Centralnoafrička Republika izašla je na birališta u nedelju na dugo očekivano glasanje o novom ustavu koji bi uklonio ograničenja predsedničkog mandata.
Predsednik Faustin Arhanž Tuadera želi da produži predsednički mandat sa pet na sedam godina i ukloni prethodno ograničenje na dva mandata, što mu omogućava da se ponovo kandiduje 2025. godine.
Novi ustav bi zamenio ustav usvojen na inauguraciji Touadere 2016. godine, kada je zemlja bila u građanskom ratu i 80 odsto teritorije nije bilo pod državnom kontrolom. Ako novi ustav bude usvojen, on bi mogao da učvrsti moć vladajuće stranke na neodređeno vreme, kažu analitičari.
„Ovaj referendum u suštini potvrđuje strahovanje od pomeranja ka autoritarnosti“ u Centralnoafričkoj Republici, rekla je Enrika Piko, direktorka projekta za Centralnu Afriku u Međunarodnoj kriznoj grupi. Novi ustav bi oslabio kontrolu opozicionih stranaka nad izvršnom vlašću, zatvarajući prostor za građane Centralnoafričke Republike da učestvuju u demokratskom donošenju odluka, rekla je ona.
Predložene izmene bi takođe ukinule mogućnost da o odlukama izvršne vlasti raspravlja zakonodavna vlast i omogućilo bi glasanje Centralnoafrikancima sa dvojnim državljanstvom.
Ta zemlja bogata rudama, ali osiromašena, u unutrašnjim je sukobima od 2013. godine, kada su pretežno muslimanski pobunjenici Seleka preuzeli vlast i oterali tadašnjeg predsednika Fransoa Bozizea. Uglavnom hrišćanske milicije su kasnije uzvratile, ubijajući i ljude na ulicama. Ujedinjene nacije, koje tamo imaju mirovnu misiju, procenjuju da su u borbama poginule hiljade i raseljeno preko milion ljudi, jedna petina stanovništva.
Kada je Tuadera pobedio na reizboru 2020. godine, jedva trećina Centralnoafrikanaca je izašla na birališta, uglavnom zbog pretnji pobunjeničkih grupa nasiljem. Tuaderina vlada se oslanjala na podršku mirovnih snaga UN-a, vojnika iz susedne Ruande i ruskih plaćenika iz grupe „Vagner“ da bi sprečila pobunjenike u glavnom gradu Bangiju.
„Sada kada je mir… došlo je vreme da preduzmemo akciju“, rekao je Fidel Guanđika, predsednički savetnik.
Opozicione grupe optužuju vladajuću stranku da je nacrt novog ustava prekasno stavio na raspolaganje javnosti da bi ljudi mogli odlučiiti na osnovu informacija, do čega je došlo tek manje od tri nedelje pre referenduma, rekao je Piko.
Opozicija je pozvala građane da glasaju protiv predloženog ustava ili da se uzdrže od referenduma.
„Tuadera želi da sebe vidi kao cara i želi da od naše zemlje napravi ono što želi, a ne ono što žele Centralnoafrikanci“, rekao je bivši premijer Nikolas Tiangaje.
Očekuje se da će preliminarni rezultati referenduma biti objavljeni za nešto više od nedelju dana, a Ustavni sud će ih overiti krajem avgusta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.