Prema anketi koja je obavljena 22. januara, 51 odsto Švajcaraca će reći DA na referendumu koji će na inicijativu Narodne partije Švajcarske biti održan 28. februara, a za posledicu bi mogao da ima ne samo pooštravanje položaja stranaca u toj zemlji nego i diskvalifikaciju parlamenta. Ukoliko bude usvojen, tekst inicijative ide u direktnu primenu.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Narodna partija je, naime, zaključila da se Zakon o ekstradiciji stranaca iz Švajcarske, a u slučajevima kad oni na teritoriji te zemlje počine krivično delo ne sprovodi, da je Švajcarska ugrožena od stranih kriminalaca, pa je predložila Švajcarcima da na referendumu usvoje tekst „Za sprovođenje zakona o ekstradiciji“ sa detaljno definisanim delima za koja ekstradicija sleduje i obavezom suda ili tužilaštva da ekstradiciju izvrše. Ekstradicija strancu sleduje bez obzira na dužinu zatvorske ili visinu izrečene novčane kazne uvek kad je na te kazne pravosnažno osuđen. A vrši se i u slučaju lakših krivičnih dela, ako je izvršilac u poslednjih deset godina već pravosnažno osuđivan na kaznu zatvora ili novčanu kaznu. Zabrana ulaska u Švajcarsku traje između 5 i 15 godina.

Članovi aktuelne švajcarske vlade u pravoj su medijskoj ofanzivi ubeđivanja Švajcaraca da je njihova sklonost rešenjima Narodne partije „nehumana i nekoherentna“, te da praktično znači švajcarsko otkazivanje Evropske konvencije o ljudskim pravima, što može poremetiti bilateralne odnose Švajcarske i EU od čega direktno zavisi i standard Švajcaraca.

„U istoriji je bio samo jedan slučaj otkazivanja Evropske konvencije o ljudskim pravima: uradila je to Grčka za vreme vojne diktature. Treba li Švajcarska zemlja humanog prava zaista da sledi taj primer“, upitala se u intervjuu listu „Le temps“ švajcarska ministarka za pravosuđe Simoneta Somaruga i upozorila da Švajcarska već danas ima jedan od najoštrijih zakona o ekstradiciji u Evropi. Sa ministarkom pravosuđa slaže se i ministar inostranih poslova Švajcarske Didije Burkhalter i precizira da je postojeći zakon strog, ali pravičan i omogućava da se u obzir uzmu pojedinačni specifični slučajevi, dok je inicijativa Narodne partije nepravična i nekoherentna jer za neka delikatna krivična dela ekstradiciju ne predviđa.

Veći broj viđenijih švajcarskih intelektualaca osnovao je Komitet protiv neljudske inicijative Narodne partije, a Komitet za otpor toj inicijativu osnovao je i deo švajcarskih parlamentaraca. Komitet protiv neljudske inicijative Narodne partije pokrenuo je akciju za sakupljanje sredstava za propagandnu kampanju kojom bi se plakatima i oglasima u medijima inicijativi Narodne partije suprotstavilo i u te je svrhe sakupio 669.660 franaka, a podršku mu je svojim potpisima dalo više od 40.000 osoba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari