Totalitarna osovina je krhkija nego što izgleda. Sirijski diktator Bašar al Asad dobija azil u Moskvi, barem za sada, ali gde će pobeći predsednik Rusije kada njegov krug konsiljera odluči da je „specijalna vojna operacija“ zapravo bila loša ideja?
Putin je podmitio moskovske mafijaše kako bi osigurao njihovu podršku, ali oni mogu odlučiti da ga izbace sa broda koji tone jer u ratu ponestaje trupa i ekonomske pare, analizira za Centar za evropske analize Volter Klemens, saradnik Dejvis centra za ruske i evroazijske studije Univerziteta Harvard i profesor političkih nauka na Univerzitetu u Bostonu.
Obe strane u ukrajinskom ratu su iscrpljene, ali Kijev podržavaju druge države čiji je ukupni BDP više od 10 puta veći od ruskog. Američka i ukrajinska ratna tehnologija, podstaknuta veštačkom inteligencijom, neutrališe mnoge ruske dronove i rakete, kao i one koje su isporučili Iran i Severna Koreja.
I kao što Asadov pad pokazuje, slabost se krije iza fasade diktatorske snage.
Putin bi se mogao povući u neki udaljeni region najveće zemlje na svetu, ali njegova bezbednost nije osigurana u zemlji u kojoj hiljade porodica negoduje zbog gubitka 700.000 sinova ili očeva oštećenih ili onesposobljenih u napadima na Ukrajinu.
Putinove palate na Crnom moru i blizu Moskve verovatno su preblizu potencijalnim ubicama (ne samo ukrajinskim veoma efikasnim ubicama) da bi osigurale mirno povlačenje.
„Capo dei capi“ (izuzetno moćan šef kriminala u sicilijanskoj ili američkoj mafiji koji ima veliki uticaj na celu organizaciju) Kremlja bi mogao da traži od svog barona u Minsku mirno gnezdo u Belorusiji, ali zemlja je opasno blizu Poljske i Ukrajine.
Što se toga tiče, snažno neslaganje ključa tik ispod površine i moglo bi da smeni Putinovog navodnog druga predsednika Aleksandra Lukašenka.
Putin bi, takođe, mogao da potraži predah u Teheranu, ali budućnost Irana takođe izgleda mučno.
Iznenadna sirijska revolucija je bila katastrofa za Teheran, ali je samo poslednja na dugačkoj listi. Iranski klijenti u Lanu, Gazi i Jemenu pretrpeli su ozbiljne gubitke.
Mnogi Iranci, koji su dugo bili neprijateljski raspoloženi prema vladavini ajatolaha, mogu se osećati energično zbog poraza sirijske diktature.
Iranci koje sam sreo putujući većim delom zemlje su osetljiva ljudska bića, koja se sigurno stide pomoći svoje vlade u klanju Ukrajinaca. Ne bi dočekali „glavnog mesara“ Vladimira Vladimiroviča.
Putin bi mogao da potraži utočište u Kini, gde je njegov bliski ili najbliži prijatelj takođe „capo dei capi“. Ali za Moskvu bi bilo neprijatno da se obrati višem partneru u zajedničkoj kinesko-ruskoj kampanji protiv američkog imperijalizma.
Osim toga, Si Đinping ga možda neće želeti. Peking ne traži drugi izvor sukoba sa Trampovom Belom kućom.
Da li je Indija moguća? Nju Delhi je oduševljen što kupuje ogromne količine ruske nafte po povoljnim cenama, ali i dalje pokušava da izbegne da stane na stranu Moskve ili Vašingtona.
Malo je verovatno da će premijer Modi postaviti prostirku dobrodošlice lideru koga traži Međunarodni krivični sud (MKS).
Još jedan dragi Putinov prijatelj je Kim Džong Un. Njega nije briga za međunarodno mišljenje i ne bi bio ogorčen da Putin bude gost.
Prisustvo bivšeg ruskog predsednika moglo bi se čak i severnokorejskoj javnosti predstaviti kao još jedna pobeda Kimovog režima. Za Putina bi, međutim, ovo bilo poniženje u zemlji koju većina Rusa smatra despotijom i zaostalijom od sopstvene, i čiji bi nervozni vladar ionako mogao da promeni mišljenje.
Daleko i malo preblizu Gvantanamu na Kubi bi mogla biti dobro mesto za penzionisanje. Kao tip na otvorenom koji uživa u pecanju i talasima, Putin bi sa sobom mogao da ponese ključeve mnogih računa na kojima se verovatno čuvaju više milijardi dolara.
Kubanske vojne i bezbednosne snage su štitile rukovodstvo od desetina zavera SAD 65 godina. Sigurno bi mogle da brane Putina i njegovu pratnju?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.