Bivši pomoćnik hrvatskog ministra kulture Davor Trupković, bivši dekan i profesor na Geodetskom fakultetu u Zagrebu Almin Đapo i Boško Pribičević uhapšeni su 2. maja zbog korupcije na zahtev Kancelarije evropskog javnog tužioca (EPPO).
Oni se sumnjiče da su primili mito od 39.000 evra u vezi sa procenom štete na objektima kulture usled zemljotresa koji je 22. marta 2020. godine pogodio područje Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Trupković se sumnjiči da je, kao šef tima za pregled i identifikaciju oštećenih zgrada, od Geodetskog fakulteta primio mito od 39.000 evra i pametni sat „epl voč“ kako bi angažovao ovu visokoobrazovnu instituciju na poslovima popisa i procene štete na nepokretnim kulturnim dobrima, što je uključivalo i trodimenzionalno dokumentovanje oštećenja.
On je kao funkcioner u Ministarstvu kulture i medija znao da Geodetski fakultet nema ni dovoljno osposobljenog kadra ni opreme za obavljanje takvih poslova i da bi za to morao da angažuje jedno trgovačko društvo.
Dokazi pokazuju da su to trgovačko društvo kontrolisali dekan Geodetskog fakulteta i profesor, koji su bili stvarni korisnici ovoga aranžmana.
Ministarstvo kulture i medija Hrvatske isplatilo je Geodetskom fakultetu više od 2,5 miliona evra.
EPPO je utvrdio da je u 2021. od tih 2,5 miliona evra, iznos oko 800.000 evra knjižen na teret Fonda solidarnosti Evropske unije. Kasnije je, budući da nije sproveden odgovarajući postupak javne nabave 31. decembra 2023, taj iznos preknjižen na teret budžeta Republike Hrvatske. Temelj za isplatu bila su izveštaji koja je podnosio dekan Đapo.
Bivši pomoćnik ministarke, navodi dalje EPPO, bez odgovarajuće provere odobrio je još jedno plaćanje, na osnovu Đapinog izveštaja, prenosi Buka. Radilo se o iznosu od 3,2 miliona evra.
Međutim, plaćanje nije izvršeno, jer su službenici Ministarstva kulture i medija utvrdili da su u tom izveštaju navedene zgrade koji su već bile uključene i plaćene u ranije dostavljenim izveštajima. Drugim rečima, nisu odobrili da se dva puta plati isti posao.
Smatra se da je preplaćivanjem radova zbog ‘prenaduvanih cena’ nanesena šteta budžetu Hrvatske od preko milion evra, a zbog loše obavljenog posla i, u nekim slučajevima, nepostojanja trodimenzionalnih snimaka, te poslove su morale ponovno obavljati druge kompanije, što je dovelo do dodatnih troškova.
Trebalo je platiti dodatnih 31.681,39 evra, čime je nanesena šteta Fondu solidarnosti Evropske unije i državi Hrvatskoj. Sasvim precizno EU fond je oštećen za 17.699,70 evra, dok je Hrvatska oštećena za 13.981,68 evra.
Protiv trojice uhapšenih Kancelarija evropskog javnog tužioca je donela rešenje o proširenju i sprovođenju istrage.
Kako prenosi Al Džazira, Kabinet tužioca navodi da su hapšenja rezultat istražnih radnji sprovedenih u saradnji sa Samostalnim sektorom za finansijske istrage Porezne uprave Ministarstva finansija i Pnuskokom, koje su dovele do pretraga u Ministarstvu kulture sredinom proteklog februara, kao i do prethodnih hapšenja početkom novembra prošle godine.
Prema pisanju medija, Trupković je nakon policijskih pretresa smenjen s mesta v. d. Pročelnika Konzervatorskog odeljenja u Dubrovniku, ali je ostao na mestu glavnog konzervatora u Upravi za zaštitu kulturne baštine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.