Na aerodrom u Kabulu ispaljeno je nekoliko raketa, manje od 48 sati do isteka roka kada SAD treba da završe povlačenje svojih trupa iz Avganistana.
Prema rečima očevidaca, piše Gardijan, rakete su ispaljene iz automobila, cilj im je bio aerodrom, a jedna je pogodila Salim Karvan, područje u blizini.
Još uvek niko nije preuzeo odgovornost za napad.
Kako se navodi, iznad zgrada na severu grada gde se nalazi međunarodni aerodrom Hamid Karzai se mogao videti dim, a nakon eksplozija su se čuli pucnji.
Bi-Bi-Si piše da je na glavni grad Avganistana ispaljeno pet raketa, ali su presretnute pre nego što su došle do svojih meta.
Lokalni stanovnici su saopštili, preneo je Gardijan, da su čuli da je aktiviran sistem raketne odbrane aerodroma, a na slikama koje su cirkulisale društvenim mrežama se moglo videti kako šrapnel pada na krovove i ulicu, što ukazuje, kako se navodi, da je najmanje jedna raketa presretnuta.
U postovima na društvenim mrežama, čija se verodostojnost nije mogla odmah proveriti, takođe su se videla vozila u plamenu.
Bela kuća je izdala saopštenje u kojem se navodi da je američki predsednik Džozef Bajden obavešten o „raketnom napadu na međunarodni aerodrom Hamid Karzai“ u Kabulu.
„Predsednik je obavešten da su operacije nastavljene bez prekida na HKIA (međunarodni aerodrom Hamid Karzai) i ponovo je potvrdio svoje naređenje da komandanti ponovo udvostruče svoje napore da bi im prioritet bio da učine šta god je neophodno da zaštite naše snage na terenu“, navodi se u saopštenju.
Saopštenje je izdato nakon što je Bajden upozorio u subotu da postoji velika verovatnoća za još jedan teroristički napad u Kabulu u sledećih 24 do 36 sati. Islamska država, rival talibana, u četvrtak je izvela samoubilački napad na aerodromu u kojem je ubijeno više od 150 ljudi, uključujući 13 američkih vojnika, a ekstremisti Islamske države predstavljaju najveću pretnju za završnu fazu evakuacije SAD.
Bajden je odredio 31. avgust za potpuno povlačenje američkih vojnika iz Avganistana, privodeći kraju najduži vojni konflikt svoje države.
Ujedinjeno Kraljevstvo, NATO i sve zapadne zemlje su završile svoje misije evakuacije tokom vikenda.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken je poslednjih nekoliko dana ocenio kao „najopasnije vreme u već izuzetno opasnoj misiji“.
U napadu SAD dronom u nedelju uveče je razneseno vozilo u Kabulu u kojem je bilo „više bombaša samoubica“ iz redova Islamske države pre nego što su mogli da izvrše napad na aktuelnu vojnu evakuaciju na aerodromu u Kabulu, saopštili su američki zvaničnici.
To je bio drugi vazdušni udar koji su SAD izvele u znak osvete na ekstremističku grupaciju od samoubilačkog napada u četvrtak.
Uprkos tome što su SAD isprva negirale da je u udaru u nedelju bilo civilnih žrtava, izvestio je Gardijan, jedan avganistanski zvaničnik je rekao da je ubijeno troje dece.
Američki zvaničnici su rekli da je vozilo koje je pogođeno bilo puno eksploziva, zbog čega je došlo i do sekundarnih eksplozija.
Portparol Centralne komande američke vojske Bil Urban naveo je u noći između nedelje i ponedeljka da su američki zvaničnici svesni izveštaja o civilnim žrtvama napada i dodao da je istraga u toku.
„Bili bismo veoma tužni zbog potencijalnog gubitka bilo kog nevinog života“, rekao je Urban, prenela je Beta.
Prema pisanju Bi-Bi-Sija, SAD su u petak saopštile da je u njihovom napadu dronom ubijeno dvoje „visoko pozicioniranih“ članova K-grupe Islamske države.
U američkim avionima angažovanim za evakuaciju je sa aerodroma u Kabulu do sada je evakuisano više od 114.000 američkih i avganistanskih državljana, ali se strahuje da je u zemlji ostalo još hiljade ranjivih Avganistanaca koji su radili za američke ili NATO misije.
SAD su saopštile da imaju kapacitete za povlačenje još 300 Amerikanaca pre današnjeg potpunog povlačenja.
Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven je rekao da SAD ne planiraju da nakon povlačenja poslednjih trupa zadrže aktuelnu ambasadu.
On je, međutim, obećao da će SAD posle utorka „obezbediti garancije za bezbedan prolaz svih američkih državljana i onih s legalnim trajnim boravkom“, kao i za „one Avganistance koji su nam pomogli“.
Američki Stejt department je u nedelju izdao saopštenje koje je potpisalo oko sto zemalja, kao i NATO i EU, u kojem se navodi da su od talibana dobili „garancije“ da će ljudi s putničkim dokumentima i dalje moći da napuste zemlju.
Talibani su saopštili da će omogućiti normalno putovanje nakon što SAD danas završe povlačenje i oni preuzmu kontrolu nad aerodromom.
Iscrpljeni, ali dostojanstveni
Avganistanske izbeglice, uključujući oko 2.200 dece, sleteli su u Ujedinjeno Kraljevstvo bežeći od talibana.
Kako piše Gardijan, pozivajući se na volontere iako iscrpljeni i bosi, pri čemu su se neki čak i tresli, držali su se stoički i sa izuzetnim dostojanstvom.
Među njima je bilo i beba kojima pelene nisu promenjene još od kada su nekoliko dana ranije napustile zemlju.
Predsednica tima britanskog Crvenog krsta Dara Lenard je rekla prošle nedelje da se neke od novih pridošlica oporavljaju od iscrpljenosti na terminalima aerodroma.
Drugi, uključujući trudnice i „bolesne i izuzetno slabe“, hitno su prebačeni u bolnicu.Sastanak ministara unutrašnjih poslova EU
Slovenačko predsedništvo EU sazvalo je u Briselu vanredni sastanak ministara unutrašnjih poslova EU o situaciji u Avganistanu.
„Želimo da koordiniramo stav EU o odgovoru na potencijalni uticaj situacije u Avganistanu na migrantsku i bezbednosnu situaciju u EU“, rekao je slovenački ministar unutrašnjih poslova Aleš Hojs koji će predsedavati sastankom, saopšteno je u Briselu.
Slovenačko predsedništvo nastojaće da se na sastanku usvoji zajednička izjava ministara unutrašnjih poslova EU.
„Cilj je takođe da se razvije set mera koje bi pomogle da se spreči ponavljanje scenarija iz 2015. kada su se države članice suočile sa velikim migracijskim pritiskom“, dodao je Hojs.
Beta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.