Pred najavljeni sastanak predstavnika 27 zemalja članica Evropske unije u nedelju, na kojem bi trebalo da se odlučuje o pitanju izlaska Velike Britanije iz bloka, bivši britanski sekretar za Bregzit Dominik Rab izjavio je da smatra da je sporazum premijerke Tereze Mej „još gori“ od ostanka u EU
Španski premijer Pedro Sančez obećao je da će „staviti veto“ na Bregzit ako tekst dokumenta ne bude izmenjen tako da uzme u obzir pregovore o budućnosti Gibraltara.
Kao vodeći bregzitovac, koji je prošle nedelje podneo ostavku zbog sporazuma koji je postigla premijerka, Rab je rekao da neće zagovarati ostanak u EU, ali da je plan Tereze Mej loš. Na pitanje šta bi radio ako bi trebalo da bira između premijerkinog sporazuma ili toga da uopšte ne bude Bregzita, Rab je odgovorio da ne želi da se prepusti „hipotetičkim scenarijima“ i da će „nastaviti da se bori za najbolji, najuspešniji Bregzit“.
„Neću se zalagati za ostanak u EU, ali ako bi uslovi bili ili članstvo u EU ili ovaj sporazum – zbog kojeg bismo bili vezani istim pravilima, ali bez mogućnosti da ih kontrolišemo – onda da, mislim da bi to bilo još gore nego ostanak“, rekao je Rab. „Poštujem sve moje kolege iz kabineta, kako one koji žele da ostanemo (u EU), tako i one koji žele da izađemo, kao i one između. Ali realnost u vezi s dogovorom koji imamo na stolu je takva da smatram da ćemo neizbežno videti da ga parlament neće odobriti, a tada će u igru morati da uđu i neke druge alternative“, izjavio je Rab.
On je podneo ostavku prošlog četvrtka, dan nakon napetih razgovora u kabinetu o izlaznoj strategiji iz EU koju zagovara Tereza Mej, rekavši da ne može „čiste savesti“ da podrži dogovor koji je kabinet odobrio. U svom pismu ostavke, Rab je delove premijerkinog sporazuma nazvao „stvarnom pretnjom po integritet Velike Britanije“.
„Posle razgovora sa Terezom Mej, naše pozicije su ostale udaljene. Moja vlada će uvek braniti interese Španije. Ako ne bude promena, mi ćemo staviti veto na Bregzit“, napisao je juče na Tviteru španski premijer. Sančez je insistirao na tome da sporazum o Bregzitu, kao i prateća politička deklaracija, mora da sadrži jasnu odrednicu da će pregovori o budućim odnosima između Gibraltara i EU biti sprovođeni odvojeno od onih između Velike Britanije i EU, i da mogu da se vode samo uz odobrenje Madrida.
Diplomate EU pak insistiraju na tome da tekst sporazuma ne može ponovo da bude predmet pregovora. „Španija će glasati protiv Bregzita osim ukoliko ne bude apsolutno zagarantovano da će za buduće odnose Gibraltara i EU biti neophodno prethodno odobrenje Španije i Velike Britanije, kao što je dogovoreno na početku pregovaračkog procesa“, saopšteno je iz Sančezove kancelarije početkom ove sedmice.
U četvrtak je španski državni sekretar za EU Luis Marko Agvirijano optužio Veliku Britaniju da je „zlonamerno“ izmenila odeljak sporazuma o Bregzitu koji se odnosi na Gibraltar i naglasio da Madrid neće podržati ni ovaj sporazum ni političku deklaraciju ako delovi teksta koji se odnose na Gibraltar ne budu promenjeni.
S obzirom na to da je za ratifikovanje sporazuma o Bregzitu na sastanku lidera 27 zemalja u Briselu u nedelju potrebna kvalifikovana većina, Španija neće moći sama da stavi veto na njega. Ali Sančezov stav ukazuje na mogućnost da će se javiti problemi prilikom budućih pregovora o trgovinskom sporazumu, koji će morati da odobri svaka zemlja članica EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.