Signali koji sitžu iz Kremlja su kontradiktorni – na površini, vidi se da Putin udvostručuje misiju u Ukrajini i u svom poslednjem govoru je ponovio stav da je Ukrajina samo „mesto vojnih operacija“ Zapada protiv Rusije, odnosno da se Rusija „specijalnim vojnim operacijama“ brani, ali ispod površine postoje naznake da se pozicija Kremlja menja i ove poruke ukazuju da je Putin svestan da stvari ne idu dobrim tokom po Rusiju – piše Lorens Skot Šits, američki analitičar i bivši diplomata u autorskom tekstu za portal „Politiko“.
Bivši novinar i nekadašnji diplomata SAD analizirao je poruke koje stižu iz Kremlja putem ruske državne televizije „Kanal jedan“, gledajući večernje vesti „Vremja“ za koje navodi da su jedan od malobrojnih prozora u „ono što se stvarno zbiva u Kremlju“, s obzirom da je Putinov režim ugasio i poslednje tragove nezavisnih medija u Rusiji.
U tekstu se navodi da su ove vesti dragocen uvid i da se analizom njihovog sadržaja može zapaziti da, iza kulisa, promene u porukama koje Putin šalje mogu da se sagledaju u promeni govora i onoga što on naglašava, kao i temama koje bira, posebno u poređenju sa prethodnim nedeljama.
„Putin je odjednom fokus stavio na status Krima, uprkos činjenici da se aneksija Krima u Rusiji odavno posmatra kao gotova stvar. Uzimajući sve u obzir, ovo može da ukaže da Rusija traži izlaz iz situacije“, navodi Skot Šits u svom tekstu.
On je izlistao nekoliko važnih momenata koji bi mogli da potkrepe njegovu tezu, kao što je „nedostatak kohezije u terminologiji“, činjenica da su Putinovi savetnici „isparili“, odnosno nema ih u medijima, ali i naznake da je Putin zabrinut zbog ekonomije, tvrdnje Rusije da su Ukrajinci sami sebi naneli najviše štete, priprema terena za upotrebu biološkog i nuklearnog oružja, i promena ciljeva rata.
U kontekstu terminologije koju koristi ruski režim, bivši diplomata primećuje da je na početku ruske invazije na Ukrajinu, bilo govora o ruskoj „pobedi“ nad „fašističkom“ i „nacističkom“ Ukrajinom a da se poslednjih dana termin „nacisti“ izgubio i manje se koristi za opisivanje Ukrajinaca te biva zamenjen terminom „neo-nacionalisti“.
„Govor se menja bez ikakve strategije“, primećuje autor,
On ističe i da je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu poslednjih dana „nestao“ iz medija, što ukazuje da bi on mogao postati „žrtveni jarac“ ako Putinu to zatreba.
Skot Šits ističe da je pažnja zapadnih medija bila usmerena na prvi deo Putinovog govora, ali da je tu propušteno da se primeti da je Putin u drugom delu svog poslednjeg obraćanja javnosti pokazao zabrinutost za ekonomsku situaciju u Rusiji.
„Putin se potrudio da istakne da će ruskim porodicama biti dostupna finansijska podrška kao i dodatna pomoć ruskim preduzećima. Umesto svojih savetnika za bezbednost, Putin je prikazan sa šefovima udaljenih ruskih regiona kao što su Burjatija, Kalinjingrad i Tatarstan u očiglednom pokušaju da signalizira da se bavi finansijskim udarcem koje će međunarodne sankcije proizvesti u svim delovima Rusije“, navodi se u tekstu.
Takođe, autor posebnu pažnju stavlja na govor o upotrebi biološkog i hemijskog oružja — pa čak i, potencijalno, nuklearnog oružja, što može ukazivati da je Rusija spremna da iskoristi ovakvo oružje u nedostatku drugih alternativa i kako bi smanjila sopstvene loše rezultate.
„Ruska propaganda često tvrdi da neprijatelj povlači poteze koje sama Rusija namerava da preduzme, što na unutrašnjem planu ima za posledicu prebacivanje krivice za takav korak na neprijatelja, umesto na Rusiju. Ovo sugeriše da ako se Putin odluči na eskalaciju u narednim danima ili nedeljama, upotreba biološkog, hemijskog ili nuklearnog oružja na bojnom polju može biti njegov plan“, upozorio je autor.
Putin ne izgleda dobro
Mnogi posmatrači su primetili da Putin izgleda natečeno i loše. U sredu se pojavila epizoda koja je takođe sugerisala da Putin nije u igri – oko 20 minuta nakon njegovog govora, reči su mu bile u neredu. Tražio je reči, ponavljajući izraz otprilike sličan „znaš“. To je tada postalo dijatriba, isprekidana nelagodnim pauzama, čak i lošom upotrebom ruskog, puna nepotrebnih veznika i žargona. Snimak Putinovog govora koji je kasnije postavljen na Jutjub je uređen, kaže američki analitičar.
Kako navodi, Putin je izolovaniji više nego ikad i sam donosi odluke — čak i dok se igra sa svojim oružjem za masovno uništenje.
Ali bilo da je gledalac optimista ili pesimista, barem je jasno da se stvari menjaju unutar Kremlja, da je Putin zabrinut, da menja taktiku i da priprema domaću publiku za te promene. Da biste shvatili da li to znači još rata ili neku vrstu mira – ostanite sa nama, ističe Skot Šits.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.