Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski kandiduje se na predsedničkim izborima u svojoj zemlji u maju, ali njegova supruga, američka istoričarka i novinarka En Eplbaum, veoma je istaknuta i ljuta kritičarka Donalda Trampa.
Prema kritičarima Sikorskog to je vrlo opasno, piše Politico.
Glavni spoljnopolitički saveznik Poljske i snabdevač oružjem su Sjedinjene Države, a tabor protiv Sikorskog upozorava da bi čak i najmanji poremećaji u odnosima sa Trampom ili pogubni za naciju na liniji fronta NATO-a protiv Rusije.
Neki od protivnika Sikorskog takođe kažu da su već preduzeli korake da okrenu Trampa protiv njega.
Sikorski je jedan od dva kandidata koji se kandiduju na izborima u petak za stranku Građanska koalicija, koju predvodi premijer Donald Tusk. Pobednik će biti proglašen sutra.
Eplbaum, dobitnica Pulicerove nagrade koji piše za magazin Atlantik, često upozorava na sve veći autoritarizam širom sveta i na opasnost koju Tramp predstavlja za američku demokratiju.
Nedavna kolumna na Atlantiku bila je naslovljena: „Tramp govori kao Hitler, Staljin i Musolini“.
Dominik Tarczinski, član Evropskog parlamenta iz nacionalističke opozicione stranke Pravo i pravda (PiS), rekao je da je posebno primetio njene komentare u belešci Trampovoj kampanji.
„Mogu da otkrijem da je štab Donalda Trampa primio sve materijale sa negativnim izjavama o njemu“, rekao je on.
„Donald Tramp je svestan onoga što je supruga Radoslava Sikorskog napisala o njemu, i šta su poljski političari, uključujući Donalda Tuska, rekli o njemu“.
To je izazvalo jeziv odgovor Sikorskog, koji je osudio „cinkarenje“ od strane opozicionih političara.
Poljski mediji su takođe istakli stav Eplbaum o Trampu, a anketari su se pitali da li to podriva predsedničku kandidaturu Sikorskog.
„Moja supruga je izuzetan istoričar i publicista. Takođe u američkom kontekstu. Inače, u prošlosti je glasala i za republikance“, uzvratio je Sikorski u intervjuu na državnoj televiziji.
Odgovarajući na pitanje Politico, Eplbaum je rekla: „Era kada su žene tretirane kao produžeci svojih muževa je završena. Ja nemam nikakvu ulogu u ovoj kampanji niti u poslu mog muža. S obzirom na to da je izabrani potpredsednik SAD Džej Di Vens opisao Donalda Trampa kao Hitlera, iznenađen sam da bi ozbiljna publikacija posvetila vreme tako ciničnom, izmišljenom narativu“.
Iako je Tramp u prošlosti izražavao naklonost Poljskoj i imao bliske veze sa vladom PiS-a koja je vladala zemljom tokom njegovog prvog predsedničkog mandata, malo je verovatno da će ta zemlja biti prioritet spoljne politike u poređenju sa Kinom i trgovinskim carinama.
Pored toga, kako je Eplbaum istakla, mnogi ljudi su govorili negativne stvari o Trampu, što nije štetilo njihovoj sposobnosti da posluju sa njim.
Za PiS, međutim, Eplbaum je jednostavno sredstvo za napad na Sikorskog, koji je konzervativniji od dva primarna kandidata.
Suparnik Sikorskom je liberalni gradonačelnik Varšave Rafal Tržaskovski, koji je za dlaku izgubio na predsedničkim izborima 2020. od sadašnjeg saveznika PiS-a Andžeja Dude.
Poljska ima sistem glasanja u dva kruga. Ako kandidat ne osvoji potpunu većinu u prvom krugu, drugi krug se održava dve nedelje kasnije, sa dva prvoplasirana.
Prema internoj partijskoj anketi objavljenoj ranije ove nedelje, Tržaskovski vodi u odnosu na kandidata PiS-a sa 40 prema 28 procenata, a u drugom krugu bi obezbedio udobnu pobedu od 57-43.
Sikorski bi, u međuvremenu, zaostao za kandidatom PiS-a u prvom krugu, izgubivši rezultatom 28-30, ali bi i dalje ostvario pobedu u drugom krugu sa 54 odsto prema 46 odsto.
U drugom krugu, Sikorski bi verovatno tražio podršku na desnom centru — preklapajući se sa PiS-om — dok bi Tržaskovski verovatno tražio dodatne glasove na levici.
Najveća popularna privlačnost Sikorskog je njegovo iskustvo u međunarodnoj diplomatiji i njegov dugogodišnji jastrebovski stav prema Rusiji, nešto što je istakao u vreme geopolitičkih previranja.
Odlično govori engleski, a Sikorski se pokazao kao efikasan protivnik ruskih laži na međunarodnoj sceni.
Pokrenuo je agresivnu primarnu kampanju i dobio podršku različitih ličnosti kao što su konzervativni poslanik Roman Giertich i bivši levičar Aleksandar Kvašnjevski.
„Jednom smo bili na suprotnim stranama političke podele, ali vremena su se promenila“, rekao je Kvašnjevski u video snimku koji je kružio društvenim mrežama.
„Blizu nas je rat, pretnja je blizu, a bezbednosna pitanja će dominirati političkim životom u godinama koje dolaze, posebno na predstojećim predsedničkim izborima“.
„Morate priznati da ako neko može da okupi koaliciju od Giertiha do Kvašnjevskog, to znači da zna kako da ujedini Poljake“, rekao je Sikorski na mitingu u centralnom gradu Lođu.
PiS je tempirao otkrivanje svog predsedničkog kandidata za subotu nakon konačne odluke šefa stranke Jaroslava Kačinjskog.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.