Ali Ahmeti, lider najjače albanske stranke u Makedoniji uputio je danas, preko svog Fejsbuk naloga, poziv građanima Makedonije da sačuvaju hladnokrvnost i ne dozvole da bilo ko postane žrtva zlonamernih scenarija sa sumnjivih adresa!
Ali Ahmeti je najveći deo svog obraćanja posvetio Platformi albanskih stranaka, koja je poslužila makedonskom predsedniku Đorđu Ivanovu kao argument da ne da mandat za sastav nove makedonske vlade lideru Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zoranu Zaevu iako je sakupio potpise 67 od 120 poslanika Sobranja Makedonije.
Ahmeti, koji je svojevremeno najpre odbio da se odazove pozivu albanskog premijera Edi Rame na razgovore o zajedničkoj platformi makedonskih Albanaca, pošto je na te razgovore u Tiranu ipak otišao, na proteste zbog mešanja albanskog premijera u unutrašnje stvari Makedonije je reagovao tvrdnjom da je uloga albanskog premijera u njima dobronamerna. Kasnije je Ahmeti izjavio da je do putovanja predstavnika albanskih političkih stranaka iz Makedonije u Albaniju došlo jer šef stranke Besa Bilal Kasami nije hteo direktno da komunicira sa njim – Ahmetijem. Na svom Fejsbuk profilu juče je naveo da je pre izbora zagovarao zajednički nastup albanskih partija kako se ne bi rasipali albanski glasovi, a kad u tome nije uspeo, posle izbora je predložio da se njihovi predstavnici sastanu radi zajedničkog nastupa u pregovorima sa makedonskim partnerima, ali – u Skoplju.
„Na ovom susretu u Skoplju smo usaglasili stavove u vezi sa očekivanjima Albanaca i u svakoj javnoj izjavi sam isticao da je Zajednička izjava albanskih parlamentarnih stranaka u Makedoniji usaglašena i napisana u Skoplju a na osnovu izbornih programa svih albanskih kandidata na izborima 11. decembra. Ova izjava ni na koji način ili formom ne narušava državu, unitarni karakter niti ima reči o federalizaciji ili podeli“, napisao je Ahmeti.
On je dodao i ono što je opšte poznato – da albanske političke stranke ni na koji nain nisu izazvale aktuelnu dvogodišnju krizu u Makedoniji.
„Albanske partije nisu bile uzrok sistemskoj krizi u zemlji i imajući to u vidu pozivam albanske političke partije da se uzdrže od pretvaranja sistemske i unutaretničke krize u etnički sudar između dve najveće etničke zajednice u ovoj zemlji. Isto tako pozivam makedonske političke partije da se uzdrže od izražavanja svog nezadovoljstva na način koji implicira etnički element zbog osetljivosti našeg društva“, napisao je Ahmeti.
Na izjavu s kojom je jutros albanski premijer Edi Rama reagovao na optužbe makedonskog predsednika Đorđa Ivanova na račun načina na koji je nastala i sadržaja Platforme albanskih političkih stranaka u Makedoniji, pismom albanskom premijeru reagovao je makedonski premijer Emil Dimitrijev.
Rama je Ivanovu preko društvenih mreža poručio da „albanski jezik nije jezik neprijatelja nego jednog državotvornog naroda u Makedoniji. Bez Albanaca nema Makedonije, poštovani predsedniče“, napisao je Rama.
Emil Dimitrijev je Rami odgovorio da njegovo neprekidno mešanje u unutrašnje stvari Republike Makedonije pravi veliku štetu dobrosusedskim odnosima i protivno je evropskim vrednostima.
„Verujte, to ne pomaže nikome. Ne pomaže ni Albaniji čiji građani očekuju da se pozabavite slabostima u upravljanju i ekonomiji. Ne pomaže ni EU jer je i njima jasno da samo tražite izgovor za svađe van zemlje da se ne bi govorilo o onome što ste napravili ili niste napravili kod kuće. Ne pomaže ni Makedoniji čiji građani žele suverenu i nezavisnu zemlju u sadašnjim granicama. Ti građani plaćaju cenu vaših navodnih ambicija da redefinišete Makedoniju umesto da reformišete Albaniju u postojećim granicama. Ne pomaže ni partijama u Makedoniji prema kojima se odnosite pokroviteljski i neodgovorno potcenjivački“, napisao je Dimitrijev i dodao da je albanski jezik široko zastupljen u Makedoniji i da je kao i turski, srpski, vlaški, bosanski i romski, zajedno s makedonskim, deo kulture i bogatstva Makedonije te da je Makedonija kadra sama da reši svoje probleme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.