Razgovor Trampa i Maska: Sagovornici koji se dobro razumeju 1Foto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia - Foto: EPA-EFE/ALLISON DINNER

Razgovor je počeo s 40 minuta zakašnjenja, zbog, kako je Ilon Mask rekao, velikog kibernetičkog napada (tzv. dDos-napad pomoću botneta koji stvara preopterećenje na sajtu). Razgovor se odvijao u privatnom prostoru („Spaces“) Donalda Trampa na platformi Iks – reč je o sve popularnijoj audio-funkciji na toj platformi koju mnogi zovu i nekom vrstom mini-podkasta.

Razgovor je tako, od 11 miliona korisnika koji su se prijavili za slušanje, uživo pratilo nešto više od milion ljudi, a tokom dana je broj odloženih slušanja premašio 70 miliona.

Govorilo se o svim važnim političkim temama i Tramp je naglasio da će, ako postane predsednik SAD, smanjiti broj ilegalnih imigranata u zemlji, i pobrinuti se za to da „Amerika postane bezbednija“. U toku razgovora on je ilegalne imigrante više puta nazvao „radikalima“ ili „teroristima“.

„Nuklearna opasnost“ i tamponi u muškom WC-u

On je upozorio i na opasnost od nuklearnog rata. Mask je želeo da zna šta Tramp misli o globalnom otopljavanju i podizanju nivoa mora, a Tramp je odgovorio da pravi izazov nije klimatsko, već „nuklearno otopljavanje“. Inače, rekao je i da pet zemalja ima nuklearno oružje, što je pogrešan broj – ima ga devet zemalja.

Kada je reč o ratu u Ukrajini, Tramp je rekao da „Rusija ne bi napala Ukrajinu da Džo Bajden nije predsednik“. Potom je naglasio da bi on mnogo bolje regulisao stvar, hvaleći se svojim dobrim odnosom s ruskim predsednikom Putinom. „Ja sam mu rekao: nemoj to da radiš“. Ali, Putin ga nije poslušao.

Tramp je u razgovoru još jednom napao guvernera Minesote potpredsedničkog kandidata Demokrata Tima Valca, zbog zakona koji nalaže opremanje školskih toaleta menstrualnim tamponima. Zakon ne propisuje eksplicitno vrstu toaleta, a Valc ga primenjuje i u muškim toaletima. Zbog toga ga je Tramp svojevremeno prozvao „Tampon-Tim“, a Valc je to usvojio s ponosom borca za rodnu ravniopravnost.

Indirektan poziv Kamali Haris

Na Iksu su razgovarala dva sagovornika koji se dobro razumeju; Ilon Mask pomaže Trampu u predizbornoj kampanji, pa je čak predložio sebe kao predsednikovog savetnika u slučaju Trampove pobede. Rekao je da bi rado radio u komisiji koja bi proveravala da li se novac poreskih obveznika svrsishodno koristi.

Uoči ovog intervjua, Ilon Mask je rekao da bi voleo da na platformi Iks na isti način razgovara i sa predsedničkom kandidatkinjom Demokrata Kamalom Haris.

Mask se nada da će kao šef platforme Iks, te firmi Spejs Iks i Tesla, profitirati od pobede Donalda Trampa na izborima. Pritom njih dvojica dugo nisu bili prijatelji – naprotiv. Godine 2022, Mask je rekao da je Tramp prestar za drugi predsednički mandat, a na to ga je Tramp okarakterisao kao „glupana“.

Maskov zaokret udesno

Tek prošlog novembra, Mask je rekao da je decenijama glasao za Demokrate, ali da na ovim predsedničkim izborima neće ponovo glasati za Bajdena. Odnos Trampa i Maska se bitno promenio tek nakon atentata na Trampa sredinom jula ove godine, njih dvojica su se zbližili.

Kritičari optužuju Maska za širenje ultradesničarskih ideoloških stavova na platformi Iks, a američka nevladina organizacija Centar za suzbijanje digitalne mržnje optužuje, Maska da je od januara ove godine naovamo postavio na svoj nalog 50 netačnih ili zbunjujućih informacija o predstojećim izborima u SAD. One su, prema podacima tog Centra, pregledane 1,2 milijarde puta, prenosi DW.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari