Šta Gardijan piše o Putinu i Kimu: Alarmantni novi pakt 1Foto: EPA-EFE/

Sjajna ruska limuzina za Kim Džong Una, lagani, ushićeni prijem za Vladimira Putina.

Severnokorejski i ruski lideri mogu pozdraviti ove velike gestove, ali su namenjeni koliko njihovoj globalnoj publici, tako i jedni drugima, piše Gardijan u uvodniku.

Prava nagrada je sporazum o strateškom partnerstvu koji su potpisali tokom prve Putinove posete Pjongjangu od 2000. Pitanje je šta će to značiti u praksi.

Odnos je ponovo ojačan događajima van Azije, ali nade da će se on obuzdati leže u regionu. Neposredni uzrok je očigledno ruska invazija na Ukrajinu: veruje se da je izolovani i osiromašeni Pjongjang već isporučio milione artiljerijskih granata u zamenu za jeftinu naftu, hranu i drugu preko potrebnu robu.

Rusija bi takođe mogla imati koristi od ljudstva Severne Koreje, mada mnogo verovatnije za rad nego za borbu.

Daleko iza ostalo je katastrofalno udvaranje Donalda Trampa Kimu.

Sasvim predvidljivo, dajući mu samit na najvišem nivou bez ikakve realne strategije za poboljšanje odnosa na duge staze, tadašnji predsednik je obezbedio da Kim odustane od poboljšanja odnosa sa SAD i da pogleda negde drugde.

Takođe je podstakao Putina i Si Đinpinga, koji su držali Kima na distanci, da ga zagrle jače.

Oživljavanje obećanja o uzajamnoj podršci protiv „agresije“ iz sovjetske ere zvuči prvenstveno simbolično s obzirom na nuklearnu moć Severne Koreje.

Još više uznemiruje Putinova primedba da bi partnerstvo moglo da uključi „vojno-tehničku saradnju“.

Američki obaveštajni zvaničnici rekli su da veruju da Rusija obezbeđuje nuklearne podmornice i tehnologiju balističkih raketa, iako će verovatno dobiti visoku cenu za takvu ekspertizu i da imaju pomešana osećanja u vezi sa napredovanjem Severne Koreje.

U najmanju ruku, Rusija – koja je potpisala sankcije u Obaminim godinama mandata – sada opstruira diplomatsku akciju da obuzda Severnu Koreju.

Zapad se dugo plaši čvršćih odnosa između Pjongjanga, Moskve i Pekinga. Pokretanje bezbednosnog pakta Australije, Velike Britanije i SAD (Aukus), reakcija na rastuću snagu Kine u azijsko-pacifičkom regionu, zauzvrat je izazvalo nezadovoljstvo Pekinga.

Ali Kina ne smatra ostale vršnjacima i ne želi da bude viđena kao deo trilateralne osovine sa dve parije, otuda i nema zaustavljanja u Pekingu na putu Putinove azijske turneje.

Takođe bi želela da zadrži primat u upravljanju Severnom Korejom i da ograniči razvoj njenog naoružanja.

Ne želi da SAD postanu aktivnije u regionu i zabrinuta je što se približava Japanu i Južnoj Koreji, koji takođe povećavaju svoje odbrambene sposobnosti.

Kimov prelazak sa dugotrajne posvećenosti ujedinjenju sa Jugom na naglašavanje neprijateljstva nije pomogao.

Južna Koreja je takođe eksplicitno rekla da će razmotriti slanje oružja Ukrajini kao reakciju na rusko-severnokorejski sporazum.

Seul je do sada imao ograničenu direktnu podršku nesmrtonosnim zalihama, iako je potpisao velike ugovore o naoružanju sa saveznicima Kijeva.

Rusija, koja je takođe ubrzala sopstvenu proizvodnju oružja, ionako bi dugoročno mogla nastojati da obnovi odnose sa Južnom Korejom i Japanom, njihove velike ekonomije se zapanjujuće porede sa ograničenim atrakcijama Severne Koreje.

To takođe daje nadu da bi ovaj dogovor mogao biti ograničen i po obimu i po trajanju. Opasnost je kolika je i šteta u međuvremenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari