Rama: Carinska barijera na Kosovu bila je politički uzvik 1Foto: Epa/Boris Pejović

U balkanskim zemljama je gora situacija nego pre dve godine što je posledica usporavanja proces priključenja Evropskoj uniji, rekao je albanski premijer Edi Rama u intervjuu za Frans pres.

Ta veza može bez najmanje sumnje da se uspostavi rekao je Rama za francusku agenciju ove nedelje u Tirani u razgovoru koji je objavljen danas.

On je ocenio i da deo odgovornosti za kosovsko uvođenje taksi na robu iz Srbije snosi i Evropska unija koja nije odobrila viznu liberalizaciju za građanje Kosova iako su oni ispunili potrebne uslove.

Frans pres podseća da su Crna Gora i Srbija počele pregovore o priključenju EU, dok Albanija i Severna Makedonija očekuju da će taj proces početi u junu, kao i da Bosna i Hercegovina i Kosovo takođe žele da se priključe Uniji.

Međutim sa približavanjem evropskih izbora svi imaju sve manje osećaja da su dobrodošli, a više evropskih zvaničnika, posebno francuskih, izrazili su rezerve prema proširenju Unije na Balkan suočeni sa javnim mnjenjem koje je nije za proširenje na te siromašne zemlje.

Rama je rekao da može da ih razume u kontekstu porasta evroskepticizma i populizma. On je, međutim, upozorio da taj zastoj nije bez posledica i podsetio na upozorenje predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera da ukoliko se Balkanu oduzme perpsektiva pristupanja Uniji, EU će se suočiti sa onim što su već imali tokom 1990-ih, deceniju sukoba na Balkanu.

Reći Evropa ili rat je vrlo jasna definicja regiona u kome su jedni sa drugima vrlo loše živeli vekovima, rekao je Edi Rama. On nije govorio dramatičnim rečima kao Junker ali je naglasio da danas na Balkanu nije tako dobro kao pre dve godine, prenosi Frans pres.

Pregovori između Srbije i Kosova, čiju nezavisnost Beograd ne priznaje, su na mrtvoj tački. Priština je krajem 2018. uvela takse od 100 odsto na srpsku robu, što je EU osudila, navodi Frans pres.

Rama, međutim, smatra da EU snosi deo odgovornosti za uvođenje tih taksi pošto ih, kako kaže, Priština ne bi uvela da je od EU dobila liberalizaciju viza za svoje građane, što je staro evropsko obećanje.

Rama je rekao da Priština ispunjava sve uslove za liberalizaciju viza, da je Evropski parlament dao povoljno mišljenje ali zemlje članice nisu ništa uradile da to odobre.

U tom kontekstu carinska barijera na Kosovu bila je „politički uzvik“, rekao je Rama.

On je kazao i da njegova zemlja „bez ikakve sumnje“ „zaslužuje“ brzo otvaranje pregovora o pristupanju, i podsetio da je Evropska komisija dala takvu preporuku. Pošto u 2018. nisu počeli pregovori Albanija se nada da će dobiti odobrenje za početak u junu, istovremeno sa Severnom Makedonijom koja očekuje da bude nagrađena zbog promene imena kako je tražila Grčka.

Evropa po njegovom mišljenju stalno govori o kriminalu kao prepreci da se Albaniji odobri početak pregovora, da ne bi rekla celu istinu, a to je da se ne otvaraju pregovori o pridruživanju zbog uzdržanosti evropskog javnog mnjenja.

Rama je rekao da, naravno postoji problem kriminala, ali da nije veći nego u drugim zemljama koje su članice EU.

On se založio za vezu sa Evropom prema kojoj Balkan ne bi bio talac internih dinamika zemalja članica.

„I dalje smo zaljubljeni u Evropu zato teško doživljavamo odlaganja i mlak odnos“, rekao je Rama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari