Četiri stotine devedeset kilometara udaljen od epicentra impičmenta, američki predsednik Donald Tramp stajao je na bini sinoć na mitingu u Mičigenu kada je održao, ocenjuju izveštači, najduži i najfrenetičniji nastup do sada.
Tokom izlaganja koje je trajalo više od dva sata, Tramp se rugao demokratama ističući svoja postignuća. Ipak, sve vreme je tokom skupa vladala neizvesnost u vezi sa ishodom glasanja u Predstavničkom domu.
Dok je Tramp govorio, Donji dom je sa 230 glasova „za“ prema 197 „protiv“ glasao za prvu tačku predloga – kojom se tvrdi da je Tramp zloupotrebio položaj, dok je drugu tačku, da je predsednik opstruisao Kongres usvojilo 229 predstavnika, dok je 198 bilo protiv. Predsednik je ređao hvalospeve o republikancima, dok je demokrate optužio „da su oni ti koji se mešaju u američke izbore“.
„Vi ste ti koji podrivate demokratiju“.
Tramp je za ishod glasanja saznao kada je portparolka kampanje Kejli Mekeneni prošetala pored pozornice sa natpisom. „Demokrate ne rade ništa“, rekao je Tramp, nazivajući impičment „politički samoubilački marš za Demokratsku stranku“.“Ne znam za vas ali dobro se provodim. Nisam zabrinut“, poručio je lider SAD. Predsednik je tokom debate reagovao na Tviteru i napisao da „radikalna levica iznosi užasne laži i da je reč o napadu na Ameriku i Republikansku partiju“.
Aktuelni lider SAD svakako će ući mali klub kao treći američki predsednik opozvan u Predstavničkom domu, posle Endru Džonsona i Bila Klintona. Veruje se da će ovaj istorijski korak dodatno produbiti međustranačke tenzije širom duboko podeljene Amerike, ocenjuje Rojters.
Demokrate terete Trampa da je zloupotrebio položaj kada je od Ukrajine tražio da istraži bivšeg potpredsednika SAD Džoa Bajdena, jednog od favorita za osvajanje predsedničke nominacije Demokratske stranke.
Američki predsednik optužen je i za opstrukciju istrage Kongresa o tom pitanju.
Za predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi 18. decembar je, kako je kazala nakon glasanja, dobar dan za Ustav SAD, ali tužan za Ameriku, jer je opozvan predsednik“.
U jednom trenutku je utišavala demokrate, koji su počeli da aplaudiraju dok je najavila konačno glasanje o prvom od dva člana o impičmentu protiv Trampa.
Bela kuća je posla glasanja saopštila da je „Tramp spreman za naredne korake i uveren da će biti u potpunosti oslobođen odgovornosti na suđenju u Senatu“. „Danas je kulminacija jedne od najsramnijih političkih epizoda u istoriji naše zemlje. Bez ijednog republikanskog glasa i bez dokaza za bilo kakve prestupe, demokrate su usvojile nelegitimne osnove za opoziv predsednika u Predstavničkom domu“, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Opoziv Trampa u Predstavničkom domu ne znači da je smenjen – o tome će se odlučivati u Senatu narednog meseca gde će biti organizovano više saslušanja. Ni jedan predsednik u 243 godine dugoj američkoj istoriji nije smenjen uprkos impičmentu u Predstavničkom domu. Za to je potrebna dvotrećinska većina u Senatu, što znači da bi pored demokrata najmanje 20 republikanaca moralo da glasa protiv Trampa.
Do sada nema nagoveštaja da bi to uradio ijedan republikanski senator, pa je izvesno da će Tramp ostati na položaju predsednika. Lider republikanske većine Mič Mekonel ranije je poručio da nema šanse da će Tramp biti smenjen.
Uoči glasanja, lider demokratske većine Steni Hojer, koji je član Kongresa 38 godina, rekao je da nikada nije očekivao da bude svedok „tako očiglednih prestupa jednog predsednika Sjedinjenih Država“. Naglasio je i da „demokrate nisu želele opoziv“. „Glasali smo protiv toga. Jednom, dva puta, tri puta… Nismo ovo želeli. Međutim, neprimereno ponašanje predsednika Trampa primoralo je našu ustavnu republiku da se zaštiti“, rekao je Hojer.
Lider republikanske manjine Kevin Mekarti ocenio je da je opoziv predsednika „najviše partijski i najmanje kredibilan opoziv u američkoj istoriji“. Republikanci su tokom rasprave proces opoziva upoređivali sa raspećem Isusa Hrista, ali i sa japanskim napadom na mornaričku bazu Perl Harbur na Havajima, 1941. Demokrate su pak isticale da su Trampu „njegovi sebični interesi važniji od dobrobiti zemlje“ i da članovi Kongresa moraju da deluju bez odlaganja.
Tramp je proces opoziva oštro kritikovao u pismu Nensi Pelosi, koje je objavljeno dok su demokrate i republikanci u Predstavničkom domu raspravljali o smernicama za debatu, pre istorijskog glasanja o opozivu.
„To nije ništa više od nelegalnog, stranačkog pokušaja puča koji će, na osnovu nedavnog raspoloženja, propasti na biralištima“, napisao je Tramp aludirajući na predsedničke izbore naredne godine.
Mark Tesen, saradnik američkog instituta Enterprajz i nekadašnji pisac govora za Džordža Buša Mlađeg u tekstu u Vašington postu napisao je: „Kada Senat oslobodi Trampa, kao što to neizbežno hoće, duhovi ‘otpora’ će se prigušiti – dok će pristalice Trampa biti podstaknute njegovom pobedom i tražiće da bude oslobađen optužbi. “ Ukazujući na pozitivne ekonomske brojke, uključujući nisku stopu nezaposlenosti, sporazum između SAD i Meksika-Kanade i početak trgovinskog sporazuma sa Kinom, Tesen je napisao da je „proteklih nekoliko sedmica verovatno bilo najbolje u Trampovom mandatu“.
Anketa Si-En-En-a urađena ove sedmice otkrila je da 32 odsto Amerikanaca veruje da će istraga o impičmentu u završnici pomoći Trampovom reizboru, dok 25 odsto kaže da će to ugroziti njegove šanse, a 37 odsto smatra da neće imati nikakvog značaja.
Naredni koraci
Presedavajuća Donjeg doma Nensi Pelosi mora da formira tim poznat kao „menadžeri impičmenta“, kako bi slučaj protiv Trampa bio pokrenut tokom saslušanja u Senatu u januaru. Glavni kandidati su Adam Šif, presedavajući Komiteta za obaveštajne poslove i Džeri Nadler, predsedavajući sudskog komiteta. Pominje se i Džastin Amaš, republikanac iz Mičigena. Drugi korak je prenos procedure impičmenta iz Predstavničkog doma u Senat što se očekuje u kraćem roku. Međutim, neki republikanci su pozvali Pelosi da razmotri mogućnost da slučaj ne bude odmah prenet u Senat, gde je lider Mič Mekonel, jasno izrazio želju da odbaci slučaj bez pozivanja svedoka. Ali demokrate se većinom zalažu da se po hitnom postupku slučaju prebaci u gornji dom. Treći korak jeste saslušanje u Senatu i glasanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.