Raspršene nade Britanije za trgovinski sporazum sa SAD 1foto (BETAPHOTO AP Photo/Alex Brandon)

Nakon sastanka u utorak „oči u oči“ britanskog premijera Borisa Džonsona i američkog predsednika Džozefa Bajdena u Beloj kući, ispostavilo se da su nade Velike Britanije da će uspostaviti postbregzitovski trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Državama gotovo raspršene ukoliko lider SAD ne promeni mišljenje.

Džonson je inače smatrao da je bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD jedan od ključnih dobitaka Bregzita, s obzirom na izglede da Britanija izvozi robu i usluge bez ograničenja EU. Međutim, kako piše Gardijan, izvori bliski vladi su u privatnim krugovima priznali da smatraju da su slabe šanse za ostvarenje napretka kada je reč o postizanju bilateralnog sporazuma, pošto je Bajdenova administracija usredsređena na druge prioritete.

Kada je Džonson bio upitan u utorak da li se i dalje nada da će postići sporazum o slobodanoj trgovini sa SAD do sledećih opštih izbora, čime bi bio prokrčen put za niže carine i bliže ekonomske odnose, on je rekao da „ka tome idemo najbrže što možemo“, ali je odbio da potvrdi da li će to biti pre 2024.

Kada je američki predsednik bio upitan za izglede da se postigne sporazum nakon što su se dvojica lidera sastali u Ovalnom kabinetu, on je rekao:“Danas ćemo malo razgovarati o trgovini i moraćemo na tome dosta da radimo.“

Kako piše Gardijan, sada postoji mogućnost da Ujedinjeno Kraljevstvo razmatra druge opcije, uključujući težnju da se pridruži trgovinskom sporazumu SAD, Kanade i Meksika umesto zaključenju bilateralnog sporazuma s Vašingtonom.

„Ima raznih načina da se to uradi. Pitanje je da li su SAD spremne. Lopta je na američkom terenu. Za tango je potrebno dvoje“, naveo je izvor blizak vladi.

Kako se navodi, vlada je ukazala Sjedinjenim Državama da Britanija nakon nedavnog potpisivanja niza bilateralnih sporazuma sada ima bliže trgovinske odnose sa Kanadom ili Meksikom nego sa SAD uprkos njihovim tzv. „specijalnim odnosima“.

Dvojica lidera su kasnije tokom razgovora razmenili poklone. Džonson je Bajdenu poklonio primerak knjige „Halo, je l’ to planeta Zemlja?“ s potpisom i porukom autora Tima Pika, britanskog astronauta:“Nadam se da je ova knjiga podsetnik šta se borimo da sačuvamo pošto se naše zemlje bore zajedno protiv klimatskih promena.“

Bajden je britanskom premijeru poklonio uramljenu fotografiju njih dvojice sa samita G-7 koji je održan ranije ove godine u zalivu Karbis, kao i sat s logom Bele kuće.

Prema pisanju britanskog lista, Džonson je hteo da tokom svoje posete SAD pokaže snagu svog odnosa s Bajdenom nakon turbulentnog leta tokom kojeg se ispostavilo da su Ujedinjenom Kraljevstvu bile uskraćene ključne informacije o povlačenju SAD iz Avganistana. On je rekao da je partnerstvo SAD i Ujedinjenog Kraljevstva najjače u „poslednjih nekoliko decenija“.

Bajden je takođe naglasio da je važno da se obezbede garancije da mir u Severnoj Irskoj nije ugrožen postbregzitovskim tenzijama.

Govoreći u utorak za En-Bi-Si, Džonson je umanjio značaj nesuglasica s Bajdenom kada je reč povlačenju snaga iz Avganistana, nakon kojeg su talibani zauzeli Kabul i usledila je haotična evakuacija.

Upitan da li je bio prinuđen da čeka 36 sati da razgovara direktno s Bajdenom o situaciji u Avganistanu, Džonson je rekao:“Ne komentarišem svoje razgovore s drugim liderima, ali koliko se sećam, o celoj stvari smo razgovarali veoma otvoreno.“

Na pitanje da li se slaže s Bajdenovom odlukom da odredi i ispoštuje rok za povlačenje američkih trupa iz Avganistana, britanski premijer je odgovorio:“Amerika je bila tamo dvadeset godina i pošteno je reći ’što je dosta, dosta je’. Da li smo mogli da rešimo stvari drugačije? Možda smo i mogli.“

Nakon što je iz Vašingtona u Njujork stigao vozom, Džonson je pozdravio Bajdenovu najavu značajnog povećanja američkog fonda za borbu protiv klimatskih promena za zemlje u razvoju, čime se povećavaju izgledi da se do Konferencije UN o klimatskim promenama COP26 u novembru ispuni cilj od sto milijardi evra koji je postavljen pre deset godina.

Bajden je u Generalnoj skupštini UN rekao da će SAD udvostručiti svoje doprinose sa 5,6 milijardi na 11,2 milijarde. Džonson je rekao da će to dovesti do značajnih promena i da želi da i druge bogate zemlje imaju sličan nivo ambicija.

SAD i Britanija su blisko sarađivali na borbi protiv klimatskih promena, ali je poslednjih meseci malo napretka postignuto kada je reč o produbljivanju trgovinskih veza. Bajden je tek prošle nedelje imenovao Elen Trevino za glavnog trgovinskog pregovarača za domen poljoprivrede i još nije imenovao novog ambasadora u Londonu. Poljoprivreda će najverovatnije biti ključni element bilo kakvog sporazuma, ukazuje Gardijan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari