Ruski predsednik Vladimir Putin je rekao lideru Severne Koreje Kim Džon Unu da želi da proširi veze između Moskve i Pjongjanga, izvestili su državni mediji.
Severnokorejska agencija KCNA je saopštila danas da je Putin poslao Kimu pismo na 77. godišnjicu od okončanja japanske okupacije Korejskog poluostrva, u kojem je naveo da će bliže veze biti u interesu obe zemlje.
Rusija i Severna Koreja će „nastaviti da šire sveobuhvatne i konstruktivne bilateralne odnose zajedničkim naporima“, napisao je Putin, dodajući da će to pomoći jačanju bezbednosti i stabilnosti Korejskog poluostrva i regiona Severoistočne Azije.
I Kim je poslao pismo Putinu u kojem je naveo da je prijateljstvo Rusije i Severne Koreje uspostavljeno u Drugom svetskom ratu pobedom nad Japanom, pod čijom je okupacijom bilo Korejsko poluostrvo od 1910. do 1945.
„Strateška i taktička saradnja, podrška i solidarnost“ između dve zemlje su od tada dostigli novi nivo, napisao je Kim, naročito u njihovim zajedničkim naporima da osujete pretnje i provokacije neprijateljskih vojnih snaga.
KCNA nije navela o kojim je neprijateljskim silama reč, ali je, kako ukazuje Al Džazira, aludirala na Sjedinjene Države i njihove saveznike.
Kim je prognozirao da će se saradnja Rusije i Severne Koreje intenzivirati na osnovu sporazuma koji je potpisan 2019. kada se sastao s Putinom.
Severna Koreja je u julu priznala nezavisnost dve otcepljene „narodne republike“ koje uživaju podršku Rusije na istoku Ukrajine, a zvaničnici su povećali izglede da u ta područja budu poslati severnokorejski radnici da bi pomogli sa građevinskim radovima i na drugim poslovima.
Ukrajina, koja pruža otpor ruskoj invaziji koju Moskva predstavlja kao „specijalnu vojnu operaciju“, odmah je zbog ove inicijative prekinula odnose sa Pjongjangom.
Rob Mekbrajd, koji za Al Džaziru izveštava iz Seula, glavnog grada Južne Koreje, rekao je da je do razmene pisama došlo u trenutku kada se oba lidera suočavaju s međunarodnom osudom – Kim zbog nuklearnog i raketnog programa svoje zemlje, a Putin zbog ruske invazije na Ukrajinu,
„Zanimljivo pismo koje je usledilo u zanimljivom trenutku“, rekao je MekBrajd.
„Obojica lidera se suočava sa izolacijom u međunarodnoj zajednici. Za Kima Džong Una to važi već dugo. Za Vladimira Putina od nedavno, ali ne s manjim posledicama. Čini se gotovo neizbežnim da se dvojica lidera zbliže“, rekao je.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.