Pogibija trojice američkih vojnika i ranjavanje više desetina drugih, za šta se smatraju odgovorni militanti koje podržava Iran, jača politički pritisak na predsednika Džozefa Bajdena da direktno zada udarac iIranu, što je dosad izbegavao u strahu da ne podstakne širi rat, javlja danas Rojters.
Bajdenove opcije odgovora mogle bi varirati od ciljanja iranskih snaga čak i unutar Irana, ili opreznijeg osvetničkog napada isključivo protiv odgovornih militanata koji imaju iransku podršku, ocenjuju stručnjaci.
Od početka sukoba Izraela i Hamasa u oktobru, američke snage na Bliskom istoku – u Iraku, Siriji, Jordanu i uz obalu Jemena, bile su napadnute više od 150 puta od snaga koje podržava Iran.
Ali do nedeljnog napada na udaljenu bazu blizu severoistočne jordanske granice sa Sirijom, poznatu kao ‘Tower 22’, nisu ubijeni američki vojnici, niti je bilo toliko ranjenih.
To je Bajdenu omogućilo politički prostor za američku odmazdu, koja bi nanela štetu snagama koje podržava Iran, ali bez opasnosti od direktnog rata s Teheranom.
Bajden je rekao da će Sjedinjene Države odgovoriti, ali nije naveo više detalja.
Republikanci su optužili Bajdena kako je dozvolio da američki vojnici postanu mete, čekajući dan kada će dron ili projektil izbeći vazdušnu odbranu, navodi Rojters.
Kao odgovor, kažu da Bajden mora napasti Iran.
“Ostavio je naše vojnike kao mete”, rekao je republikanski senator Tom Koton.
„Jedini odgovor na ove napade mora biti razorna vojna odmazda protiv iranskih terorističkih snaga, i u Iranu i širem Bliskog istoka“, dodao je.
Republikanski čelnik američkog odbora za vojni nadzor u Predstavničkom domu poslanik Mike Rodžers također je pozvao na akciju protiv Teherana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.