Sjedinjene Američke Države su ove nedelje objavile da Ukrajini isporučuju raketnu bateriju Patriot — ali stručnjaci kažu da, iako će ona biti vredan dodatak protivvazdušnoj odbrani ove zemlje, to nije lek za sve.
„SAD su u utorak najavile novi paket pomoći Ukrajini, koji je uključivao „prvi transfer u Ukrajinu sistema za vazdušnu i protivraketnu odbranu Patriot, sposobnog da obori krstareće rakete, balističke rakete kratkog dometa i avione na znatno višim plafonima nego što je ranije bio obezbeđen sistem protivvazdušne odbrane“, rekao je portparol Stejt departmenta, preneo je CNN.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski otputovao je u sredu u SAD da proslavi transfer sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom.
„Povećava preciznost, povećava stopu ubijanja, tako da zaista radi upravo ono što želite da uradi, a to je zaštita na zemlji na veoma specifičnim ciljevima“, rekao je penzionisani general-major Džejms „Spajder“ Marks ranije za CNN o sistemu sposobnosti.
Patriotov radarski sistem kombinuje „funkcije nadzora, praćenja i angažovanja u jednoj jedinici“, kaže se u opisu Centra za strateške međunarodne studije (CSIS), po čemu se izdvaja među ostalim sistemima protivvazdušne odbrane.
Angažovanje sistema sa dolazećim vazdušnim pretnjama je „skoro autonomno“ osim što im je potrebna „konačna odluka o lansiranju“ od ljudi koji njime upravljaju.
Ukrajina je više puta tražila sistem Patriot američke vojske pošto se smatra jednim od najsposobnijih sistema protivvazdušne odbrane dugog dometa na tržištu.
I iako SAD nisu ispunile zahtev za prvih 10 meseci rata, visoki zvaničnik administracije rekao je za CNN da je „stvarnost onoga što se dešava“ na terenu u Ukrajini uticala na njihovu odluku da to učine.
Poslednjih nedelja ruska vojska je sve više napadala ukrajinsku električnu mrežu i infrastrukturu kako se približavala zima i kako su temperature padale. Zelenski je rekao Bajdenu da je „ruski raketni teror“ uništio otprilike polovinu ukrajinske energetske infrastrukture.
Ti napadi su samo dodatno podstakli ukrajinske zahteve za Patriotom.
„Sistem Patriot neće biti dostupan za upotrebu odmah nakon što SAD pristanu da ga obezbede — potrebni su meseci da se trupe obuče kako da ga koriste, rekao je Mark Hertling, pentionisani general-potpukovnik, dodajući da je za obuku američkih trupa da služe kao održavaoci ili serviseri potrebna oko godinu dana. I neće moći da obezbedi pokrivač za celu zemlju.
„Ovi sistemi se ne podižu i ne kreću po bojnom polju“, rekao je Hertling „Postavljate ih negde gde branite vaš najvažniji strateški cilj, poput grada, poput Kijeva. Ako neko misli da će ovo biti sistem koji se prostire preko granice od 500 milja između Ukrajine i Rusije, jednostavno ne zna kako sistem funkcioniše.
Zaista, Tom Karako, direktor projekta za odbranu od raketa u CSIS-u, rekao je za CNN da samo jednom baterijom upravlja oko 90 vojnika, a uključuje kompjutere, sistem kontrole angažovanja, radar sa faznom rešetkom, opremu za proizvodnju energije i „do osam lansera“, prema vojsci.
CSIS je nedavno rekao u izveštaju da raketni meci za Patriot koštaju otprilike 4 miliona dolara svaki. Tako skupe metke verovatno neće biti korišćene za obaranje svake rakete koju Rusija lansira prema Ukrajini, rekao je Hertling.
„Ovo nije sistem koji će juriti dronove ili manje balističke rakete“, rekao je on. „Može li to učiniti? Apsolutno. Ali kada govorite o obaranju drona od 20.000 dolara ili balističke rakete od 100.000 dolara koju Rusija kupuje, sa raketom od 3-5 miliona dolara, to vam ne daje mnogo povrata na investiciju. Ono što može da uradi oslobađa niske i srednje sisteme da idu za takvim ciljevima.“
Sistem su kupili drugi saveznici SAD, uključujući Izrael, Nemačku i Japan, i poslat je u Poljsku u pokušaju da im pomogne da se brane od Rusije dok je napadala Ukrajinu na njenoj granici. Američka vojska je jasno stavila do znanja u martu kada je sistem Patriot poslat u Poljsku da je isključivo u odbrambene svrhe teritorije NATO-a i da „ni na koji način neće podržati bilo kakve ofanzivne operacije“.
A u slučaju Ukrajine, Hertling kaže da su ofanzivne operacije daleko važnije od sistema Patriot.
CNN je prvi put izvestio prošlog meseca da SAD razmatraju dramatično povećanje obuka ukrajinskih snaga tako što će davati instrukcije od čak 2.500 vojnika mesečno u američkoj bazi u Nemačkoj. Pentagon je ovog meseca saopštio da će kombinovana oružana obuka elemenata veličine bataljona, koja će uključivati pešadijske manevre i vežbe bojeve vatre, početi u januaru.
„Patriot je odbrambeni, antibalistički i protivvazdušni sistem naoružanja, sa naglaskom na defanzivu“, rekao je Hertling. „Ne dobijate ratove sa odbrambenim sposobnostima. Pobeđujete u ratovima sa ofanzivnim sposobnostima.”
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.