Muslimanski sveti mesec ramazan počeo je danas uz zatvorene džamije, zabranu okupljanja i policijski čas usled pandemije korona virusa, mada neki verski zvaničnici odbacuju ove mere.
Ove godine, sveti mesec koji je sinonim za period deljenja, velikodušnosti i okupljanja, biće mračan za stotine hiljada muslimana u Aziji, na Bliskom istoku i u severnom delu Afrike.
Džamije su zatvorene zbog ograničenja koja su uvedena u većini zemalja, a na iftaru, obroku kojim se uveče prekida post, neće moći kao do sada da se okupe porodice i komšije.
Kralj Salman iz Saudijske Arabije, zemlje u kojoj su dva najsvetija mesta islama,kaže da je tužan zbog odsustva zajedničkih molitvi, ali i insistira na „zaštiti života i zdravlja stanovnika“.
Mere su veoma oštre u Saudijskoj Arabiji gde su obustavljene molitve u džamijama, a u većem delu tog regiona je uveden policijski čas.
Molitve su danas održane samo u Velikoj džamiji u Meki, uz ograničen broj vernika i prisustvo snaga bezbednosti.
Prostor oko Kabe, svetilišta u obliku kocke u središtu Velike džamije, obično preplavljen vernicima, danas je bio prazan.
Jedan od stubova islama, ramazan je počeo danas u većini muslimanskih zemalja, dok sutra počinje u Iranu, Maroku kao i kod šiita u Iraku i Libanu.
U Iraku su mere izolacije ublažene tokom dana, ali vernici ipak neće moći da se okupljaju za iftar zbog uvedenog policijskog časa koji je na snazi u više zemalja Bliskog istoka.
Najveća muslimanska zemlja na svetu, Indonezija takodje je pod merama izolacije, pa su vernici pozvani da ostanu kod kuće.
Međutim, neki verski zvaničnici, kako u Indoneziji tako i u ostalim azijskim zemljama, odbijaju da poštuju uvedene mere, pa se tako u Acehu sinoć okupilo na hiljade vernika na molitvi.
U Bangladešu su verski zvaničnici odbacili preporuke da se smanji poseta džamijama, koje su u Pakistanu takodje bile prepune uoči ramazana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.