I Putin i sirijski diktator su izabrani na nameštenim izborima 2000. godine. Danas, Bašar al-Asad sedi u egzilu sa, navodno, nesrećnom ženom, usred hladne moskovske zime.
Putin mu je dao azil, ali njegova prisutnost je nepoželjan podsetnik na neuspele imperijalističke snove ruskog despota na Bliskom istoku.
Još pre nekoliko nedelja, Asad je svetu delovao podjednako sigurno kao i njegov novi domaćin. Sada, neizbežno, neki se pitaju da li bi Putinov pad mogao doći isto tako iznenada i neočekivano, analizira za Centar za evropske analize Volter Klemens, saradnik Dejvis centra za ruske i evroazijske studije Univerziteta Harvard i profesor političkih nauka na Univerzitetu u Bostonu.
Penzionisani ruski general-pukovnik Leonid Ivašov, na primer, već dugo smatra Putinovu punu invaziju na Ukrajinu ozbiljnom greškom koja će naškoditi Rusiji, kako unutar zemlje, tako i spolja.
General je predvideo da će na unutrašnjem planu to oslabiti ekonomiju i pogoršati demografsku krizu. Spolja, upozorio je, to će Rusiji oduzeti prijatelje i dovesti do rizika od rata sa NATO-om. Kao Kasandra (ćerka trojanskog kralja Prijama), on ima malo sebi ravnih.
U januaru 2022, kao predsednik Sveruskog oficirskog sabora, Ivašov je dao izjavu u kojoj osuđuje Putinovu „zločinačku politiku izazivanja rata“.
U saopštenju, mesec dana pre nego što je počeo rat punog obima u Ukrajini, pozivao je Putina podnese ostavku ili da bude prinuđen na to ustavnim procedurama.
Okrivljujući Putina da rizikuje „konačno uništenje ruske državnosti i istrebljenje autohtonog stanovništva zemlje“, Ivašov je upozorio da stvarna opasnost za Rusiju nije NATO ili Zapad, već „neodrživost državnog modela, potpuna nesposobnost i neprofesionalnost sistema vlasti i uprave, pasivnost i neorganizovanost društva“.
U ovim uslovima „nijedna zemlja ne opstaje dugo“, napisao je.
Uprkos oštroj represiji protiv neslaganja od strane Kremlja, Ivašov je nastavio da kritikuje invaziju, a u decembru je dao dugačak monolog na UA RUS Online upozoravajući da bi Putin i njegov uži krug u Kremlju uskoro mogli da dožive sudbinu Asadovog režima.
Ivašov je rekao da je pad Rusije počeo kada je Mihail Gorbačov dozvolio Istočnoj Nemačkoj da pobegne od imperije, a režimi koji su bili u savezu sa Moskvom su se zatim urušili kao domine širom Centralne i Istočne Evrope.
Jugoslavija se raspala i Sadam Husein je pao, a za njim su usledili režimi naklonjeni Moskvi u Libiji i drugde, rekao je on.
Sirijska vojska je odbila da se bori krajem 2024. a ista stvar bi se mogla dogoditi i u Rusiji, upozorio je Ivašov.
„Naš režim nije ništa stabilniji od drugih koji su svrgnuti. Naš bi mogao pasti jednako iznenada kao i Asadov“, rekao je. „Ne vidim razloga za optimizam“.
General nije usamljen u svom stavu. Viktor Alksnis, pukovnik sovjetskog vazduhoplovstva u penziji, rekao je da je sirijski debakl veliki poraz Rusije.
Alksnis je rekao da je Moskva mislila da je Asad kučkin sin, ali je verovala da je on „naš kučkin sin“. Bila je greška intervenisati i pretvoriti Siriju u „koloniju“, rekao je on. Rusija je 10 godina snabdevala Asada skupom vojnom opremom i pomoći sve uzalud.
Alksnis koji je citiran na Kanalu 13 kazao je da očekuje kapitulaciju Rusije u Ukrajini. Ako bi NATO ušao u rat, Rusija bi pala prvog dana borbe, rekao je on.
Jakov Alksnis (letonski: Jekabs Alksnis), Alksnisov deda, 1930-ih je bio šef sovjetskog vazduhoplovstva.
Bio je jedan od vojnih sudija koji je osudio maršala Mihaila Tuhačevskog na smrt, da bi osam meseci kasnije bio uhapšen i pogubljen.
Njegov sin, Viktorov otac, tada je pretrpeo diskriminaciju, ali mu je vremenom oprošteno nakon što se Viktor usprotivio nezavisnosti Letonije.
Zauzvrat, Viktora je Letonija proglasila personom non grata 1992. i Ukrajina 2005.
Kao Ivašov, njegova kritika ne dolazi sa prozapadne pozicije. On je predstavljao Otadžbinsku-nacionalnu patriotsku uniju u ruskoj Dumi i predložio je da se otcepljeni Moldavski region Pridnjestrovlje iskoristi kao baza za obnovu sovjetske imperije.
Kremlj takođe napadaju jastrebovi poput novinara Maksima Kalašnjikova, osnivača Kluba ljutih patriota
koji je ismevao Putina kao besmislicu jer nije poslao više vojnika da se bore u Ukrajini. Kalašnjikov je objavio desetak knjiga na ruskom, uključujući „Putin Incorporated, Hawkish Futurology i The Bloody 21st Century: Inevitable Catastrophe“.
Da li su kritičari režima u pravu? Istina, nemamo pojma. To je razočaravajuće za njegove brojne neprijatelje u zemlji i inostranstvu, ali nije uverenje za Putina koji zna da kraj može doći uz zastrašujuću žurbi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.