U strahu od zaraze virusom korona koji bi mogao opustošiti pretrpane izbegličke kampove blizu turske granice, hiljade raseljenih Sirijaca počelo je da se vraća u svoje domove u provinciji Idlib uprkos velikom riziku od obnavljanja sukoba, prenosi Rojters.
Više od milion njih napustilo je provinciju Idlib prošle godine kada su provladine snage, koje podržava Rusija, pokrenule ofanzivu za preuzimanje poslednjeg uporišta pobunjenika.
Neprijateljstva su obustavljena od marta kada je Ankara, koju podržavaju neke grupe koje se protive sirijskom predsedniku Bašaru al Asadu, dogovorila primirje sa Moskvom, koja je podržavala Asadove snage. Sirijski severozapad nema još nijedan potvrđen slučaj virusa korona ali doktori su u strahu da bi se u oblasti sa ionako uništenom zdravstvenom infrastrukturom bilo kakva epidemija brzo pretvorila u humanitarnu katastrofu.
Kako piše Rojters, u trenutku kada je na snazi krhko primirje, raseljeni Sirijci pred sobom imaju sumorne mogućnosti: da ostanu u pretrpanim kampovima, gde su loši ne samo sanitarni uslovi već nedostaju osnovne životne usluge ili da se vrate kućama po cenu da se opet nađu u zamci krvoprolića.
„Naši životi prelaze iz opasnosti u opasnost dok bežimo od bombardovanja, režima i sukoba, upadamo u prenaseljenosti i opasnost od zaraze“, kaže 45-godišnji Abu Abdo, koji se sa sedmočlanom porodicom vratio u selo u provinciji Idlib. „Ovde je poljoprivredno zemljište, vazduh je čist i nema gužve, iako je još opasno područje“, dodao je.
„Plašimo se da će opet doći do eskalacije sukoba ali život u gradu, u našoj kući, bolji je od raseljavanja i loših uslova“, rekao je Fajs al-Asi (49), iz Džabala al Zavija na jugu Idliba. Sirijska koordinaciona grupa za odgovor, agencija za pomoć na severozapadu Sirije, saopštila je da se 103.459 Sirijaca od prestanka vatre vratilo u gradove poput Alepa u provinciji Idlib.
„Čak i ako opet bude bombardovanje, toga se ne bojimo. Na to smo se navikli“, rekao je Zakarija Šaviš (25), iz grada Ariha, južno od Idliba. „Sedeti ovde pod bombama je bolje nego biti raseljen u kampovima i nemati dom“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.