Rusija je koristila „namerni obrazac“ taktike gladovanja tokom 85-dnevne opsade ukrajinskog grada Mariupolja početkom 2022. godine, što je predstavljalo ratni zločin, stoji u novoj analizi dostavljenoj međunarodnom krivičnom sudu, prenosi Gardijan.
Zaključak je centru dosijea koji advokati Global Rights Compliance, koji rade u saradnji sa ukrajinskom vladom, dostavljaju Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu. U njemu se tvrdi da su Rusija i njeni lideri nameravali da ubiju i nanesu štetu velikom broju civila.
Procenjuje se da je tokom opkoljavanja i zauzimanja grada Mariupolja na početku rata u Ukrajini ubijeno 22.000 ljudi. Civili su ostali bez vode, gasa ili struje u roku od nekoliko dana nakon opsade pošto su temperature pale 10 stepeni Celzijusa ispod nule.
Katriona Mardok, partner u Global Rights Compliance, rekla je da je cilj istraživanja „da se vidi da li postoji širi narativ“ koji predstavlja namerno uskraćivanje hrane i drugih pogodnosti neophodnih za život od strane ruske vojske i njenog rukovodstva, a strategija gladovanja za koju bi se moglo reći da predstavlja ratni zločin.
„Ono što smo mogli da vidimo jeste da su postojale četiri faze ruskog napada, počevši od napada na civilnu infrastrukturu, prekida snabdevanja strujom, grejanjem i vodom. Tada su humanitarne evakuacije odbijane, pa čak i napadane, dok je pomoć sprečena da prođe“, rekao je Mardok.
„U trećoj fazi gađana je preostala kritična infrastruktura, civili terorisani i bombardovani punktovi za vodu. Konačno, u četvrtoj fazi, Rusija je učestvovala u strateškim napadima kako bi uništila ili zauzela sve preostale objekte infrastrukture“, rekla je ona.
Postepeno gađanje Mariupolja, rekla je ona, pokazalo je da je Rusija planirala da bez milosti zauzme grad na liniji fronta za svoje civilno stanovništvo, koje je procenjeno na 450.000 pre nego što je potpuna invazija počela 24. februara 2022.
U dosijeu se zaključuje da je oko 90 odsto zdravstvenih ustanova i domova u gradu uništeno ili oštećeno tokom opsade, a bombardovana su mesta za distribuciju hrane, kao i putevi za humanitarnu evakuaciju.
„Kriv je Vladimir Putin“, rekla je Mardok, „i ešaloni ruskog vojnog vrha“, iako nije imenovala komandante.
ICC prihvata podneske trećih strana, iako ne mora da postupa po njima. Umiranje od gladi i uskraćivanje pogodnosti neophodnih za civilni život smatraju se ratnim zločinima, ali ovo ostaje relativno nova oblast međunarodnog prava i do sada nijedan navodni počinilac nije procesuiran.
Prošlog meseca, Karim Kan, glavni tužilac MKS-a, podneo je zahtev za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta, tvrdeći da su njih dvojica namerno naneli glad Palestincima u Gazi – tvrdnja je odbijena od strane Izraela.
„Izrael je namerno i sistematski lišio civilno stanovništvo u svim delovima Gaze predmeta neophodnih za ljudski opstanak“, rekao je Kan.
Mardok je kazala da su Kanove prijave za naloge za hapšenje povezane sa sukobom u Gazi „prve takve vrste“ u vezi sa izgladnjivanjem kao ratnim zločinom, i da su istakle to pitanje u glavama advokata i tužilaca.
Advokati su u početku rekli da nisu sigurni koliko bi bilo lako napraviti dosije o ratnim zločinima za Mariupolj jer je ruska okupacija otežavala prikupljanje dokaza, uprkos žestokim borbama i velikom broju žrtava.
Ali oni su razvili tehniku koja je koristila posebno kreirani algoritam za mapiranje uništavanja određenih lokacija, praćenih satelitskim snimcima, uz ono što su stručnjaci za eksploziv ocenili kao ruske napade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.