Odustvo Putina i Sija nudi fantastične mogućnosti: Analiza CNN pred samit G20 u Nju Delhiju 1Foto: EPA-EFE/VLADIMIR ASTAPKOVICH / SPUTNIK

Samit G20 u Nju Delhiju u subotu verovatnije je da će proširiti jaz između blokova — istoka i zapada, severa i juga — nego u bilo kom drugom trenutku od Hladnog rata. Osim ako ova prilika nije dobro i spretno odigrana, piše CNN.

Pošto ruski predsednik Vladimir Putin preskače sastanak i šalje svog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, a kineski Si Đinping šalje premijera Li Ćjanga, ovo bi mogla biti prilika za veće jedinstvo po ključnim pitanjima za one svetske lidere koji budu prisustvuju.

Prema poternici koja je izdata u martu nakon optužnice za ratne zločine od strane Međunarodnog krivičnog suda (ICC), Putin bi mogoa da bude uhapšen ako kroči u bilo koju od 123 zemlje članice suda.

Iako Indija, domaćin G20, nije potpisnica MKS-a ko zna kako je premijer Narendra Modi mogao reagovati na ulazak ruskog predsednika ali izgleda da ni Putin nije voleo da sazna, ocenjuje CNN.

Postojala je velika nada u nekim krugovima da će predsednici Džo Bajden i Si moći da pokrenu dijalog koji su započeli na Baliju, u Indoneziji, na poslednjem samitu G20 u novembru 2022.

SAD su činile velike napore u poslednja tri meseca da poprave odnos između dve zemlje koji je izgledao u silaznoj spirali otkako je kineski balon za nadzor preleteo Ameriku početkom godine.

Tokom protekla tri meseca, SAD su poslale blickrig visokih zvaničnika administracije – tri sekretara kabineta i svog glavnog izaslanika za klimu – u pokušaju da poprave odnose.

Ipak, samo je državni sekretar Entoni Blinken privukao publiku, iako kratku, kod Sija, a onda je prebačen u stranu dok je Si zauzimao čelo stola, sam.

Si se svakako razume u optiku, čiji je majstor. Ipak, ovo će biti prvi G20 koji Si preskače za deceniju od kako je izabran za predsednika Kine. I ovo pokazuje nekoliko velikih promašaja Kine i njenog inače oštroumnog predsednika.

Prvo, Kina nije uzvratila nijednom značajnom posetom Vašingtonu od proleća. Blinken je pozvao svog kolegu, ali još uvek čeka odgovor. S druge strane, Si ne voli da ga ni lično omalovažavaju.

Otprilike u isto vreme je procurila vest da Si neće prisustvovati G20, zvaničnici bliski Bajdenu rekli su za NBC da on ionako ne planira da se zvanično sastane sa Sijem na samitu.

Drugo, tu je pitanje koliko se Si čvrsto upušta u odnose sa Putinom.

Uz nalog za hapšenje MKS-a Putin je takođe preskočio samit BRICK u Johanesburgu, Južna Afrika, prošlog meseca, odlučivši se umesto toga za virtuelno obraćanje (opet je poslao Lavrova da ga zameni). Južna Afrika, za razliku od Indije, je potpisnica MKS-a.

Ali Si je prisustvovao tom sastanku gde je imao i bilateralni susuret sa Modijem. Njegova odluka da izbegne G20 u Nju Delhiju mogla bi pak da se shvati kao direktna uvreda za domaćina.

Između Indije i Kine ostaje toliko nerešenih stvari da jedna sesija teško može sve to rešiti. Samo prošle nedelje, Kina je rasplamsala stvari objavljivanjem nacionalne mape koja uključuje državu na krajnjem severu Indije Arunačal Pradeš, teritoriju na koju pravo takođe polaže Peking.

Indija je uložila „snažan protest“. Kina je odbacila te tvrdnje.

Da li Si preskače G20 kako bi izbegao lični razgovor sa Bajdenom? Američki predsednik je u nedelju rekao: „Razočaran sam… ali ću ga videti“, ne precizirajući kada će to biti. Još jedna prilika za sastanak biće forum Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u San Francisku u novembru – iako nema garancije da će se Si pojaviti na njemu.

Ali G20 je mnogo više od običnih odnosa Kine i SAD. Indija, kao domaćin G20 ove godine, želela bi da se samit fokusira na životnu sredinu i održivi razvoj, zajedno sa izjednačavanjem terena između bogatih i siromašnih.

Si možda smatra da bi entuzijastično zalaganje za proširenje članstva BRICS-a — dodavanjem Argentine, Egipta, Etiopije, Irana, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata — moglo oduzeti prednost mnogim prioritetima G20. Sedam od 11 članica BRICS-a su u G20.

Pogrešio bi, naravno. G20 čini 85 odsto svetske ekonomske proizvodnje, 75 odsto svetske trgovine i ima dve trećine svetske populacije. Nasuprot tome, čak i BRICS+ obuhvata samo 36 odsto globalnog BDP-a i manje od polovine stanovništva.

Kina bi želela da misli da je odavno kupila takva pitanja sa svojom Iinicijativom Pojas i put. Skoro 150 zemalja se pridružilo projektu, ali analitičari i vlada SAD ga sve više percipiraju kao zamku duga ili način koji omogućava Kini da uđe u delove sveta sa resursima koje želi i gde bi se inače mogla suočiti sa konkurencijom drugih razvijenih zemalja zemlje.

Čak i bez lidera Kine i Rusije, još uvek postoji lista kritičnih pitanja o kojima treba razgovarati na G20.

U nekim aspektima, prilično je kratkovido da Si preskoči ovu sednicu koja dolazi u trenutku kada Kini i njenoj ekonomiji očajnički treba da otvore više tržišta i veze sa svetom. U julu je izvoz iz Kine pao za 14,5 odsto u odnosu na pre godinu dana, što je njihov najveći pad od početne epidemije Covid-19.

Nadamo se da će, odsusutvom Sija i Putina, G20 moći direktnije da se fokusira na upravo takva hitna pitanja. Druga strana je da li to ostavlja svetu bezbednije mesto. Svakako, to uklanja priliku da se izvrši pritisak na Sija da zabrani isporuku tehnologije i opreme Rusiji koja bi mogla da pomogne njenom ratu u Ukrajini.

Štaviše, dodatna percepcija da se Kina približava sve izolovanijem Putinu ne doprinosi jačanju poverenja u Kinu kao trgovinskog i proizvodnog partnera. Bajdenova planirana poseta Vijetnamu po povratku kući iz nju Delhija može samo da istakne alternative koje globalne kompanije imaju u Aziji.

Ova poseta je samo jedan deo onoga što se čini kao američki pokušaj da Kinu sve čvršće satera u ćošak u sopstvenom dvorištu jugoistočne Azije.

Dakle, ovaj samit G20 – bez Sija i Putina – je važna prilika da se prikažu kineski propusti, potvrdi status Rusije kao parije i ratifikuje mesto Amerike kao globalnog lidera. Biće potrebna milost i vešta ruka od Bajdena, ocenjuje CNN u analizi.

Ali ako uspe, on će učvrstiti svoju poziciju i poziciju Amerike kao globalnog lidera — i možda pomoći da se očuva primat demokratije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari