mesto u spektru rusko-kazahstanske interakcije. I ruska i kazahstanska strana čine mnogo na proširenju saradnje u kulturi, sportu, kroz društvene i zajednice mladih i, svakako, u obrazovanju.
Rusija takođe podržava izgradnju novih škola ruskog jezika u Kazahstanu, kao i poboljšanje kvaliteta školskog obrazovanja na ruskom jeziku.
Želim da naglasim da će sledeće godine narodi naših zemalja proslaviti 80. godišnjicu Pobede u Velikom otadžbinskom ratu. Radujemo se što ćemo videti predsednika Kasima-Žomarta Tokajeva i naše druge kazahstanske prijatelje na proslavi godišnjice u Moskvi 9 maja. I Rusija i Kazahstan pamte i sveto poštuju podvig svojih očeva i dedova, koji su se rame uz rame borili protiv nacizma.
I svakako moramo da učinimo sve što možemo da osiguramo da buduće generacije pamte cenu odbrane mira i slobode. Ovo je posebno važno sada, u vreme kada se formira pravedniji multipolarni svetski poredak zasnovan na ravnopravnoj saradnji i novim prilikama za suvereni razvoj.
Rusija i Kazahstan su na čelu ovih procesa i zauzimaju slične stavove u pogledu ključne uloge međunarodnog prava u međudržavnim odnosima i potrebe da se uzmu u obzir interesi svih zemalja kada je reč o globalnoj bezbednosti, stabilnosti i održivog razvoja.
Na osnovi ovih pristupa naše zemlje produktivno sarađuju u okviru multilateralnih organizacija, kao što su Zajednica nezavisnih država (ZND), Organizacija Ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) i Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS)”, napisao je u svom članku ruski predsednik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.