Aleksej Navaljni je svojevremeno predstavljao alternativnu budućnost za Rusiju: optimistično mesto koje gleda u budućnost, oslobođeno vladavine jednog čoveka ruskog predsednika Vladimira Putina, piše CNN.
Sa smrću opozicionog lidera u zatvoru severno od Arktičkog kruga, sumorni politički pejzaž Rusije sada je mnogo tamniji.
Bilo bi teško preceniti koliko je duboko Navaljni simbolizovao Putinov nemilosrdni nagon da izbriše poslednje ostatke političke opozicije iz Rusije.
Tokom svog dugogodišnjeg aktivizma, Navaljni i njegove pristalice videli su da policija guši njihove protestne skupove; upadali su u njihove kancelarije; i bezbrojna hapšenja koja su aktiviste dovela u zatvore ili proterala iz zemlje.
Sam Navaljni je platio izuzetno visoku cenu za svoj aktivizam. Pod stalnim nadzorom Putinovih bezbednosnih službi, Navaljni je preživeo skoro smrtonosno trovanje nervnim agensom Novičok, ali se prkosno vratio u Rusiju umesto da ostane u udobnom egzilu. Odmah je uhapšen po povratku u Moskvu.
Ono što je usledilo bila je parodija u krivičnom pravosuđu, dok su ruski tužioci gomilali optužbe protiv Navaljnog, koji je nastavio da se buni protiv Putina.
U jednom pojavljivanju na sudu putem video linka, mršavi Navaljni – iznuren štrajkom glađu – ismevao je predsednika, rekavši: „Želeo bih da kažem da je vaš car go, a više od jednog dečaka viče o tome – to sada milioni ljudi koji već viču o tome. To je sasvim očigledno. Dvadeset godina nesposobne vladavine je došlo do ovoga: kruna mu klizi sa glave“, rekao je Navaljni.
„Vaš goli car želi da vlada do kraja, nije mu stalo do zemlje, on se drži vlasti i želi da vlada u nedogled“.
Ali čak i tokom brutalnog obilaska ruskog kaznenog sistema, Navaljni je zadržao prisebnost – i svoj izuzetan smisao za humor. U objavi na Telegramu u januaru, našalio se o groznoj muzici proratne pop-zvezde Šamana koja se orila preko zatvorskih zvučnika u zatvorskoj koloniji IK-3 u Harpu u regionu Jamalo-Nenec.
„Zamislite sliku: Jamalo-Nenecki autonomni okrug“, napisao je. „Polarna noć. Navaljni mora da radi vežbe uz pesmu ‘Ja sam Rus’ koja se puštala u zatvoru u vaspitne svrhe.
Da budem iskren, još uvek nisam siguran da dobro razumem šta su post-ironija i meta-ironija. Ali ako ovo nije to, šta je onda?“
Još dirljivije, Navaljni je objavio svoju fotografiju sa suprugom Julijom na Dan zaljubljenih, svoju poslednju objavu na Telegramu.
Dušo, sa tobom je sve kao u pesmi: između nas su gradovi, poletna svetla aerodroma, plave snežne mećave i hiljade kilometara“, napisao je on. „Ali osećam da si blizu i volim te sve više i više.“
Smrt Navaljnog dolazi u trenutku kada Putin, koji je na vlasti od novogodišnje noći 1999. ide na peti mandat. Martovski predsednički izbori biće čin političkog teatra: Borisu Nadeždinu, jedinom kandidatu koji se protivio Putinovom ratu protiv Ukrajine, zabranjeno je da se kandiduje, a glasanje će poslati poruku Rusima i svetu: Ruski narod je uz Putina, i za rat u Ukrajini.
Smrt opozicionog lidera takođe označava kraj jedne ere za Rusiju. Navaljni se pojavio kao najistaknutiji lider ruske opozicije nakon ubistva otvorenog Putinovog kritičara Borisa Njemcova 2015. godine, pred očima Kremlja.
To ubistvo je takođe duboko potreslo rusko društvo, ali bilo je to sasvim drugačije vreme. U vreme njegovog ubistva, Njemcov i njegov tim su istraživali raspoređivanje ruskih trupa u regionu Donbas u istočnoj Ukrajini, što je ruska vlada zvanično demantovala.
Sada je taj rat na otvorenom, nakon invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Rusija je uvela drakonske nove zakone koji čine nezakonitim kritikovanje vojske.
Čini se da je malo verovatno da će se masovni antikorupcijski protesti koje je Navaljni jednom uspeo da mobiliše pre invazije ponoviti za Putinovog života.
Istraživački članci i video snimci, koji su Navaljni i njegov tim svojevremeno objavili na mreži – koji su dosegli milionsku preglednost – suočavaju se sa sve oštrijom digitalnom cenzurom.
Putin je odbijao da izgovori ime Navaljnog, nagoveštavajući duboku nelagodnost zbog legitimiteta kojim je Navaljni zapovedao kao lider opozicije.
Upitan na konferenciji za novinare 2017. o tome zašto se njegova vlada plaši konkurencije Navaljnog, Putin je ponovo odbio da izgovori Navaljnijevo ime. I jasno je stavio do znanja da vidi rusku demokratsku opoziciju kao egzistencijalnu pretnju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.