Rafet Husović se izvinio 1

Petar Petrović Njegoš, najveći vladar i pesnik Crne Gore i dalje je u žiži političke javnosti te zemlje.

Vlada Duška Markovića je, krajem decembra 2016. Skupštini podnela, pa povukla, predlog izmena i dopuna Zakona o državnim praznicima, kojima je bilo predviđeno da dan Njegoševog rođenja, 13. novembar, bude državni praznik. Predlog je povučen zato što se Bošnjačka stranka, deo vladajuće koalicije usprotivila tome. Opozicija je zbog toga kritikovala BS, koja, ipak, nije odustala od stava da Njegoš, zbog „istrage poturica“ u „Gorskom vijencu“ ne treba da dobije takvu počast.

Činilo se da se strasti stišavaju, ali ovih dana je Njegoš opet u centru pažnje. Najveće „zasluge“ za to pripadaju predsedniku Skupštine Opštine Petnjica i funkcioneru Bošnjačke stranke Adnanu Muhoviću, koji je u nedavnom gostovanju u emisiji „Bez granica“ na TV „Vijesti“, ponovio tvrdnje da je Njegoš „genocidni pjesnik“ i „najveći krvnik“ Bošnjaka i islama. “Gorski vijenac otvoreno i nedvosmisleno poziva na sukobe i mržnju, na rat, vrijeđa religiju. Znači nijesu problem toliko Bošnjaci, Turci, poturice, kako već se kaže tamo, ali ne može jedan Njegoš ili bilo ko da vrijeđa islam kao religiju, jer je vrlo mali za to. Nijesu Bošnjaci nepismeni da ne znaju ko je bio Njegoš. I vojnici takozvane vojske Republike Srpske su često hapšeni i u lijevom džepu su imali po jedan mali primjerak Gorskog vijenca. I jedan dio građana pravoslavne vjeroispovjesti takođe podržava tu priču, naročito Kuči pa i jedan dio Vasojevića“, kazao je Muhović i dodao je da je njegovo mišljenje o Njegošu dominantno u Bošnjačkoj stranci.

Reakcije na Muhovićeve reči bile su vrlo oštre, a deo opozicije je nakon ovoga pokrenuo pitanje da li će DPS izbaciti BS iz vlade. Pošto DPS u parlamentu ima tesnu većinu, eventualno izbacivanje BS iz vladajuće koalicije bi značilo i pad vlade. Od vladajuće koalicije reagovala je Liberalna partija. U toj stranci smatraju da je nedopustivo da pojedinci zarad sitnih politikantskih poena, uzimaju za pravo da književnike proglašavaju genocidnima. Liberali smatraju da je neophodna hitna reakcija ombudsmana i tužilaštva, ali i da se BS ogradi od stavova svog funkcionera Muhovića. Ograda je i stigla u vidu reakcije predsednika BS i potpredsednika Vlade Crne Gore Rafeta Husovića, koji se izvinio građanima Crne Gore zbog izjava funkcionera te stranke Adnana Muhovića.

– Vjerovatno je da su određeni članovi Bošnjačke stranke svojim izjavama i djelovanjem povrijedili osjećanja građana ili doprinijeli podizanju tenzija, te se zbog toga, kao predsjednik BS, izvinjavam građanima Crne Gore. Takođe, upućujem apel svim članovima BS da se suzdrže od komentara koji mogu doprinijeti narušavanju građanskog karaktera Crne Gore i devalviranju multinacionalnog i multivjerskog sklada. Iako je u poslednje vrijeme bilo dosta neopravdanih napada na BS i na njeno rukovodstvo, mi na te uvrede i ponižavanja nećemo odgovarati, naveo je Husović.

Nije izvinjenje

Predsjednik se nije izvinio zbog mojih izjava, jer one predstavljaju zvaničnu politiku stranke. Htio je da kaže da svi trebaju dati svoj doprinos ka jačanju multietničkog sklada, te da se izvinjava onima koji se osjećaju povrijeđenim iz neznanja. Jer dobar dio građana Crne Gore pravoslavne vjeroispovijesti iz neznanja i nepoznavanja istorije Bošnjaka ne prihvata činjenicu da mi ne prihvatamo Njegoša za svoga, jer naš i nije. Kako graditi multietničku Crnu Goru ako neko hoće Njegoševske ideje, danas i ovdje, kazao je Muhović, a prenosi Radio Petnjica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari