Raketa kompanije Ilona Maska letela skoro sat vremena nakon čega je kontakt izgubljen 1Foto: EPA-EFE/ADAM DAVIS

Raketa „Staršip“ uspešno je poletela tokom trećeg probnog leta iz svemirskog centra „Starbejs“ u Boka Čiki u Teksasu.

Ogromna raketa letela je skoro sat vremena i očekivalo se da se spusti u Indijski okean pre nego što je kontakt sa njom izgubljen, prenosi RTS.

Uprkos tome što kompanija Spejs X i Nasa treći probni let smatraju uspešnim, gubitak komunikacije sa ogromnom raketom je delimično i neuspeh.

Uspešan kraj misije i njen pad u Indijski okean značilo bi da može da se pređe na komplikovanije probne letove i, konačno, prevozi astronaute.

To će, za sada, morati da sačeka.

„Staršip“ je poleteo u 8.25 časova po lokalnom vremenu i proveo u vazduhu skoro punih sat vremena, ali je tokom spuštanja izgubio komunikaciju sa „Starlinkom“ i satelitskim sistemom za praćenje i prenos podataka.

Ineženjeri smatraju da se džinovska raketa najverovatnije raspala tokom spuštanja.

Spejs X smatra „staršip“ ključnim u svojoj primarnoj misiji – da preveze ljude na Mars. Takođe, Nasa je odabrala „staršip“ da bude letelica koja će se spustiti astronaute na površinu Meseca u okviru njene misije „Artemis 3“, zakazane za 2026. godine.

Direktor Spejs X Ilon Mask obavezao se da će „čovečanstvo učiniti multiplanetarnim“, odnosno da će čovek naseliti dve planete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari