Više hiljada žena dobrovoljno se pridružilo ukrajinskim oružanim snagama od 2014. kada je počela ruska okupacija Krima i teritorija na istoku Ukrajine.
Tokom proteklih devet godina, broj žena koje služe u ukrajinskoj vojsci se više nego udvostručio, sa još jednim talasom koje su se pridružile nakon ruske invazije u punom obimu u februaru prošle godine, ukazuje theconversation.com.
Žene su, podsećaju, služile u ukrajinskim oružanim snagama od kada je zemlja proglasila nezavisnost od Sovjetskog Saveza 1991. ali su uglavnom bile u sporednim ulogama do početka rata 2014.
Počele su da služe u borbenim ulogama 2016. i sve vojne uloge su otvorene za žene u 2022. Međutim, mnoge od njih su u neborbenim ulogama, kao što su medicinari, izložene su istim opasnostima i poteškoćama kao i njihove muške i ženske kolege koje pucaju iz oružja.
Prema rečima zamenice ukrajinskog ministra odbrane, Hane Malijar, do leta 2022. više od 50.000 žena je bilo zaposleno u oružanim snagama u nekom svojstvu, od kojih je otprilike 38.000 služilo u uniformi.
Žene su sada sa jedinicama na prvoj liniji fronta.
Žene u oružanim snagama Rusi uzimaju kao ratne zarobljenike. Ukrajinska medicinska sestra Julija Paevska provela je tri meseca u zatvoru.
„Tretman je bio veoma težak, veoma grub… Bile smo iscrpljeni“, rekla je ona za Asošijeted pres.
Patrijarhalni stavovi se menjaju
Ukrajina je zemlja sa jakim patrijarhalnim tradicijama, posebno u sektoru odbrane. Ali ukrajinsko društvo i političko rukovodstvo zemlje tokom ovog rata sve više prihvataju ukrajinske vojnike.
Jedan od pokazatelja priznavanja prisustva žena u vojsci i društvenom rejtingu njihovog doprinosa bilo je kada je Dan narodnih branilaca 2021. preimenovan u Dan branitelja muškaraca i žena Ukrajine.
A postoje i druge indicije.
Ministarstvo odbrane sada redovno koristi slike žena vojnika u svojim objavama na društvenim mrežama. Ukrajinski vojnici su, takođe ,često u vestima, i govore o svojim vojnim iskustvima.
Od oktobra 2022. ima oko 8.000 žena oficira, a jedna od zamenica ukrajinskog ministra odbrane je žena.
Ali prisustvo žena u ukrajinskim oružanim snagama nije prošlo bez kontroverzi. Neki analitičari upozoravaju da ne pretpostavljaju da fotografije i
video snimci u vestima i na društvenim mrežama koji prikazuju žene na prvim linijama znače da one uživaju u jednakosti sa muškarcima uz koje služe.
Čizme koje ne pristaju
Žene vojnici u Ukrajini i dalje se suočavaju sa skepticizmom komandanata i kolega vojnika u pogledu njihove posvećenosti i sposobnosti, što je prepreka ka napredovanju i razvoju karijere, kao i poteškoćama sa praktičnim – i od vitalnog značaja – stvarima kao što su nabavka uniformi, pancira i čizama koje odgovaraju.
Žene su, takođe, izloženije seksualnom nasilju. Mnoge ukrajinske borkinje pominju u intervjuima sa novinarima da moraju na bilo koji način da izbegnu zatočeništvo i da su spremne da umru radije nego da ih Rusi zarobe.
Veliki istraživački projekat, Nevidljivi bataljon rasvetlio je uslove služenja vojnog roka za Ukrajinke.
Predvođen grupom ukrajinskih sociologa (uključujući Anu Kvit, jednu od autora ovog članka), identifikovao je zakonske prepreke za zapošljavanje žena u sektoru odbrane i bezbednosti, kao i prepreke njihovom pristupu vojnom obrazovanju i obuci.
Ovi propisi su sprečavali žene u vojsci da zauzmu niz tehničkih i rukovodećih pozicija.
Ne samo da su mnoge od ovih formalnih prepreka sada uklonjene, već su uvedeni savetnici za rodna pitanja i revizije kako bi se podstakla vojna kultura koja je više dobrodošla za žene.
U porodicama u kojima oba roditelja služe u oružanim snagama, roditeljsko odsustvo više nije isključivo pravo majki.
Društveni stavovi prema vojnicima su se, takođe, znatno poboljšali u poslednjih nekoliko godina.
Na primer, procenat Ukrajinaca koji su se složili da ženama u vojsci treba dati jednake mogućnosti sa muškarcima dramatično se povećao sa 53 u 2018. na 80 odsto u 2022.
Gledajući unapred u posleratno ukrajinsko društvo, teško je predvideti da li će se ovi pozitivniji stavovi javnosti prema ženama vojnicima prevesti u veće prihvatanje žena u relativno novoj ulozi ratnog veterana.
Seeing her comrades-in-arms again.
Glory to Ukrainian Defenders!
📹: allochka1203/TikTok pic.twitter.com/6Vv8EISmtf
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) January 31, 2023
Nakon rata često postoji društveni pritisak na žene da ponovo preuzmu tradicionalne rodne uloge, odnosno da se fokusiraju na majčinstvo i porodicu.
Upravo to se desilo sovjetskim ženama koje su se borile u Drugom svetskom ratu: one su prve bile demobilisane i čak su dobile instrukcije da ne govore o tome šta su radile u ratu da bi osramotile svoje muževe.
Međutim, kao što se stavovi javnosti prema ženama u vojsci brzo menjaju u Ukrajini, tako se menjaju i zakoni i vladina politika zemlje.
Posvećenost Ukrajine rešavanju potreba i prava žena ogleda se u vladinim strateškim dokumentima za narednu deceniju. Na primer, Ukrajina je 2022. usvojila nacionalnu strategiju o ravnopravnosti žena i muškaraca, koja pokriva period do 2030. godine.
Pre dve godine vlada je donela drugi nacionalni akcioni plan Ukrajine koji uključuje mere za poboljšanje uslova za služenje vojnog roka za žene i podršku ženama veteranima.
Plan se obavezuje da će „vojnim ženama obezbediti uniforme, opremu i pancire koji bi odgovarali njihovim antropometrijskim merama“, kao i da će ženama veteranima i članovima njihovih porodica pružiti besplatan pravni savet.
Zajedničko iskustvo rata donosi razumevanje razmera i prirode doprinosa koje ukrajinske žene daju zaštiti i odbrani svoje zemlje.
Ovo zajedničko razumevanje, pojačano svakodnevnim susretima sa ženama veteranima koje su prijatelji, komšije i porodica, može značiti da će iskustva ovih žena biti cenjena u godinama koje dolaze.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.