Razgovori u cilju rešavanja spora o ribarstvu između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske su bili „svrsishodni i pozitivni“, rekao je francuski ministar za evropska pitanja Kleman Bon. Međutim, nije ostvaren napredak i razgovori će biti nastavljeni sledeće nedelje, piše Bi-Bi-Si.
Do tenzija između dve zemlje je došlo prošlog meseca nakon što su Ujedinjeno Kraljevstvo i britansko ostrvo Džerzi odbili da izdaju dozvole za ribarenje za izvesni broj francuskih čamaca.
Francuska je zapretila da će sprečiti britanske ribarske čamce da istovaruju svoj ulov u francuskim lukama ako za njene čamce ne bude izdato još dozvola koje pokrivaju vode Ujedinjenog Kraljevstva.
Osim toga, podseća Juronjuz, Pariz je zapretio i da će pojačati carinske provere robe koja dolazi iz Ujedinjenog Kraljevstva i obustaviti snabdevanje strujom ostrva Džerzija. Ujedinjeno Kraljevstvo je pretnje iz Francuske ocenilo kao „razočaravajuće i nesrazmerne“. Takođe je saopštilo da ukoliko Francuska nastavi s pretnjama, prekršiće bregzitovski sporazum o povlačenju.
Francuska je isprva planirala da mere stupe na snagu 2. novembra, ali ih je odložila da bi omogućila održanje dodatnih pregovora. Bon je rekao da je njegov sastanak u Parizu s ministrom za Bregzit lordom Dejvidom Frostom bio „svrsishodan i pozitivan, ali i dalje ima značajnih nesuglasica“.
„I dalje su sve opcije na stolu“, rekao je Bon i dodao da „dok god se dijalog čini mogućim, daćemo mu šansu“. „Još uvek ima mnogo posla“, rekao je, tvrdeći da Francuskoj treba da bude dodeljeno još oko 200 ribarskih dozvola. Britanska vlada tvrdi da je ogromna većina zahteva za dozvole usvojena. Portparol britanskog premijera Borisa Džonsona je rekao da je francuska vlada dala garancije da dok razgovori traju, neće odmah obnoviti svoje pretnje.
„Jasno su nam stavili do znanja da ne planiraju da ih realizuju na kratke staze. Obe strane žele da održe dodatne razgovore“, rekao je. Ribari s britanskog čamca koji su prošle nedelje stavljeni u pritvor nakon što su francuske vlasti saopštile da nisu imali dozvolu za ribarenje pušteni su u sredu na slobodu, izvestio je Bi-Bi-Si.
Spor oko ribarenja između Londona i Pariza se tiče toga koliko francuskih ribarskih čamaca može da lovi ribu u britanskim vodama. Prema trgovinskom sporazumu o Bregzitu, Evropska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo su se složili da će se izdavati dozvole čamcima ako mogu da dokažu da su u vodama jedni drugih ribarili godinama unazad. Međutim, ima nesuglasica u vezi s tim koliko je dokaza potrebno.
Veliki ribarski čamci će sakupljati ove informacije automatski i rutinski, ali manjim plovilima koja dolaze iz francuskih luka da ribare oko ostrva u Lamanšu može, na primer, da bude teže da pribave potrebne dokaze jer, kako je Pariz, saopštio, „nemaju potrebnu tehnologiju za to“.
Bon i Lord Frost su otputovali u Brisel na sastanak u Evropskoj komisiji, rekao je portparol francuske vlade Gabrijel Atal. „Želim da vas podsetim da je ovo jedno od najvažnijih evropskih pitanja i zato će sastanak u Evropskoj komisiji biti veoma važan i moraćemo da sačekamo“ njegov ishod pre nego što budu primenjene bilo kakve sankcije, naveo je Atal, preneo je Juronjuz.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.