Porast broja oružanih sukoba širom sveta doveo je do toga da 2023. godine više dece ostane nevakcinisano protiv bolesti kao što su difterija, tetanus i veliki kašalj (DTP) nego godinu dana ranije, mada je njihov broj manji nego tokom pandemije Kovid-19, kada je oko 18 miliona dece propustilo vakcinaciju, saopštile su danas Ujedinjene nacije (UN).
Oko 14,5 miliona dece nije uspelo da se vakciniše 2023. godine, u poređenju sa 13,9 miliona godinu dana ranije, prema proceni UN.
UN su saopštile i da dodatnih 6,5 miliona dece nije primilo treću dozu vakcine DTP, što znači da nisu u potpunosti zaštićena. Ukupno je 84 odsto dece globalno dobilo prošle godine punu doze vakcine DTP, što je ispod neophodnog nivoa za sprečavanje pojave tih bolesti.
Podaci UN, objavljeni na sajtu te međunarodne organizacije, pokazuju i da je stopa vakcinacije protiv potencijalno smrtonosne bolesti malih boginja zastala, i da je skoro 35 miliona dece globalno bez dovoljno zaštite.
U 2023. godini samo 83 odsto dece širom sveta primilo je prvu dozu vakcine protiv malih boginja kroz rutinske zdravstvene usluge, dok je broj dece koja primaju drugu dozu skromno porastao u odnosu na prethodnu godinu i dostigao 74 odsto dece.
Te brojke su manje od pokrivenosti od 95 odsto koja je potrebna da bi se sprečile epidemije i postigli ciljevi eliminacije morbila.
Tokom poslednjih pet godina, epidemija morbila zabeležena je u 103 zemlje, u kojima živi otprilike tri četvrtine novorođenčadi u svetu. Nizak obim vakcinacije (80 odsto ili manje) bio je glavni faktor.
Prema izveštaju Unicefa i Svetske zdravstvene organizacije, posebno su zemlje zahvaćene ratom u zaostatku po broju vakcinisane dece.
Najveći pad imunizovane dece zabeležen u Sudanu, koji je već 15 meseci u građanskom ratu. Prosek vakcinisane dece u toj zemlji pao je sa 75 odsto na 57 procenata u 2023, što znači da gotovo 700.000 dece u Sudanu nije dobilo vakcine protiv boginja i difterije.
Broj dece koja nisu vakcinisana povećan je i u na palestinskoj teritoriji, navele su UN.
Više od polovine nevakcinisane dece u svetu živi u nestabilnim i konfliktnim okruženjima, iako one čine samo 28 odsto globalne populacije njihovih vršnjaka.
U izvšetaju UN ima i nekih pozitivnih podataka, poput toga da je 2023. godine registrovano oko 600.000 manje dece sa „nultom dozom“ širom afričkog regiona nego 2022. godine. Pokrivenost HPV vakcinom, koja štiti od raka grlića materice, takođe je poboljšana na globalnom nivou.
Ukrajina je, takođe, ostvarila napredak u vakcinaciji dece, uprkos ratu sa Rusijom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.